Pensiya miqdoridan norozi bo‘lgan fuqaro murojaati joyiga chiqib o‘rganildi
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakiliga (ombudsmanga) Toshkent shahridan fuqaro T.M. yoshga doir pensiya miqdoridan norozi bo‘lib, uni qonun hujjatlari talablariga muvofiq qayta hisoblab chiqilishida yordam so‘rab murojaat qildi.
Mazkur murojaat dastlab Ombudsman tomonidan nazoratga olindi va  Budjetdan tashqari pensiya jamg‘armasi xodimlari jalb etilib, ishchi guruh shakllantirildi.
Ishchi guruh bilan birgalikda murojaat joyiga chiqqan holda fuqaro T.M. ishtirokida o‘rganildi va tegishli hujjatlar jamlanmasi tahlil qilindi.
Shikoyat yuzasidan Budjetdan tashqari pensiya jamg‘armasi xodimlarining faoliyatida qonunbuzilish holatlari aniqlanmadi va pensiya miqdori to‘g‘ri hisoblanganligi haqida  yakuniy xulosa chiqarildi.
Eslatib o‘tamiz, “Ish haqi, pensiyalar va nafaqalar miqdorini oshirish to‘g‘rsidagi 196-son Farmonga muvofiq, aholi turmush darajasini oshirishga qaratilgan chora-tadbirlar ko‘lamini kengaytirish, fuqarolarning daromadlarini izchil oshirib borish siyosatini davom ettirish hamda ularning ijtimoiy muhofazasini kuchaytirish maqsadida 2023-yil 1-dekabrdan boshlab budjet tashkilotlari xodimlarining ish haqi, pensiyalar va nafaqalar miqdori 7% ga, bazaviy hisoblash miqdori esa 3% ga oshirilishi belgilangan.

Обращение пенсионера было изучено с выездом на место
К Уполномоченному Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсману) обратилась жительница Ташкента Т.М., выразив несогласие с перерасчетом пенсии по возрасту.
Первоначально обращение было изучено Внебюджетным Пенсионным фондом при Министерстве экономики и финансов Республики Узбекистан (Пенсионный фонд) по запросу Омбудсмана.
Далее, по инициативе Омбудсмана, сотрудниками Секретариата Омбудсмана с привлечением специалистов Исполнительного аппарата Пенсионного фонда обращение было изучено с выездом на место. При изучении учитывались все обстоятельства и доводы заявителя.
По итогам рассмотрения обращения, был сделан вывод об отсутствии нарушений в действиях сотрудников Пенсионного фонда, а также правильном начислении пенсии заявителя.
Следует напомнить, что в соответствии с Указом № 196 «О повышении размеров заработной платы, пенсий и пособий», в целях расширения масштабов мер, направленных на повышение уровня жизни населения, продолжения политики последовательного повышения доходов граждан и усиления их социальной защиты, с 1 декабря 2023 года размер заработной платы, пенсий и пособий работников бюджетных организаций увеличен на 7%, а базовая сумма начисления увеличена на 3%.