Murojaatchining qayd etishicha, u Furqat tuman kambag‘allikni qisqartirish va bandlikka ko‘maklashish markazida bosh mutaxassis lavozimida ishlab kelgan. Tizimdagi o‘zgarishlar sabab, ayrim vazifalar shtat birligi bilan boshqa davlat tashkilotiga o‘tkazilgan.
Shundan so‘ng malaka talabiga javob bermaslik vaji bilan fuqaro G.A. bilan tuzilgan mehnat shartnomasi bekor qilingan.
Mazkur murojaat Ombudsmanning Farg‘ona viloyatidagi mintaqaviy vakili va O‘zbekiston kasaba uyushmalari Federatsiyasining Farg‘ona viloyat Kengashi bilan birgalikda o‘rganildi.
Aniqlanishicha, murojaatchi ishlagan lavozimning shtat birligi o‘tkazilgan davlat tashkilotiga ishga joylashtirish choralari ham ko‘rilmagan. Uning 10 yildan buyon ushbu vazifada ishlab kelganligi, Qo‘qon Universitetida sirtdan o‘qiyotganligi inobatga olinmagan.
Ishga taa’luqli hujjatlar to‘planib, fuqaro manfaatida ishga tiklash bo‘yicha sudga da’vo ariza kiritildi.
Fuqarolik ishlari bo‘yicha Farg‘ona tumanlararo sudining hal qiluv qarori va apellyasiya instansiyasining ajrimi bilan ish beruvchi zimmasiga fuqaro G.A.ni bosh muxassis vazifasiga ishga tiklash majburiyati yuklatilgan. Murojaatchi G.A. ushbu lavozimga tiklanib, 5 oy majburiy progul kunlari va yetkazilgan ma’naviy zarar uchun jami 39 million so‘m undirilishi belgilandi.
Murojaatchi bilan Ombudsman xodimlari bog‘langanda u hozirda avvalgi lavozimida o‘z faoliyatini davom ettirayotgani va undirilishi belgilangan summa to‘liq miqdorda to‘lab berilganligini ma’lum qildi.

Незаконно уволенный работник был восстановлен в должности и с работодателя взыскано около 40 млн сумов
Уполномоченному Олий Мажлиса по правам человека (омбудсману) Ферганской области обратилась гражданка Г.А. по  вопросу незаконного увольнения с работы и восстановления трудовых прав.
Заявительница отметила, что она работала главным специалистом в Центре сокращения бедности и содействия занятости округа Фуркат. В связи с изменениями в системе, некоторые функции организации были переданы в другую государственную организацию со штатной единицей.
После чего  трудовой договор с гражданкой Г.А. был расторгнут, якобы из-за несоблюдения квалификационных требований.
Данное обращение было рассмотрено совместно с региональным представителем Омбудсмана в Ферганской области и Ферганским областным Советом Федерации профсоюзов Узбекистана.
Выяснилось, что в отношении заявителя также не были приняты меры по трудоустройству в государственную организацию, в которую была передана штатная единица. Тот факт, что она проработала на этой должности 10 лет и учится заочно в Кокандском университете, не был учтен.
Собраны все документы, касающиеся ее дела, и в интересах граждан подан иск в суд о восстановлении на работу.
Решением Ферганского межрайонного суда по гражданским делам и решением апелляционной инстанции работодателя обязазали восстановить гражданку Г.А. на должность главного специалиста. Заявительница Г.А. была восстановлена в должности и назначена сумма на 5 месяцев вынужденных дней прогула и возмещение морального вреда в сумме 39 миллионов сумов.
Когда с заявителем связались сотрудники Омбудсмана, она сообщила, что в настоящее время продолжает работать на своей прежней должности и сумма, подлежащая взысканию, выплачена в полном объеме.