Murojaat Ombudsmanning Namangan viloyatidagi mintaqaviy vakili tomonidan o‘rganildi. Aniqlanishicha, Yangiqo‘rg‘on tumani elektr taʼminoti korxonasi xodimi 2023 yil 14 dekabr kuni fuqaro M.N.ga nisbatan elektr tarmoqlaridan noqonuniy foydalanganlik to‘g‘risida dalolatnoma tuzib, unga 9 mln so‘m miqdorida jarima belgilagan. Lekin, ushbu dalolatnomaga murojaatchi yoki xolislar tomonidan imzo qo‘yilmagan.
Mazkur holat Fuqarolik ishlari bo‘yicha Yangiqo‘rg‘on tumanlararo sudida ko‘rib chiqilib, noqonuniy elektr energiyasidan foydalanganlik bo‘yicha tuzilgan dalolatnoma va belgilangan jarima bekor qilindi.
Ombudsmanga Namangan viloyatidan yuborilgan yana bir shikoyatda 1-guruh nogironi bo‘lgan murojaatchi S.B. unga asossiz qarzdorlik hisoblanganidan shikoyat qilgan.
Mazkur murojaat Ombudsmanning Namangan viloyatidagi mintaqaviy vakili tomonidan joyiga chiqib o‘rganilganda, 1-guruh nogironi bo‘lgan S.B. yer solig‘idan imtiyozga ega bo‘lishiga qaramay, xodimlar tomonidan unga 1mln so‘mdan ortiq qarzdorlik hisoblangani maʼlum bo‘lgan.
Ombudsman tomonidan tegishli tashkilotlarga hujjatlar taqdim etilganidan so‘ng noreal qarzdorlik bekor qilingan.

Обращение по поводу необоснованной задолженности было разрешено положительно– Омбудсман
Уполномоченному Олий Мажлиса по правам человека (омбудсману) гражданка М.Н. из Наманганской области подала жалобу на электроснабжение Янгикурганского района по поводу нецелевой задолженности по электроснабжению.
Обращение было изучено региональным представителем Омбудсмана в Наманганской области. Установлено, что 14 декабря 2023 года сотрудник предприятия электроснабжения Янгикурганского района составил в отношении гражданки М.Н. акт о незаконном использовании электрических сетей и назначил ей штраф в размере 9 млн сумов. Но этот акт не подписан ни заявителем, ни понятыми.
Данное обстоятельство было рассмотрено в Янгикурганском межрайонном суде по гражданским делам, который отменил составленный акт и наложенный штраф за незаконное использование электроэнергии.
В другой жалобе, направленной Омбудсману из Наманганской области, заявительница с инвалидностью 1 группы С.Б. указала, о том, что ей причитается необоснованная задолженность.
При выездном изучении обращения региональным представителем Омбудсмана в Наманганской области выяснилось, что несмотря на то, что С.Б., является лицом с инвалидностью 1 группы, обладает правом на освобождение от уплаты земельного налога. Однако, со стороны сотрудников сообщено о наличии задолженности в размере более 1 млн сумов.
Необоснованная задолженность была погашена после подачи Омбудсманом документов в соответствующие выщестоящие органы.