Aniqlanishicha, Jinoyat ishlari bo‘yicha Bekobod tuman sudining 2023 yil noyabrdagi hukmiga ko‘ra murojaatchi P.D. O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 122-moddasi 1-qismi bilan aybdor deb topilib, 1 yilga ozodlikdan mahrum etish jazosi tayinlangan va sud zalidan qamoqqa olingan.
Murojaatchi, arizasida hozirda aliment bo‘yicha qarzdorligi to‘liq qoplanganligini maʼlum qilgan.
Mazkur murojaat Ombudsman nazoratiga olinib, sudlanuvchi P.D.ga nisbatan ozodlikdan mahrum qilish bilan bog‘liq bo‘lmagan jazo tayinlash haqida sudga Ombudsman xulosasi kiritildi.
Toshkent viloyat sudi jinoyat ishlari bo‘yicha sudlov hayʼati kassatsiya instansiyasining 2024 yil 5 fevraldagi ajrimi bilan sudlanuvchi P.D.ga 2 oy 15 kun ozodlikdan mahrum etish jazosi tayinlandi va u hozir oilasi bag‘rida.
Taʼkidlash lozimki, 2023 yilda Ombudsmanga aliment undirish bo‘yicha 300ga yaqin murojaat kelib tushgan. Ular soni 2022 yilga nisbatan 17,8 foizga oshgan.
Ushbu murojaatlarning o‘rganilishi natijasida Ombudsman tomonidan xotin-qizlarning voyaga yetmagan farzandlari taʼminoti uchun 80,7 mln so‘mlik aliment to‘lovlarining undirilishi taʼminlandi.
Shuningdek, Ombudsmanning tegishli davlat idoralariga murojaat qilishi natijasida aliment to‘lashdan bo‘yin tovlagan 5 nafar shaxsga 15 sutkaga maʼmuriy qamoq jazosi qo‘llanilgan bo‘lsa yana 3 ta holatda qarzdorlar jinoiy javobgarlikka tortilgan.
Maʼlumot uchun, O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 77-moddasida, ota-onalar va ularning o‘rnini bosuvchi shaxslar o‘z farzandlarini voyaga yetguniga qadar boqishi, ularning tarbiyasi, taʼlim olishi, sog‘lom, to‘laqonli va har tomonlama kamol topishi xususida g‘amxo‘rlik qilishga majbur ekanliklari belgilangan.
Maʼmuriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 474-moddasiga ko‘ra, voyaga yetmagan farzandining taʼminoti uchun alimentlarni o‘z vaqtida to‘lamagan shaxslarga 15 sutka qamoq yoki BHMning 20 baravari miqdorida jarima, shuningdek, 120 soatgacha haq to‘lanadigan jamoat ishlariga majburiy ravishda jalb etish jazosi qo‘llanishi mumkin.
Birinchi marta huquqbuzarlik sodir etgan shaxs, agar u maʼmuriy huquqbuzarlik to‘g‘risidagi ishni ko‘rish jarayonida aliment majburiyatlari bo‘yicha qarzdorlikni ixtiyoriy ravishda to‘lagan bo‘lsa, javobgarlikdan ozod etiladi. Qarzdorlarga nisbatan maʼmuriy jazo qo‘llanilganidan so‘ng ham aliment to‘lash majburiyati bajarilmasa, bu ularni jinoiy javobgarlikka tortishga asos bo‘ladi.

Заявитель сообщил в своем заявлении, что его задолженность по алиментам в настоящее время полностью погашена.
Данное обращение было взято на контроль Омбудсмана и в отношении подсудимого П. Д. в суд было внесено заключение Омбудсмана о назначении ему наказания, не связанного с лишением свободы.
Решением кассационной инстанции Судебной коллегии по уголовным делам Ташкентского областного суда от 5 февраля 2024 года подсудимому П. Д. назначено наказание в виде 2 месяцев 15 дней лишения свободы, и в настоящее время он находится в кругу семьи.
Важно отметить, что в 2023 году Омбудсман получил около 300 обращений о взыскании алиментов. Их число увеличилось на 17,8% по сравнению с 2022 годом.
В результате изучения этих обращений Омбудсманом было обеспечено взыскание алиментных выплат на сумму 80,7 млн. сумов на содержание несовершеннолетних детей женщин.
Также в результате обращения Омбудсмана в соответствующие госорганы 5 лицам, уклоняющимся от уплаты алиментов, было назначено административное наказание в виде 15 суток лишения свободы, а также в 3 случаях должники были привлечены к уголовной ответственности.
Важно помнить, что согласно статье 77 Конституции Республики Узбекистан, родители и заменяющие их лица обязаны содержать своих детей до их совершеннолетия, заботиться об их воспитании, образовании, здоровом, полноценном и гармоничном развитии.
В соответствии со статьи 474 КоАП к лицам, не уплатившим вовремя алименты на содержание несовершеннолетнего ребенка, может быть применено наказание в виде лишения свободы на 15 суток или штрафа в размере 20-кратной МРОТ, а также обязательного привлечения к общественным работам на срок до 120 часов.
Лицо, совершившее правонарушение впервые, освобождается от ответственности, если оно добровольно погасило задолженность по алиментным обязательствам в процессе рассмотрения дела об административном правонарушении. В случае неисполнения обязанности по уплате алиментов даже после применения административного взыскания к должникам, это является основанием для привлечения их к уголовной ответственности.