Qiynoqqa solish holatlarini aniqlash va oldini olish yuzasidan Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) tomonidan 2023-yil 1-yarim yilligida amalga oshirilgan ishlar yuzasidan BRIFING
2023 yil 1-yarim yilligida Ombudsman va uning huzuridagi Jamoatchilik guruhlari tomonidan harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarga 348 marotaba monitoring tashriflari amalga oshirildi. 2022-yilning  1-yarim yilligida bu ko‘rsatkich 156 marotabani tashkil etgan.
Hisobot davrida 113 ta jazoni ijro etish koloniyasi, 81 ta tergov hibsxonasi, 43 ta vaqtincha saqlash hibsxonasi, 31 ta narkologiya markazi filiallari, 27 tamaxsus qabulxona, 16 taSahovat” va “Muruvvat” uylari,15 ta reabilitatsiya markazi, 10 ta ruhiy-asab kasalliklari dispanseri, ta Ichki ishlar organlari hamda ta Mastlik holatida bo‘lganlarga tibbiy yordam ko‘rsatish punktlari o‘rganilgan.
Ombudsman boshchiligida o‘tkazilgan monitoring tashriflarida Jamoatchilik guruhlari tarkibida xalqaro va mahalliy NNT, OAV, bloger, psixolog, pedagog va tibbiyot xodimlari ishtirok etishdi.
Monitoring tashriflari davomida 7 mingga yaqin mahkum va mahbuslar bilan jamoaviy hamda 2 417 nafar yaʼni o‘tgan yilning shu hisobot davriga nisbatan 66,6 foizga ko‘proq mahkumlar (mahbuslar) bilan yakka tartibda suhbatlar o‘tkazildi.
Monitoring tashriflari davomida ushbu muassasalarda saqlanayotgan shaxslarni yashash, ovqatlanish, mehnat qilish hamda tibbiy yordam ko‘rsatish holati va sifati, saqlanayotgan shaxslar uchun olib borilayotgan maʼnaviy-maʼrifiy ishlar hamda sanitariya-gigiyena talablariga rioya etilayotganligi va boshqa shu kabi holatlar o‘rganildi.
Qolaversa, Mintaqaviy vakillar tomonidan harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarga amalga oshirilgan monitoring tashriflari davomida joylardagi mutasaddi organlar va tashkilotlar vakillari bilan hamkorlikda sayyor qabullar, tibbiy ko‘rik va boshqa tadbirlar amalga oshirilmoqda. Xususan, Ombudsmanning Qoraqalpog‘iston Respublikasidagi mintaqaviy vakili tomonidan Qo‘ng‘irot tumanidagi 27-son Manzil-koloniyasida mahkum va mahkumalar uchun tibbiy ko‘rik tashkil etildi.
Ombudsmanning Namangan viloyatidagi mintaqaviy vakili tomonidan “Hunarmand” uyushmasi Namangan viloyati boshqarmasi bilan hamkorlikda viloyatning Pop tumanidagi 6-son Jazoni ijro etish koloniyasida jazo muddatini o‘tayotgan mahkumlar uchun “Ustoz-shogird anʼanasi” asosida hunarmandchilikning “Metall buyumlarni yasash” yo‘nalishi bo‘yicha 2 oylik o‘quv kursi tashkil etildi. Mazkur o‘quv kursini tamomlagan 56 nafar mahkumlarga sertifikatlar topshirildi.
Ombudsmanning Navoiy viloyatidagi mintaqaviy vakilining tashabbusi bilan viloyatidagi koloniyalarda jazo muddatini o‘tayotgan yosh mahkumlar orasida intellektual musobaqalar ham o‘tkazildi.
Ombudsman va Jamoatchilik guruhlari tomonidan yopiq muassasalarga amalga oshirilgan monitoring tashriflari davomida aniqlangan kamchiliklar bo‘yicha joriy yilning birinchi yarim yilligi davomida Ombudsman tomonidan mutasaddi vazirlik va idoralarga ta talabnoma, ta taqdimnoma, ta xulosa va ta tahliliy axborot hamda Oliy Majlis palatalariga ta tahliliy maʼlumotlar kiritildi.
Ombudsman nomiga 2023-yil 1-yarim yilligida harakatlanish erkinligi cheklangan yopiq muassasalarda saqlanayotgan shaxslar hamda ularning yaqin qarindoshlari va himoyachilari (advokatlari) tomonidan jami 1 522 ta murojaatlar kelib tushgan. Bu ko‘rsatkich 2022 yilning shu davriga nisbatan 69 taga yoki 4,3 foizga kamaygan.
Murojaatlarni ko‘rib chiqish davomida 10 yaqin mahkumlar yashash joyiga yaqin bo‘lgan jazoni ijro etish muassasalariga o‘tkazilgan. 57 nafar mahkumning oila aʼzolariga moddiy yordam ajratilishiga va 17 nafarining yaqin qarindoshlariga tibbiy xizmat ko‘rsatilishiga erishildi. Shuningdek, 50 ga yaqin “Muruvvat” uyida saqlanayotgan shaxslar, mahkum va mahbuslarga va ularning farzandlariga ID-kartalar olinishida amaliy yordam ko‘rsatildi.
Huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlari tomonidan harakatlanish erkinligi cheklangan yopiq muassasalarda saqlanayotgan shaxslarga nisbatan ruhiy, psixologik, jismoniy bosim o‘tkazilganligi yoki boshqacha tarzda bosim o‘tkazilganligi yuzasidan Ombudsmanga 125 ta shikoyatlar kelib tushgan. Ularning 19 tasi bevosita monitoring tashriflari davomida amalga oshirilgan yakka tartibdagi qabullarda, 18 tasi  “Ombudsman qutisi”, 40 tasi penitensiar muassasalar maʼmuriyati va mahkumlarning (mahbuslarning) yaqin qarindoshlari tomonidan pochta aloqasi xizmati orqali, 21 tasi Ombudsman va uning masʼul xodimlari tomonidan amalga oshirilgan shaxsiy qabullar, 22 tasi elektron tarzda va tasi Ombudsmanning “Ishonch telefoni” orqali kelib tushgan.
Ushbu shikoyatlarning 64 foizi yuzasidan xodimlarning xatti-harakatlariga nisbatan o‘tkazilgan xizmat tekshiruvlari hamda prokuratura organlari tomonidan olib borilgan tergovga qadar tekshiruv yakunlariga ko‘ra o‘z tasdig‘ini topmagan.
Shikoyatlarning 8 tasi yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat-protsessual kodeksining 83-moddasining 2-bandiga asosan jinoyat ishi qo‘zg‘atishni rad qilish haqida qabul qilingan qarorlar Ombudsmanning xatiga asosan yuqori turuvchi prokurorlar tomonidan bekor qilinib, qo‘shimcha tergovga qadar tekshiruv harakatlarini o‘tkazish belgilangan.
Shuningdek, 37 ta shikoyat yuzasidan tergovga qadar tekshiruv harakatlari davom etmoqda.
Taʼkidlash joizki, Ombudsman tomonidan ijtimoiy tarmoqlarda eʼlon qilingan shu mazmundagi 20ga yaqin xabarlar zudlik bilan o‘rganilib, Bosh prokuraturaga Ombudsman talabnomalari kiritilgan.

BRIEFING on the activities carried out by the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) to identify and prevent cases of torturein the first half of 2023
In the first half of 2023, 348 monitoring visits were made by the Ombudsman and the Public groups under his authority to places where persons with limited freedom of movement are kept. In the first half of 2022, this figure was 156 times.
During the reporting period, 113 high-security colonies, 81 remand prisons, 43 temporary detention facilities, 31 branches of narcological dispensaries, 27 special reception facilities, 16 Houses of Mercy, 15 rehabilitation centers and 10 psychoneurological dispensaries were visited.
International and local NGOs, media, bloggers, psychologists, educators and medical professionals participated in monitoring visits led by the Ombudsman.
During monitoring visits, about 7,000 convicts and prisoners were collectively interviewed, and 2,417 convicts (prisoners) were interviewed individually, which is 66.6% more than in the same reporting period last year.
In the course of monitoring visits, the quality of living conditions, nutrition, work and medical care of persons held in these institutions, spiritual and educational activities carried out for the detainees, compliance with sanitary and hygienic requirements were studied.
In addition, during monitoring visits by regional representatives to places of detention for persons with limited freedom of movement, appointments, medical examinations and other activities are conducted jointly with representatives of local authorities and organizations. In particular, the regional representative of the Ombudsman in the Republic of Karakalpakstan organized a medical examination of convicts and prisoners serving sentences in penal colonyNo. 27 in the Kungirot district.
The regional representative of the Ombudsman in Namangan region, in cooperation with the Namangan region administration of the "Hunarmand" Association, organized a 2-month training course in the direction of "metalwork making" of crafts  based on the" master-apprentice tradition " for convicts serving their sentences in the penal colony No. 6 in the Pop district of the region. 56 convicts who completed this training course were awarded certificates.
On the initiative of the regional representative of the Authorized Person for Human Rights in Navoiregion, intellectual competitions were also held among young inmates serving sentences in the region's colonies.
In the first six months of the current year, the Ombudsman sent 5 appeals, 3 submissions, 3 conclusions and 3 analytical information to official ministries and departments, and 2 analytical reports to the chambers of the Oliy Majlis on the shortcomings identified by the Ombudsman and public groups during monitoring visits to closed institutions.
In the first six months of 2023, the Ombudsman received a total of 1,522 appeals from persons held in closed institutions with restricted freedom of movement, as well as their close relatives and lawyers. Compared to the same period in 2022, this figure decreased by 69 or 4.3 percent.
In the course of consideration of appeals, about 10 convicts were transferred to penitentiary institutions at their place of residence. Material assistance was provided to family members of 57 inmates and medical assistance was provided to close relatives of 17 inmates. Practical assistance was also provided in obtaining identity cards for some 50 persons held in theHouse of mercy, convicts and prisoners and their children.
The Authorized Person for Human Rights received 125 complaints of psychological, physical or other pressure on persons held in closed institutions with restricted freedom of movement by law enforcement officers. Of these, 19 were received at individual receptions during direct monitoring visits, 18 from the Ombudsman's box, 40 by the administration of penitentiary institutions and close relatives of inmates through the mail, 21 at personal receptions conducted by the Ombudsman and his responsible staff, 22 electronically and 5 through the Ombudsman's hotline.
64 percent of these complaints were not confirmed by the results of the verification conducted by the prosecutor's office and the investigation of the actions of the staff.
Based on the letter of the Ombudsman, the decision to refuse to open a criminal case based on Article 83 of the Code of Criminal Procedure of the Republic of Uzbekistan regarding 8 of the complaints was canceled by high-ranking prosecutors.
In addition, investigations on 37 complaints are continuing.
It should be noted that some 20 messages of similar content published by the Ombudsman on social media were immediately examined and the Ombudsman's appeals were forwarded to the Office of the General Procurator.