Shu kunlarda Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Feruza Eshmatova mamlakatimizga saylov jarayonlarini kuzatish uchun kelgan hamkasb xalqaro kuzatuvchilar bilan uchrashmoqda. Joriy yilning 8 iyul kuni Qozog‘iston Respublikasi Atirau viloyatidagi Inson huquqlari bo‘yicha vakil Almaz Abildayev bilan, bugun, yaʼni 9 iyul kuni Rossiya Federatsiyasi Sverdlovsk viloyatidagi Inson huquqlari bo‘yicha vakil T.Merzlyakova va Novosibirsk viloyatidagi Inson huquqlari bo‘yicha vakil N.Shalabayevalar bilan uchrashdi.
Uchrashuv jarayonida F.Eshmatova tomonidan mamlakatimizda so‘nggi yillarda inson huquq va erkinliklarini himoya qilish borasida olib borilayotgan islohotlar, xususan joriy yilning30 aprel kuni O‘zbekiston tarixida birinchi marta referendum asosida oliy huquqiy hujjat - Yangi Konstitutsiya qabul qilinganligi, unda inson huquqlari tomoyillari eng oliy qadriyat darajasiga ko‘tarilganligi taʼkidlandi.
Suhbat davomida mehmonlarga institutining fuqarolar murojaatlari bilan ishlash, qiynoqlarning oldini olish bo‘yicha harakatlanish erkinligi cheklangan yopiq muassasalarga amalga oshirilayotgan monitoring tashriflari, xalqaro hamkorlik, huquqiy tahlil va fuqarolik jamiyati institutlari hamda nodavlat notijorat tashkilotlari vakillari bilan yo‘lga qo‘yilgan hamkorlik to‘g‘risida maʼlumot berildi.
Shuningdek, suhbat davomida 2022 yildan eʼtiboran Ombudsmanning hududlardagi mintaqaviy vakillari faoliyati yo‘lga qo‘yilgani va bu murojaatlarni zudlik bilan joyiga chiqib o‘rganish imkonini berayotgani qayd etildi.
Rossiya Federatsiyasining Sverdlovsk va Novosibirsk viloyatlaridagi Ombudsmanlar saylovga katta tayyorgarlik ko‘rilgani va unda hech qanday qonun buzilish holatlari yoki kamchiliklar bo‘lmaganini, barcha jarayonlar ochiq va shaffof tarzda tashkil etilganligini qayd etishdi. Saylovchilarga ovoz berishlari uchun barcha sharoitlar yaratilgan, muhimi fuqarolar befarq emas – dedi Sverdlovsk viloyatidagi Inson huquqlari bo‘yicha vakil T.Merzlyakova.
Uchrashuv davomida Ombudsmanlar inson huquqlarini taʼminlash borasida o‘zaro hamkorlik aloqalarini mustahkamlash hamda fuqarolar murojaatlarini ko‘rib chiqish va tajriba almashish borasida fikr almashishdi.

В ходе встречи Ф.Эшматова особо отметила реформы, проведенные за последние годы в сфере защиты прав и свобод человека в нашей стране, в частности, 30 апреля с.г., впервые в истории Узбекистана, высший правовой документ - Новая Конституция была принята на основе референдума, в котором принципы прав человека были подняты на высшую ступень ценности.
В ходе беседы гости были проинформированы о работе института с обращениями граждан, мониторинговых посещениях закрытых учреждений с ограниченной свободой передвижения по предупреждению пыток, международном сотрудничестве, правовом анализе и сотрудничестве с институтами гражданского общества и представителями негосударственных некоммерческих организаций.
Также в ходе беседы было отмечено, что с 2022 года налажена деятельность региональных представителей Омбудсмана в регионах, что создало возможность выезжать и изучать обращения незамедлительно.
Уполномоченные Свердловской и Новосибирской областей Российской Федерации отметили, что выборы были хорошо подготовлены, нарушений закона и недостатков не было, все процессы были организованы открыто и прозрачно. Для голосования избирателей созданы все условия, главное, чтобы граждане не были равнодушными, - сказала Т.Мерзлякова, представитель Управления по правам человека в Свердловской области.
В ходе встречи омбудсманы обменялись мнениями по вопросам укрепления взаимного сотрудничества в сфере защиты прав человека, рассмотрения обращений граждан и обмена опытом.