Joriy yilning 4-sentabr kuni BMT bosh-shtab kvartirasida  Rossiya, Xitoy, O‘zbekiston, Misr, Pokiston, Singapur doimiy vakolatxonalari hamda BMTning giyohvandlik va jinoyatchilik bo‘yicha boshqarmasi hamkorligida inson huquqlarini taʼminlashda giyohvandlikka qarshi kurashish, giyohvandlik muammosini hal etish va unga qarshi kurashishda yagona va yaxlit yondashuvga bag‘ishlangan maxsus tadbir tashkil etildi.
60 dan ortiq aʼzo mamlakatlar delegatsiyalari qamrab olgan mazkur tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman) F.Eshmatova ham ishtirok etdi.
Tadbirda qayd etilishicha, giyohvandlik muammosini hal etish va unga qarshi kurashish inson huquqlarini taʼminlashda muhim ahamiyatga ega. Bu kurash jamiyatda sog‘lom, xavfsiz va barqaror muhitni yaratishga xizmat qiladi. Giyohvandlik odamlarning jismoniy va ruhiy sog‘lig‘iga jiddiy zarar yetkazish bilan birga jinoyatchilik va ijtimoiy muammolarni kuchaytirishi mumkin. Ayniqsa uning yoshlar orasida avj olishi ularning taʼlim olish huquqiga va shaxsiy rivojlanishiga to‘sqinlik qiladi.
Shu nuqtai nazardan mazkur tadbirda BMTga aʼzo davlatlar o‘rtasida giyohvand moddalar bilan bog‘liq global muammoni hal qilish va unga qarshi kurashishning samarali strategiyalari bo‘yicha muloqot qilindi.
Maxsus tadbirda so‘z olgan Ombudsman F. Eshmatova o‘z nutqida 2024-yil 4-iyun kuni BMT Bosh Assambleyasi tomonidan O‘zbekiston tashabbusi hisoblangan «Markaziy Osiyo davlatlarining giyohvandlik bilan bog‘liq muammolarni samarali hal etish va bartaraf etishda yagona front bo‘lib hamkorlik qilishga tayyorligi» to‘g‘risidagi rezolyutsiyaning barcha aʼzo davlatlar uchun muhimligiga eʼtibor qaratdi. Shuningdek, ushbu hujjat O‘zbekiston Respublikasida giyohvandlik va narkojinoyatlarga qarshi kurashish bo‘yicha 2024 — 2028 yillarga mo‘ljallangan Milliy strategiyaga to‘liq mos kelishi qayd etildi.  O‘zbekiston «Barcha saʼy-harakatlar inson qadri uchun» degan ustuvor g‘oya asosida aholida ularni isteʼmol qilishga nisbatan “immunitet”ni shakllantirish orqali aholimizga salbiy taʼsir ko‘rsatuvchi omillarni bartaraf etish, fuqarolarning sifatli tibbiy yordam olish huquqini taʼminlash, giyohvandlikka chalingan bemorlarni jahon standartlari asosida tibbiy-davolanishini tashkil etish bo‘yicha barcha saʼy-harakatlarni amalga oshirmoqda.-dedi Ombudsman.
Maʼlumot uchun: Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman) o‘z faoliyati davomida BMTning Narkotiklar va jinoyatchilikka qarshi kurash boshqarmasining Markaziy Osiyo mintaqasidagi vakili bilan hamkorlik qilib keladi.
Tadbirda shuningdek Kuba, AQSH, Shveysariya, Qozog‘iston, Xitoy, Misr, Nigeriya, Eron va Tojikiston vakillari ham so‘z olib, o‘z fikr va mulohazalarini bildirib o‘tishdi.

The Oliy Majlis Commissioner for Human Rights (Ombudsman) F. Eshmatova also took part in the event, which was attended by delegations from more than 60 member countries.
The event noted that addressing and combating addiction is essential to ensuring human rights. This fight contributes to the creation of a healthy, safe and sustainable environment in society. Addiction can exacerbate crime and social problems, as well as cause serious damage to people's physical and mental health. Especially its outbreak among young people hinders their right to education and personal development.
This event therefore provided a dialogue among UN Member States on effective strategies to address and combat the global drug problem.
Speaking at the special event, Ombudsman F. Eshmatova drew attention to the importance for all member states of the resolution adopted on 4 June 2024 by the UN General Assembly on ‘Readiness of Central Asian States to cooperate with a united front in effectively addressing and overcoming drug-related problems’, which is an initiative of Uzbekistan. It was also noted that this document is fully consistent with the National Strategy to Combat Drug Addiction and Drug Crime in the Republic of Uzbekistan for 2024-2028. Uzbekistan, based on the priority idea of ‘all efforts for human dignity’, is making every effort to eliminate negative factors affecting our population by creating ‘immunity’ to their consumption, ensuring the right of citizens to receive quality medical care, organising medical and sanitary treatment for patients with drug addiction on the basis of world standards, the Ombudsman said.
For information: The Ombudsman has been co-operating with the representative of the UN Office on Drugs and Crime in the Central Asian region throughout her work.
Representatives from Cuba, the United States, Switzerland, Kazakhstan, China, Egypt, Nigeria, Iran and Tajikistan also spoke at the event.