Murojaatga oid hujjatlar o‘rganilgandan so‘ng, dastlab turar joy buzilishi bilan bog‘liq bo‘lgan moddiy zararni qoplash bo‘yicha Fuqarolik ishlari bo‘yicha Bog‘ot tumanlararo sudiga daʼvo ariza kiritildi. Sudning 2023 yil noyabr oyidagi hal qiluv qarori bilan daʼvogar foydasiga javobgardan jami 81,4 so‘m undirish belgilandi.
Lekin, oradan ancha muddat o‘tgan bo‘lishiga qaramay sud qarori ijrosi taʼminlanmagani uchun Ombudsman taqdimnomasi kiritildi.
Taqdimnomani ko‘rib chiqish natijalariga ko‘ra, daʼvogarga 10 yildan ortiq muddat davomida ololmagan 76,7 mln so‘m miqdoridagi kompensatsiya mablag‘lari undirilishiga erishildi.
Hozirda ijro hujjati bo‘yicha undiruvchi foydasiga qoldiq qarzdorlik 4,7 mln so‘mni undirish yuzasidan ijro harakatlari olib borilmoqda.

После изучения документов по данному обращению, было подано исковое заявление в Багатский межрайонный суд по гражданским делам о возмещении материального ущерба в связи со сном жилого жилья. Решением суда от ноября 2023 года было определено о взыскании с ответчика в пользу истца общей суммы 81,4 миллиона сумов.
Однако, несмотря на значительное время неисполнения судебного решения, было внесено представление Омбудсмана.
В результате рассмотрения представления, было достигнуто взыскание компенсационных выплат на сумму 76,7 миллиона сумов, которые истец не мог получить более 10 лет.
В настоящее время ведутся исполнительные действия по взысканию оставшейся задолженности 4,7 миллиона сумов в пользу истца.