O‘quv yili yakunlari arafasida Namangan viloyatidagi 2- va 86-sonli, Xorazm viloyatidagi 30-sonli, Buxoro shahridagi 13-, 31- va 43-sonli, Sirdaryo viloyatidagi 25-sonli, Navoiy viloyati Konimex tumanidagi 1-, 7-, 9- va 22-sonli, G‘ozg‘on shahridagi 1- va 2-sonli hamda Nurota tumanidagi 7-sonli, Surxondaryo viloyati Sherobod tumanidagi 42-sonli umumiy o‘rta taʼlim maktablarida “Ombudsman soati” darslari tashkil etildi.
Erkin muloqot shaklida o‘tgan darslarda yuqori sinf o‘quvchilariga inson huquq va erkinliklarining mazmun-mohiyati, qadr-qimmati, shaxsiy, siyosiy, iqtisodiy, ijtimoiy va boshqa huquqlari hayotiy misollar yordamida tushuntirildi. Shuningdek, Ombudsmanlar hayotiy vaziyatlarda inson huquqlarini himoya qilishga qanday yordam berishi mumkinligi haqida o‘quvchilarga videoroliklar asosida interaktiv usulda maʼlumotlar berildi.
Ombudsmanning hududlardagi mintaqaviy vakillari tomonidan o‘tkazilgan amaliy mashg‘ulotlar o‘zaro savol-javoblar va qizg‘in muhokamalarga boy tarzda o‘tdi. O‘quvchilar ishtirokida o‘tkazilgan rolli o‘yinlar yordamida “Ombudsman dars”lari yana-da esdaqolarli bo‘ldi.

В текущем учебном году в школах проведены последние “Часы омбудсмана”
Как известно, по всей республике Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (омбудсманом) совместно с Министерством дошкольного и школьного образования Республики Узбекистан в целях повышения правовой осведомленности учащихся реализуется проект “Час омбудсмана”. Для того, чтобы занятия были необычными, креативными, интересными, Омбудсманом подготовлены видеоуроки.
В преддверии завершения учебного года в средних общеобразовательных школах № 2 и 86 Наманганской области, № 30 Хорезмской области, № 13, 31 и 43 города Бухары, № 25 Сырдарьинской области, № 1, 7, 9 и 22 Канимехского района, №1, 2 города Газган и №7 Нуратинского района Навоийской области, № 42 Шерабадского района Сурхандарьинской области организованы занятия “Часы омбудсмана”.
На проведенных занятиях в форме свободного общения старшеклассникам доведена информация о сущности прав и свобод человека, достоинства человека, личные, политические, экономические, социальные и другие права. Ученикам также была предоставлена интерактивный видеоролик о том, как Омбудсманы могут помочь и защитить права человека в жизненных ситуациях.
Практические занятия, проведенные региональными представителями Омбудсмана в регионах, были насыщены взаимными вопросами и ответами, а также интерактивными дискуссиями. С помощью ролевых игр с участием учащихся “Часы омбудсмана” остался в их памяти более запоминающимся.