Kolumbiya universitetining  Xalqaro va jamoatchilik bilan aloqalar maktabi tadqiqotchilari Ombudsman faoliyati bilan yaqindan tanishdi
Joriy yilning 15-mart kuni Kolumbiya universitetining Xalqaro va jamoatchilik bilan aloqalar maktabi vakillari Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) ofisiga tashrif buyurishdi.
Mehmonlar xotin-qizlar huquqlarini ta’minlash borasidagi O‘zbekiston tajribasi va erishilgan natijalar e’tirofga loyiq ekanligini bildirib, ushbu islohotlar bilan yaqindan tanishish istagini bildirishdi.  Shuningdek, inson huquqlarini ta’minlashda Ombudsman institutining o‘rni, murojaatlar bilan ishlash jarayonlariga ham katta qiziqish bildirishdi.
Kolumbiya universiteti aspirantlari Ananya Muxejee, Narueporn Lertvitavashchay hamda Daniyela Botoya Rankanolar mamlakatimizda gender tengligini ta’minlash, xotin-qizlarni zo‘ravonlikdan himoya qilish bo‘yicha qonunchilik asoslarining mustahkamlash va ularni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash borasidagi manzilli chora-tadbirlarni yuqori baholashdi.
Uchrashuvda Ombudsmanga xotin-qizlar tomonidan yuborilgan murojaatlarni ko‘rib chiqish tartibi, ularning huquqiy xabardorligini oshirish borasidagi loyihalar haqida ham so‘z bordi.
Do‘stona va konstruktiv ruhda o‘tgan uchrashuvda Kolumbiya universitetining tadqiqotchilari suhbat davomida olingan ma’lumotlardan ilmiy izlanishlarida foydalanishlarini bildirishdi.

Исследователи из Школы международных и общественных отношений Колумбийского университета подробно ознакомились с деятельностью Омбудсмана
15 марта текущего года аспиранты Школы международных и общественных связей Колумбийского университета посетили офис Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана) Республики Узбекистан по правам человека.
Гости отметили, что опыт Узбекистана в обеспечении прав женщин и достигнутые результаты достойны признания, и выразили желание глубже ознакомиться с этими реформами. Также они проявили большой интерес к роли института Омбудсмана в обеспечении прав человека, и были ознакомлены с процессом работы с обращениями.
Аспиранты Колумбийского университета Ананья Мухежее, Наруепорн Лертвитавашчай и Даниела Ботоя Ранкано высоко оценили меры, направленные на обеспечение гендерного равенства в нашей стране и укрепление правовой базы защиты женщин от насилия и оказание им всесторонней поддержки.
На встрече были обсуждены вопросы, связанные с процедурой рассмотрения обращений женщин к омбудсмену, а также проекты, направленные на повышение их правосознания.
В завершение встречи, прошедшей в дружественной и конструктивной атмосфере, команда аспирантов из Колумбийского университета отметили, что будут использовать информацию, полученную в ходе беседы, в своих научных исследованиях.