Rossiyadagi migrantlar huquqlarini taʼminlash bo‘yicha Ombudsman murojaat yubordi
Bir qator ommaviy axborot vositalarida “Rossiyada politsiya migrantlarni o‘rdaksimon yurishga majburladi” sarlavhasi ostida xabarlar eʼlon qilindi. "Русская Община Екатеринбург" telegram kanalida huquq-tartibot idoralari xodimlari Rossiya migratsiya qonunchiligiga amal qilinishi bo‘yicha reyd o‘tkazganini maʼlum qilgan.
Qayd etish lozimki, Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) 2023 yilda Rossiyaga tashrifi davomida o‘sha yerda yashaydigan yurtdoshlarimiz bilan uchrashib, ularning yashash sharoitlari va muammolarini o‘rgangan edi.
Hamyurtlarimiz fikrlari asosida O‘zbekiston va Rossiya Ombudsmanlari o‘rtasidagi hamkorlik yo‘lga qo‘yilib, murojaatlarni birgalikda ko‘rib chiqish, jumladan Rossiya Federatsiyasi xududida mehnat qilayotgan hamyurtlarimiz huquqlarini taʼminlash bo‘yicha ishlanadi.
Bundan avval ham Ombudsman F.Eshmatova murojaatiga asosan Krasnodarda migrantlarga nisbatan o‘tkazilgan reydlar bo‘yicha o‘rganishlar olib borilib, maʼlumot taqdim etilgan. Rossiya Ombudsmani migrantlar huquqlarini taʼminlash bo‘yicha monitoringlar o‘tkazayotganini va holat nazoratga olinganini maʼlum qilgan edi.
Ombudsman yuqoridagi "Русская Община Екатеринбург" telegram kanalida eʼlon qilingan holat bo‘yicha ham Rossiya Federatsiyasi Ombudsmaniga murojaat qilib, Rossiyada bo‘lib turgan O‘zbekiston fuqarolarining mehnat huquqlari taʼminlanishida ko'mak soradi.

It should be noted that, the Authorized person of the Oliy Majlis of the Republic Uzbekistan for Human Rights (ombudsman), during his visit to Russia in 2023, met with compatriots living there and studied their living conditions and problems.
On the basis of the views of our compatriots, cooperation has been established between the Ombudsmen of Uzbekistan and Russia, who will work to jointly consider appeals, including on ensuring the rights of our compatriots working in the Russian Federation.
Earlier, at the request of Ombudsman F. Eshmatova, research was conducted and information was provided on raids against migrants in Krasnodar. The Russian Ombudsman reported that she monitors the realization of migrants' rights and keeps the situation under control.
The Authorized person of the Oliy Majlis of the Republic Uzbekistan for Human Rights (ombudsman), has asked the Ombudsman of the Russian Federation to assist in ensuring the labor rights of Uzbek citizens in Russia.