Murojaatlar gender belgilariga ko‘ra tahlil qilinganda, jami murojaatlarning 42,1 % xotin-qizlarga, 57,9% erkaklarga to‘g‘ri keladi.
Jami murojaatlarning 25,4% ijtimoiy, 24,2% iqtisodiy, 18,6% shaxsiy, 14,8 % harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarda ushlab turilgan shaxslarning huquq va qonuniy manfaatlarini ta’minlashga, 9,4% fuqarolik va murojaat qilish huquqiga, 1,3% bola huquqlariga, 0,8% ekologik huquq va 5,5% boshqa masalalarga tegishli.
Joriy yilning 1-choragida Ombudsmanning Murojaatlar bilan ishlash bo‘limiga 3589 ta murojaat kelib tushgan. Bu jami murojaatlarning 83%ni tashkil etadi. Bugungi brifingda ushbu murojaatlarni ko‘rib chiqish natijalariga to‘xtalamiz.
Hisobot davrida Ombudsman tomonidan fuqarolarning buzilgan huquqlarini tiklash yuzasidan tashkilot hamda mansabdor shaxslarga 33 ta ta’sir chora shaklidagi hujjatlar kiritildi.
2024-yil 3 oyi davomida Ombudsman tomonidan fuqarolarning murojaatlari asosida undirilgan hamda undirish belgilangan mablag‘lar 299,4 mln.so‘mni tashkil etdi. Shundan, salkam 86 mln so‘m fuqarolarning ish haqi va mehnat munosabatlariga oid.
Fuqarolarning qarzdorligi, sog‘lig‘iga yetkazilgan zararlar, moddiy va ma’naviy zararlar hamda boshqa majburiy to‘lovlar oqibatida yuzaga kelgan huquqiy munosabatlar bilan bog‘liq murojaatlar o‘rganilishi natijasida jami 85 mln 310 ming so‘mdan ortiq mablag‘lar murojaatchilar foydasiga undirilgan.
Ombudsman murojaatiga asosan, xotin-qizlarning voyaga yetmagan farzandlari ta’minoti uchun 52 mln so‘mga yaqin aliment to‘lovlari undirilishi ta’minlandi. Aliment to‘lashdan bosh tortgan 2 nafar shaxs ma’muriy javobgarlikka tortilgan, 3 ta holatda esa jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Shuningdek, murojaatchilarga 122 mln 400 ming so‘mga yaqin moddiy yordam, tadbirkorlik bilan shug‘ullanish uchun subsidiya va boshqa turdagi moliyaviy yordam ajratilishida ko‘maklashildi.
Bundan tashqari, Qoraqolpog‘iston Respublikasida istiqomat qiluvchi oilaga moliyaviy ko‘mak sifatida 700 kg ko‘mir berilishiga erishildi.
5 ta holatda murojaatchilarning pensiya olish huquqi ta’minlandi.
Fuqarolarga 5 mln 805 ming so‘m miqdorida ishsizlik nafaqasi to‘lanishi ta’minlandi. 7 nafar fuqaro ishga tiklandi, 4 nafari ish bilan ta’minlandi, 2 nafar shaxsning ish joyi saqlandi.
Ombudsmanning so‘roviga asosan Davlat mehnat inspeksiyasi inspektorlari tomonidan sudlarga ishga tiklash va ish haqini undirish yuzasidan 4 ta da’vo arizalar kiritildi.
5 ta holatda ish beruvchini xodimga nisbatan noqonuniy xatti-harakatlari bartaraf etildi.
2 nafar fuqaroning mulkini tasarruf etish huquqi ta’minlandi. 3 nafar fuqaroning turar joyi uchun kadastr hujjatlari rasmiylashtirilida yordam berildi.
11 nafar fuqaroga tibbiy ko‘rikdan o‘tish va davolanish uchun yo‘llanma berilishi ta’minlandi. 3 nafar nogironligi bo‘lgan shaxslarning nogironlik guruhini belgilash va moddiy yordam olish bo‘yicha murojaatlari ijobiy hal etildi.
3 nafar voyaga yetmagan bolalarni maktabga qabul qilinishida ko‘maklashildi. 5 nafar fuqaro “Ayollar daftari” va “Yoshlar daftari”ga kiritildi.
2 ta holatda jinoyat ishi ko‘zg‘atishni rad etish haqida Ichki ishlar bo‘limlari tergovchilari tomonidan qabul qilingan qarorlar prokuratura organlari tomonidan bekor qilinib, qo‘shimcha tergovga qadar tekshiruv harakatlari o‘tkazish uchun yuborilgan.
2 ta holatda oilaviy (maishiy) zo‘ravonlik hamda ehtiyotsizlik orqasida badanga o‘rtacha og‘ir yoki og‘ir shikast yetkazish bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atildi.
Ombudsman murojaatiga asosan, huquqni muhofaza qiluvchi organlarning 9 nafar mas’ul xodimlari o‘z vazifasini lozim darajada bajarmaganligi uchun intizomiy javobgarlikka tortilgan, 3 nafar xodim esa egallab turgan lavozimidan ozod etilgan.
Ombudsman so‘roviga asosan, vakolatli davlat organlari tomonidan mas’ul mansabdor shaxslarning harakatlarida qonunbuzilish holatlari mavjudligi aniqlanib, 2 nafar mas’ulga “xayfsan” intizomiy jazo chorasi qo‘llanildi.
6 nafar fuqaroning shaxsini tasdiqlashga oid hujjatlari rasmiylashtirilishida va chet elga chiqish huquqi ta’minlanishiga ko‘maklashildi.
Ekologik huquqlarni ta’minlash bo‘yicha Ombudsmanga yuborilgan murojaatlarning o‘rganilishi natijasida 2 ta holatda huquqbuzarlar ma’muriy javobgarlikka tortilgan. 1 ta holatda MCHJ faoliyati ekologik ekspertizadan o‘tkazilishi yuzasidan ogohlantirilgan.
Ombudsman so‘roviga asosan, tuman hokimligi tomonidan o‘zboshimchalik bilan qurilgan inshootlarni buzdirilishi bo‘yicha sudga da’vo ariza kiritilgan. Toshkent shahar Shayxontohur tumanidagi mahallalardan biridagi noqonuniy qurilish ishlari to‘xtatilgan.
Fuqorolarning quvurlarni tozalash va tartibga solinmagan chorrahaga svetofor o‘rnatish bo‘yicha murojaatlari ijobiy hal etilgan.

Брифинг Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмана) по итогам рассмотрения обращений граждан за 1 квартал 2024 года
В течение 1 квартала 2024 года Уполномоченному поступило в общей сложности 4195 обращений от граждан Республики Узбекистан, граждан и омбудсманов иностранных государств, лиц без гражданства, общественных организаций и других юридических лиц. Этот показатель в 2 раза больше, чем за аналогичный период прошлого года. Среди них 16 обращений были признаны анонимными в установленном порядке.
При анализе обращений по гендерным признакам 42,1% от общего числа обращений поступило от женщин, а 57, 9% от мужчин.
Из общего числа обращений 25,4% касаются социального, 24,2% - экономического, 18,6% - личного, 14,8% - обеспечения прав и законных интересов лиц, содержащихся в местах содержания лиц с ограниченной свободой передвижения, 9,4% - гражданского и права на обращение, 1,3% - прав ребенка, 0,8% - экологического права и 5,5% - затрагивают иные вопросы.
В 1 квартале этого года в отдел по работе с обращениями омбудсмена поступило 3589 обращений. Это 83% от общего числа обращений. На сегодняшнем брифинге мы остановимся на результатах рассмотрения этих обращений.
За отчетный период омбудсменом внесено 33 документа в форме мер воздействия на организации и должностных лиц по восстановлению нарушенных прав граждан.
За 3 месяца 2024 года средства, взысканные омбудсманом на основании обращений граждан, а также намеченные к взысканию, составили 299,4 млн. сумов. Из них, около 86 млн сумов приходится на заработную плату граждан и трудовые отношения.
В результате изучения обращений граждан, связанных с правовыми отношениями, возникшими в результате задолженности, вреда здоровью, материального и морального вреда и других обязательных платежей, в пользу заявителей взыскано на общую сумму более 85 млн. 310 тыс. сумов.
В соответствии с поступившими обращениями к Омбудсману касательно вопросов о взыскании алиментов на содержание несовершеннолетних детей составило около 52 млн. сумов. Кроме того, 2 лица, уклонившиеся от уплаты алиментов, были привлечены к административной ответственности, а в 3 случаях было возбуждено уголовное дело.
Также было оказано содействие в выделении 122 мил. 400 тыс. сумов, материальной помощи, субсидий для занятия предпринимательской деятельностью и других видов финансовой поддержки.
Кроме того, было достигнуто выделение 700 кг угля в качестве финансовой поддержки семье, проживающей в Республике Каракалпакстан.
В 5 случаях было обеспечено право заявителей на пенсию.
Гражданам выплачено пособие по безработице в размере 5 млн. 805 тыс. сумов. 7 граждан были восстановлены на работе, 4 трудоустроены, 2 граждан сохранили рабочее место.
По запросу Омбудсмана инспекторами Государственной инспекции труда в суды направлено 4 иска о восстановлении на работе и взыскании заработной платы. В 5 случаях были устранены противоправные действия работодателя по отношению к работнику.
Обеспечено право распоряжения имуществом 2-х граждан. Оказана помощь 3 гражданам в вопросе оформления кадастровых документов на жилые помещения.
11 гражданам предоставлено направление на медицинское освидетельствование и лечение. Положительно разрешены обращения 3-х лиц с инвалидностью по установлению группы инвалидности и получению материальной помощи. Оказано содействие в приеме в школу 3-х несовершеннолетних детей. 5 граждан были включены в "Женскую тетрадь" и "Молодежную тетрадь".
В 2 случаях решения об отказе в возбуждении уголовного дела, принятые следователями отделов внутренних дел, отменены органами прокуратуры и направлены для проведения дознавательных действий до дальнейшего расследования.
В 2 случаях было возбуждено уголовное дело о причинении средней тяжести или тяжкого вреда здоровью по признакам домашнего (бытового) насилия, а также причинение телесного повреждения по неосторожности.
На основании обращения Омбудсмана 9 ответственных сотрудников правоохранительных органов были привлечены к дисциплинарной ответственности за ненадлежащее исполнение своих обязанностей, а 3 сотрудника освобождены от занимаемой должности.
На основании запроса Омбудсмана было установлено, что в действиях ответственных должностных лиц компетентными государственными органами имеются нарушения, и 2 ответственных лица получили меру наказания в виде дисциплинарного взыскания: «выговор».
6 гражданам было оказано содействие в оформлении документов, удостоверяющих личность, и обеспечении права на выезд за границу. В результате изучения обращений к Омбудсману по обеспечению экологических прав в 2 случаях нарушители привлекались к административной ответственности. В 1 случае деятельность ООО предупреждена о проведении экологической экспертизы.
Согласно запросу Омбудсмана, районная администрация подала иск о сносе самовольных построек. Незаконные строительные работы в одной из махалли Шайхантахурского района города Ташкента приостановлены.
Также, были положительно решены обращения граждан по очистке труб и установке светофора на нерегулируемом перекрестке.