Xotin-qizlarning iqtisodiy, ijtimoiy va siyosiy huquq hamda imkoniyatlarini kengaytirish masalalariga mintaqaviy yondashuv
Xabaringiz bor, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining 78-sessiyasidagi nutqida O‘zbekistonda xotin-qizlarning boy salohiyatidan foydalanish, jamiyat hayotining barcha jabhalarida ularning imkoniyatlarini ro‘yobga chiqarishda tajriba almashish bo‘yicha Osiyo xotin-qizlari forumini o‘tkazish haqidagi taklifni bildirilgan edi.
Shunga asosan 2024-yilning 13-14 may kunlari Samarqand shahrida “Xotin-qizlarning iqtisodiy, ijtimoiy va siyosiy huquq hamda imkoniyatlarini kengaytirish masalalariga mintaqaviy yondashuv” mavzusidagi Osiyo xotin-qizlari forumi o‘tkazildi.
Forumda 30 dan ortiq xorijiy davlatlar va xalqaro tashkilotlardan nufuzli mehmonlar – Sharqiy Osiyo, Janubi-Sharqiy Osiyo, Janubiy Osiyo va Markaziy Osiyo mamlakatlari parlamentlarining ayol a’zolari, hukumatlari rahbarlari, xorijiy davlatlarning mamlakatimizdagi vakolatxonalari hamda xorijiy tashkilotlarning 40 nafardan ortiq vakillari, shuningdek, mahalliy davlat organlari va fuqarolik jamiyati institutlari vakillari, ayol rahbarlar, ishbilarmon ayollar, siyosatshunoslar, ijtimoiy soha faollari, olimlar, iqtisodiyot tarmoqlari va turli sohalarning jami 400 ga yaqin vakillari hamda faol xotin-qizlar ishtirok etishdi.
Forumning ochilish marosimida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning forum ishtirokchilarga yo‘llagan tabrigini Senat Raisi Tanzila Narbayeva o‘qib eshittirdi.
Forumda ta’kidlanganidek, O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning yuksak siyosiy irodasi tufayli xotin-qizlarning manfaatlarini, gender tenglikni ta’minlash va oilalar mustahkamligi masalalari siyosatimizning ustuvor yo‘nalishlaridan biriga aylandi. Mamlakatimizning ijtimoiy-siyosiy, iqtisodiy hamda ma’naviy hayotida, muhim qarorlar qabul qilinishida xotin-qizlarning ishtiroki sezilarli ravishda kengayib bormoqda.
Qisqa davr ichida sohaga doir xalqaro standartlarga mos milliy qonunchilik bazasi shakllantirildi, so‘nggi 5 yilda 80 dan ortiq normativ-huquqiy hujjatlar qabul qilinganligi bunga yorqin misoldir. “Xotin-qizlar va erkaklarga teng xuquq hamda imkoniyatlar kafolatlari to‘g‘risida” hamda “Xotin-qizlarni tazyiq va zo‘ravonlikdan himoya qilish to‘g‘risida”gi muhim qonunlar qabul qilindi va amaliyotga joriy etildi.
Gender tenglik siyosatini to‘g‘ri yo‘lga qo‘yish va uni to‘laqonli amalga oshirilishini ta’minlash maqsadida 2030 yilga qadar mo‘ljallangan gender Strategiyasi qabul qilindi. Uni barcha soha va tarmoqlarga joriy qilish ishlari jadallik bilan olib borilmoqda. Qonunchilikka normativ-huquqiy hujjatlarni gender ekspertizadan o‘tkazish, genderga asoslangan milliy byudjetni qabul qilish, gender audit kabi tushunchalar kiritilib, amaliyotga joriy qilinmoqda.
Shu bilan birga, forumda BMT Bosh kotibi o‘rinbosari va “BMT-Ayollar” tuzilmasi ijrochi direktori Sima Baxus, BMTning Jenevadagi bo‘limi bosh direktori Tatyana Valovaya, Parlamentlararo ittifoqning Bosh kotibi Martin Chungong hamda bir qator davlatlarning parlamentlari rahbarlari so‘zga chiqib, forumning maqsad va vazifalari, ahamiyati hamda undan kutilayotgan natijalarga to‘xtalib o‘tdi.
Ochilish marosimidan so‘ng ishtirokchilar o‘zaro tajribalar bilan o‘rtoqlashish, xalqaro tashkilotlar va moliyaviy institutlarning bu boradagi zamonaviy yondashuvlarini o‘rganish maqsadida parallel sessiyalarga bo‘lingan holda ish olib bordi. Sessiyalardan biriga Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Feruza Eshmatova moderatorlik qildi.
Forumda xotin-qizlarning iqtisodiy huquq va imkoniyatlarini kengaytirish, ularni tadbirkorlik va innovatsiyalarga keng jalb etish, zamonaviy global iqtisodiyotda ularning yetakchiligini ta’minlash orqali xotin-qizlarning ilmiy va innovasion faoliyatda, ta’lim sohasida, shuningdek, raqamli texnologiyalardan foydalanishda, kambag‘allikni qisqartirishdagi ishtiroki kabi masalalar muhokama qilindi.

13-14 мая текущего года в городе Самарканде состоялся Азиатский форум женщин на тему «Региональный подход к вопросам расширения экономических, социальных, политических прав и возможностей женщин».
На форуме присутствовали почетные гости из более чем 30 зарубежных стран и международных организаций – Женщины-парламентарии стран участниц, главы правительств стран Восточной Азии, Юго-Восточной Азии, Южной Азии и Центральной Азии, представительства иностранных государств в нашей стране и более 40 представителей иностранных организаций, а также представители местных государственных органов, институтов гражданского общества, женщины-лидеры, бизнесмены, политологи, общественные деятели, ученые, представители отраслей экономики, ученые, экономисты и около 400 представителей различных сфер обменялись мнениями по важным темам.
Послание Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиеева на церемонии открытия форума зачитала Председатель Сената Танзила Нарбаева.
Как было отмечено на форуме, благодаря высокой политической воле президента Узбекистана Шавката Мирзиеева вопросы обеспечения интересов женщин, гендерного равенства и укрепления семьи стали одними из приоритетных направлений нашей политики. Значительно расширяется участие женщин в социально-политической, экономической и духовной жизни нашей страны, в принятии важных решений.
За короткий период сформирована национальная законодательная база, соответствующая международным стандартам отрасли, ярким примером является принятие более 80 нормативных правовых актов за последние 5 лет. Были приняты и внедрены в практику важные законы «О гарантиях равных прав и возможностей для женщин и мужчин» и «О защите женщин от притеснений и насилия».
Принята гендерная стратегия, рассчитанная на период до 2030 года, с целью корректировки политики гендерного равенства и обеспечения ее полноценной реализации. Работа по его внедрению во всех отраслях и секторах идет полным ходом. В законодательство вводятся и внедряются в практику такие понятия, как гендерная экспертиза нормативных правовых актов, принятие гендерного национального бюджета, гендерный аудит.
Вместе с тем, на форуме выступили заместитель генерального секретаря ООН и исполнительный директор структуры “ООН-женщины” Сима Бахус, генеральный директор Женевского отделения ООН Татьяна Валовая, генеральный секретарь Межпарламентского союза Мартин Чунгонг, а также главы парламентов ряда государств, затронувшие цели и задачи форума, его значение и ожидаемые результаты.
После церемонии открытия участники были разделены на параллельные сессии с целью обмена опытом, изучения современных подходов международных организаций и финансовых институтов в этой области. Модератором одной из сессий выступил Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман) Феруза Эшматова.
На форуме обсуждались такие вопросы, как расширение экономических прав и возможностей женщин, широкое вовлечение их в предпринимательство и инновации, участие женщин в научно-инновационной деятельности, в сфере образования, а также вопросы об использовании цифровых технологий, сокращение бедности путем обеспечения их лидерства в современной мировой экономике.