Shu kunlarda Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Feruza Eshmatova mamlakatimizga saylov jarayonlarini kuzatish uchun kelgan hamkasb xalqaro kuzatuvchilar bilan uchrashmoqda. Joriy yilning 8 iyul kuni Qozog‘iston Respublikasi Atirau viloyatidagi Inson huquqlari bo‘yicha vakil Almaz Abildayev bilan, bugun, yaʼni 9 iyul kuni Rossiya Federatsiyasi Sverdlovsk viloyatidagi Inson huquqlari bo‘yicha vakil T.Merzlyakova va Novosibirsk viloyatidagi Inson huquqlari bo‘yicha vakil N.Shalabayevalar bilan uchrashdi.
Uchrashuv jarayonida F.Eshmatova tomonidan mamlakatimizda so‘nggi yillarda inson huquq va erkinliklarini himoya qilish borasida olib borilayotgan islohotlar, xususan joriy yilning30 aprel kuni O‘zbekiston tarixida birinchi marta referendum asosida oliy huquqiy hujjat - Yangi Konstitutsiya qabul qilinganligi, unda inson huquqlari tomoyillari eng oliy qadriyat darajasiga ko‘tarilganligi taʼkidlandi.
Suhbat davomida mehmonlarga institutining fuqarolar murojaatlari bilan ishlash, qiynoqlarning oldini olish bo‘yicha harakatlanish erkinligi cheklangan yopiq muassasalarga amalga oshirilayotgan monitoring tashriflari, xalqaro hamkorlik, huquqiy tahlil va fuqarolik jamiyati institutlari hamda nodavlat notijorat tashkilotlari vakillari bilan yo‘lga qo‘yilgan hamkorlik to‘g‘risida maʼlumot berildi.
Shuningdek, suhbat davomida 2022 yildan eʼtiboran Ombudsmanning hududlardagi mintaqaviy vakillari faoliyati yo‘lga qo‘yilgani va bu murojaatlarni zudlik bilan joyiga chiqib o‘rganish imkonini berayotgani qayd etildi.
Rossiya Federatsiyasining Sverdlovsk va Novosibirsk viloyatlaridagi Ombudsmanlar saylovga katta tayyorgarlik ko‘rilgani va unda hech qanday qonun buzilish holatlari yoki kamchiliklar bo‘lmaganini, barcha jarayonlar ochiq va shaffof tarzda tashkil etilganligini qayd etishdi. Saylovchilarga ovoz berishlari uchun barcha sharoitlar yaratilgan, muhimi fuqarolar befarq emas – dedi Sverdlovsk viloyatidagi Inson huquqlari bo‘yicha vakil T.Merzlyakova.
Uchrashuv davomida Ombudsmanlar inson huquqlarini taʼminlash borasida o‘zaro hamkorlik aloqalarini mustahkamlash hamda fuqarolar murojaatlarini ko‘rib chiqish va tajriba almashish borasida fikr almashishdi.

Opinions of international observers on the conduct of electoral processes
These days, Feruza Eshmatova is meeting with fellow international observers who have arrived in our country to observe the electoral process. On July 8 this year, the Ombudsman of the Republic of Uzbekistan met with the Commissioner for Human Rights in the Atyrau Region of the Republic of Kazakhstan AlmazAbildaev, and today, on July 9, a meeting was held with the Commissioner for Human Rights in the Sverdlovsk Region of the Russian Federation T. Merzlyakova and the Commissioner for Human Rights in Novosibirsk region of the Russian Federation N. Shalabaeva.
During the meeting, F. Eshmatova highlighted the reforms carried out in recent years in the field of protecting human rights and freedoms in our country, in particular, on April 30 this year, for the first time in the history of Uzbekistan, the highest legal document - the New Constitution was adopted on the basis of referendum, in which the principles of human rights were raised to the highest level of value.
During the conversation, the guests were informed about the institute's work with citizens' appeals, monitoring visits to closed institutions with limited freedom of movement to prevent torture, international cooperation, legal analysis and cooperation with civil society institutions and representatives of non-governmental non-profit organizations.
Also during the conversation, it was noted that since 2022, the activities of the regional representatives of the Ombudsman in the regions have been established, which created the opportunity to travel and study applications immediately.
The representatives of the Sverdlovsk and Novosibirsk regions of the Russian Federation noted that the elections were well prepared, there were no violations of the law or shortcomings, all processes were organized openly and transparently. All conditions have been created for voters to vote, the main thing is that citizens should not be indifferent, - said T. Merzlyakova, a representative of the Human Rights Administration in the Sverdlovsk Region.
During the meeting, the ombudsmen exchanged views on strengthening mutual cooperation in the field of human rights protection, consideration of citizens' appeals and exchange of experience.