Ombudsman doimo aloqada va ochiq faoliyat olib bormоqda
Ijtimoiy tarmoqlarda “Mahkum joniga qasd qilgani aytilmoqda” nomli xabar tarqaldi. Unda Qashqadaryo viloyatidagi 10-son jazoni ijro etish koloniyasida jazo o‘tayotgan Q.Sh. lezviya yutish yo‘li bilan o‘z joniga qasd qilgani, Q.Sh.ning ukasiga ko‘ra, uning ahvoli og‘ir bo‘lgani uchun karserdan chiqarilib, tibbiyot bo‘limiga olib kelinganligi, va go‘yoki Ombudsman yoki GUIN (JIED) bilan aloqa bo‘lganida masala haqida avvalo ularga xabar berilishi va ijtimoiy tarmoqqa chiqarilmasligiga urg‘u berilgan (keyinchalik ushbu xabar joylashtirgan shaxs tomonidan nomaʼlum sabablarga ko‘ra olib tashlangan).
Xabar ijtimoiy tarmoqlarda tarqalishidan avvalroq, Ombudsman huzuridagi Qiynoq holatlarini aniqlash va ularning oldini olish bo‘yicha jamoatchilik guruhlari aʼzosining qo‘l telefoniga xabarda qayd etilgan mahkum Q.Sh.ning akasi qo‘ng‘iroq qilib, telefon raqamini yuqoridagi xabarni ijtimoiy tarmoqlarga joylagan shaxs berganligi va qo‘ng‘iroq qilishni tavsiya qilganligi aytgan hamda akasi mahkum Q.Sh. haqida yuqoridagi maʼlumotni berib, ushbu masalada amaliy yordam so‘ragan.
Suhbatdan so‘ng, xabarni qabul qilgan Jamoatchilik guruhlarining aʼzosi bu haqida Ombudsman xodimlariga xabar bergan va holat Ombudsman tomonidan nazoratga olingan holda o‘rganilgan.
O‘rganishlar davomida, olingan dastlabki maʼlumotga ko‘ra mahkum Q.Sh. 2023 yil 22 va 26 sentyabr kunlari koloniya xodimlariga yot jism yutib yuborganligini aytgan. U darhol tibbiyot bo‘limiga olib borilib, rentgen tekshiruvidan o‘tkazilganida qorin bo‘shlig‘i va oshqozon ichak traktida yot jism aniqlanmagan.
Ombudsman tomonidan Jamoatchilik guruhlari aʼzosiga kelib tushgan ushbu xabarni nazorat tartibida o‘rganish va holatga qonuniy baho berish uchun Bosh prokuraturaga so‘rov xati kiritildi.
Qayd etish joizki, qamoqda saqlash joylarida ushlab turilgan shaxslar yuzasidan Ombudsman xodimlari va Jamoatchilik guruhlari aʼzolariga kelib tushgan xar bir maʼlumot va xabar Ombudsman tomonidan nazoratga olingan holda o‘rganilishi taʼminlanadi.
Shuningdek, Ombudsmanga ombudsman.uz  sayti orqali murojaat qilish mumkinligi va unda xodimlar bilan aloqa o‘rnatish uchun xizmat telefon raqamlari ham ko‘rsatilganligini takroran maʼlum qilamiz.

Омбудсман всегда на связи и проводит открытую деятельность
В социальных сетях распространилось сообщение под заголовком «Говорят, что осужденный покончил жизнь самоубийством». В нем говорится, что К.Ш., отбывающий наказание в исправительной колонии № 10 Кашкадарьинской области пытался покончить жизнь самоубийством, проглотив лезвие. Согласно заявлению брата К.Ш. , его вывели из камеры и доставили в медицинское отделение, поскольку его состояние было тяжелым, и что при контакте с Омбудсманом или ГУИН  было сказано, что бы  информация касательно данного вопроса поступала в первую очередь к ним и не размещелась в социальных сетях (позже данное сообщение было удалено по неизвестным причинам лицом, разместившим его ранее).
Прежде чем сообщение распространилось в социальных сетях, брат упомянутого в сообщении заключенного К.Ш. позвонил на мобильный телефон члена Общественной группы по выявлению и предотвращению случаев пыток при Омбудсмане и сообщил, что человек, разместивший вышеуказанное сообщение в социальных сетях, дал ему номер телефона и рекомендовал позвонить, также брат заключенного К.Ш. предоставил вышеуказанную информацию и попросил оказать практическую помощь в этом вопросе.
После разговора член Общественной группы, получивший информацию, сообщил об этом сотрудникам Омбудсмана, и ситуация была рассмотрена будучи под контролем Омбудсмана.
В ходе изучения, по полученной предварительной информации, осужденный К.Ш. 22 и 26 сентября 2023 г.сообщил сотрудникам колонии, что проглотил посторонний предмет. Его сразу доставили в медицинское отделение, при рентгенологическом обследовании постороннего предмета в брюшной полости и желудочно-кишечном тракте обнаружено не было.
Омбудсман направил запрос в Генеральную прокуратуру с целью проверки и получении правовой оценки данного сообщения, полученного членом Общественной группы в контрольном порядке.
Следует отметить, что любая информация и сообщения, полученные сотрудниками Омбудсмана и членами Общественных групп относительно лиц, содержащихся в местах лишения свободы, будут расследоваться под контролем Омбудсмана.
Также еще раз хотим отметить, что обратиться к Омбудсману можно через сайт ombudsman.uz, где также указаны служебные номера телефонов для связи с сотрудниками.