"O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman) to‘g‘risida" gi qonun loyihasi jamoatchilik bilan muhokama qilindi
2024-yilning 31-iyul kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasida “O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman) to‘g‘risida”gi qonun loyihasi mazmun-mohiyatiga bag‘ishlangan davra suhbati o‘tkazildi. Mazkur qonun loyiha Qonunchilik palatasi deputatlari, Inson huquqlari bo‘yicha vakil (ombudsman), Bola huquqlari bo‘yicha vakil, davlat organlari va idoralari, qonun loyihasi bo‘yicha ishchi guruh aʼzolari, shuningdek nodavlat notijorat tashkilotlari va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlari hamda ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirokida atroflicha muhokama qilindi.
Ushbu qonun loyiha 9 bob va 56 moddadan iborat bo‘lib, uning asosiy maqsadi O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) institutining inson huquqlari va erkinliklarini himoya qilish bo‘yicha inson huquqlari sohasidagi ahamiyatini yana-da oshirish, Ombudsman faoliyatining institutsional asoslarini takomillashtirish, fuqarolar huquq va erkinliklariga rioya etilishini taʼminlash borasidagi Ombudsmanning vakolatlarini hamda uning hududlardagi ishtirokini kengaytirish, shuningdek qiynoqqa solish hamda boshqa g‘ayriinsoniy yoki qadr-qimmatni kamsituvchi muomalaning oldini olishdagi faoliyatini kuchaytirishdan iboratdir.
Taʼkidlanganidek, mazkur qonun loyihasi bir guruh deputatlar tomonidan qonunchilik tashabbusi huquqi asosida ishlab chiqilgan.
Tadbirda ishtirokchilar qonun loyihasining mazmun-mohiyati, uning zarurati va ahamiyatiga alohida to‘xtalib o‘tdilar va o‘z takliflarini bildirdilar.
Qayd etish lozimki, mazkur qonun loyihasini tayyorlashda 30 dan ortiq davlatlarning, jumladan Finlyandiya, Polsha, Bolgariya, Vengriya, Serbiya, Gretsiya, Ispaniya, Rossiya Federatsiyasi, Ozarbayjon, Armaniston, Ukraina, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston va boshqa davlatlarning shu sohadagi qonunchiligi atroflicha o‘rganildi.
Shuningdek, muhokamalarda ushbu qonun loyihadagi yangi normalar haqida so‘z yuritildi. Xususan, unda inson huquqlarini himoya qilishda ahamiyatga ega bo‘lgan samarali mexanizmlar aks ettirilganligi alohida taʼkidlandi.

Проект закона “Об Уполномоченном Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсмане) ” обсужден с общественностью
31 июля 2024 года в Законодательной палате Олий Мажлиса состоялся круглый стол, посвященный обсуждению с общественностью проекта Закона «Об Уполномоченном Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмане)». Данный законопроект был подробно обсужден с участием депутатов Законодательной палаты, Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмана), Уполномоченного по правам ребенка, представителей государственных органов и учреждений, членов рабочей группы по разработке законопроекта, а также представителей неправительственных некоммерческих организаций, других институтов гражданского общества и средств массовой информации.
Законопроект состоит из 9 глав и 56 статей, и его основная цель заключается в повышении значения института Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмана) в защите прав и свобод человека, совершенствовании институциональных основ деятельности Омбудсмана, расширении его полномочий и присутствия в регионах, а также усилении его роли в предотвращении пыток и других бесчеловечных или унижающих достоинство обращений.
Как было отмечено, данный законопроект разработан группой депутатов в рамках их права законодательной инициативы. Участники мероприятия уделили особое внимание содержанию, необходимости и значимости законопроекта, а также внесли свои предложения.
Следует отметить, что при подготовке данного законопроекта был тщательно изучен опыт более 30 стран, включая Финляндию, Польшу, Болгарию, Венгрию, Сербию, Грецию, Испанию, Российскую Федерацию, Азербайджан, Армению, Украину, Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан и других государств.
Кроме того, в ходе обсуждений были затронуты новые нормы, содержащиеся в законопроекте. В частности, было подчеркнуто, что в нем предусмотрены эффективные механизмы, имеющие значение для защиты прав человека.
По итогам круглого стола было достигнуто соглашение о том, что обоснованные предложения, высказанные участниками, будут учтены при доработке законопроекта.