2024-yilning 19-noyabr kuni Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman) Feruza Eshmatova Avstriya Ombudsmanlar Kengashi raisi Gabi Shvars bilan uchrashdi. Avstriya Ombudsmanlar kengashi binosida bo‘lib o‘tgan uchrashuvda O‘zbekiston va Avstriya Ombudsmanlari muloqoti bo‘lib o‘tdi. Ular faoliyati bilan yaqindan tanishib, o‘zaro tajriba almashinildi.
Avstriya Ombudsmanlar Kengashi 2012-yilda tashkil etilgan bo‘lib, uning asosiy vazifasi davlat organlari faoliyati ustidan nazorat o‘rnatishdan iborat. U qamoqxonalar va keksalar pansionatidagi holatni, nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun yaratilayotgan sharoitlar va dasturlar ijrosini nazorat qiladi. Shuningdek, inson huquqlari buzilishi bo‘yicha murojaatlarni ko‘rib chiqadi.
Uchrashuv davomida tomonlar inson huquqlari himoyasi sohasidagi tajriba va yangicha yondashuvlar bo‘yicha fikr almashdilar. Shuningdek, O‘zbekiston va Avstriya Ombudsmanlari o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytirishga qaratilgan qator tashabbuslar muhokama qilindi.
Uchrashuv yakunlariga ko‘ra, Avstriya Ombudsmanlari kengashi va Oliy Majlisning inson huquqlari bo‘yicha vakil (Ombudsman) o‘rtasida hamkorlik bo‘yicha chora-tadbirlar belgilab olindi.
Shu kuni shuningdek, Avstriya Ombudsmani huzuridagi Maslahat Kengashi a’zolari bilan ham uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Avstriya Ombudsmanlari kengashi rahbari 2022-yildan Xalqaro Ombudsmanlar Instituti (IOI) Bosh kotibi etib saylangan.
1978-yilda tashkil etilgan Xalqaro Ombudsmanlar Instituti (IOI) dunyo bo‘ylab 100 dan ortiq mamlakatdagi 200 dan ziyod ombudsman institutlari hamkorligini ta’minlovchi yagona global tashkilotdir. Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili(Ombudsman) ham Xalqaro Ombudsmanlar Institutining to‘laqonli a’zosi hisoblanadi.

Омбудсмены Узбекистана и Австрии: сотрудничество в защите прав человека
В эти дни Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмен) находится с визитом в Австрии по приглашению Совета Омбудсменов Австрии.
19 ноября 2024 года Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмен) Феруза Эшматова встретилась с председателем Совета Омбудсменов Австрии Габи Шварц. В ходе встречи, которая состоялась в здании Совета Омбудсменов Австрии, стороны обменялись опытом и ближе познакомились с деятельностью друг друга.
Совет Омбудсменов Австрии, основанный в 2012 году, осуществляет надзор за деятельностью государственных органов, следит за условиями содержания в тюрьмах и домах престарелых, а также за выполнением программ и созданием условий для людей с инвалидностью. Кроме того, Совет рассматривает обращения, связанные с нарушениями прав человека.
В рамках встречи стороны обсудили опыт и новые подходы в защите прав человека, а также ряд инициатив, направленных на расширение сотрудничества между омбудсменами Узбекистана и Австрии.
По итогам встречи были согласованы меры по укреплению сотрудничества между Советом Омбудсменов Австрии и Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсменом).
В этот же день состоялась встреча с членами Консультативного совета при Омбудсмене Австрии. Глава Совета Омбудсменов Австрии с 2022 года также занимает должность Генерального секретаря Международного института омбудсменов (IOI).
Международный институт омбудсменов (IOI), основанный в 1978 году, является единственной глобальной организацией, объединяющей более 200 омбудсменов из более чем 100 стран мира. Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмен) является полноправным членом этой организации.