“Ombudsman maktabi” loyihasi doirasidagi navbatdagi tadbir Qoraqalpog‘iston Respublikasi Sho‘manay tumanida tashkil etildi. Tadbirda “Qarabayli”, “Birleshik” va “Madaniyat” MFY larida yashovchi 60 nafardan ko‘proq aholi va mahalla faollari ishtirok etishdi.
Aholining huquqiy xabardorligini oshirishga qaratilgan mazkur tadbirda xotin-qizlar va bolalar huquqlarini ishonchli himoya qilish, davlat hisobidan yuridik yordam ko‘rsatish borasida qabul qilingan qonun hujjatlarining mazmun-mohiyati hamda aholini manzilli ijtimoiy muhofaza qilish yuzasidan viloyatda amalga oshirilayotgan ishlar haqida ma’lumot berildi.
“Ombudsman maktabi” loyihasi doirasida Ombudsmanning Qoraqalpog‘iston Respublikasidagi mintaqaviy vakili Jenisbay Shlimbetovning fuqarolar qabuli ham tashkil etildi.

Another event within the framework of the "Ombudsman School" project was organized in the Shoumanai district of the Republic of Karakalpakstan. More than 60 residents and activists of the neighborhoods "Karabaili", "Birleshik" and "Madaniyat" streets participated in the event.
During the above-mentioned event which was aimed at increasing the legal awareness of the population, information on the content of adopted legislative acts in the area of reliable protection of women's and children's rights, provision of legal assistance at the expense of the State, moreover, on the work conducted in the region on targeted social protection of the population were represented.
The regional representative of the Ombudsman in the Republic of Karakalpakstan, Jenisbay Shlymbetov, also organized a reception for citizens as part of the Ombudsman School project.