Qiynoq holati bo‘yicha Ombudsman rasmiy munosabati
Ijtimoiy tarmoqlarda Toshkent shahridagi ichki ishlar bo‘limida qo‘lga olingan shaxs vafot etgani haqida xabarlar tarqaldi. Unda Toshkentda odam o‘g‘irlashda gumonlangan 2 shaxs ushlangani va ulardan biri vafot etgani aytilmoqda.
Mazkur holat Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) tomonidan nazoratga olinib, Bosh prokuraturaga Ombudsmanning nazorat xati kiritildi.
Jinoyat uchun jazo muqarrar, lekin bu jazo sud orqali tayinlanishi kerak. O‘zbekiston qiynoqqa qarshi o‘zining mustahkam pozitsiyasiga ega.
Ombudsman insoniylikka qarshi bo‘lgan har qanday xatti-harakatlarni qatʼiy qoralaydi. Holat tergov davomida o‘z tasdig‘ini topsa aybdorlarni qonuniy va muqarrar javobgarlikka tortilishini talab qiladi.

Official statement of the Ombudsman on the situation with torture
The news about the death of a detainee in the Department of Internal Affairs of the city of Tashkent  spread on social networks. It is said that 2 persons suspected of kidnapping were detained in Tashkent, one of them died.
This situation was taken under the control of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) and the Ombudsman's control letter was sent to the Prosecutor General's Office.
The punishment for the crime is inevitable, but this punishment must be imposed by the court. Uzbekistan takes a firm stance against torture.
The Ombudsman strongly condemns any action against humanity. If the situation is confirmed during the investigation, the perpetrators will be legally and inevitably brought to justice.