Qiynoqqa solish holatlarini aniqlash va oldini olish yuzasidan Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) tomonidan 2024 yilning o‘n oyida amalga oshirilgan ishlar yuzasidan BRIFING
2024 yilning 10 oyda Ombudsman va Jamoatchilik guruhlari tomonidan harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarga 774 marotaba monitoring tashriflari amalga oshirildi. 2023-yilning 10 oyida ushbu ko‘rsatkich 468 tani tashkil etgan edi.
Monitoring tashriflarning 181 tasi jazoni ijro etish koloniyalari, 122 tasi tergov hibsxonalari, 128 tasi vaqtincha saqlash hibsxonalari, 59 tasi Maxsus qabulxonalar, 39 tasi reabilitatsiya qilish markazlari, 56 tasi narkologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazining filiallari, 52 tasi ruhiy-asab kasalliklari shifoxonalari, 46 tasi “Sahovat” va “Muruvvat” uylari, 91 tasi mastlik holatidagilarga tibbiy yordam ko‘rsatish punktlari o‘tkazilgan.
Monitoring tashriflari davomida 9,5 mingga yaqin mahkum va mahbuslar bilan jamoaviy hamda 4321 ming nafar shaxs bilan yakka tartibda suhbatlar o‘tkazildi.
Tashriflarda ushbu muassasalarda saqlanayotgan shaxslarni yashash, ovqatlanish, mehnat qilish hamda tibbiy yordam ko‘rsatish holati va sifati, saqlanayotgan shaxslar uchun olib borilayotgan maʼnaviy-maʼrifiy ishlar hamda sanitariya-gigiyena talablariga rioya etilayotganligi va boshqa shu kabi holatlar o‘rganildi.
Ombudsman va uning huzuridagi Jamoatchilik guruhlari tomonidan harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarga amalga oshirilgan monitoring tashriflari natijasida mutasaddi va tegishli vazirlik va idoralarga 16 ta talabnoma, 10 ta taqdimnoma, 13 ta xulosa va 3 ta tahliliy axborotlar kiritildi.
Shuningdek, Ombudsman tomonidan Oliy Majlis palatalariga 6 ta tahliliy maʼlumot taqdim etildi.
Ombudsman tavsiyasiga ko‘ra, 23-son mahkumlar uchun ixtisoslashgan kasalxona negizida 50 o‘rinli ayollar bo‘linmasi ochildi. Avvallari bu yerda faqatgina erkak mahkumlar davolangan. Mazkur kasalxona terapiya, nevrologiya, jarrohlik, stomatologiya, diagnostika, sil kasalliklari kabi 20 ta bo‘limga va 2 ta laboratoriyaga ega, shuningdek u yerda murakkab jarrohlik amaliyotlari ham o‘tkaziladi.
Ombudsman tomonidan kiritilgan taʼsir choralarini ko‘rib chiqish natijalariga ko‘ra, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Taxiatosh tumanidagi eskirgan, bemorlarni saqlash va davolashda antisanitar holatga kelgan Narkologiya dispanseri Nukus tumanida joylashgan bo‘sh binoga ko‘chirildi va bemorlarga qulay sharoitlar yaratildi. Respublika ixtisoslashtirilgan narkologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazining Surxondaryo filialidagi oshxona to‘liq taʼmirlandi.
Shuningdek, Qoraqalpog‘iston Respublikasidagi Ellikqalʼa tumanida joylashgan 2-son respublika va ruhiy asab kasalliklari dispanseri binosi va xonalari taʼmirlanib, bemorlarning yaqin qarindoshlari bilan uchrashishlari uchun qisqa muddatli uchrashuv xonalari hamda maxsus psixoterapiya muolajalarini o‘tkazish xonalari tashkil etildi. Shuningdek, bemorlarning ovqatlanishi uchun zarur sharoitlar yaratildi.
Vakil tavsiyasi asosida Sirdaryo viloyati Yangiyer shahar IIB vaqtincha saqlash hibsxonasiga ventilyatsiya tizimi o‘rnatilib, kameralardagi sharoitlar yaxshilandi hamda cho‘milish xonalari tashkil etildi. Toshkent viloyati Bo‘stonliq tumani IIB vaqtincha saqlash hibsxonasida ham mahbuslar uchun tintuv qilish, cho‘milish xonalari hamda sayrgoh tashkil etildi va kameralar barcha kerakli jihozlar bilan taʼminlandi.
Shu bilan birga masʼul idoralar tomonidan Jizzax shahar vaqtincha saqlash hibsxonasi hamda Do‘stlik tumanidagi vaqtincha saqlash hibsxonasi  kapital, Samarqand viloyatidagi vaqtincha saqlash hibsxonasi joriy taʼmirlandi. Buxorodagi 4-son tergov hibsxonasida xo‘jalik ishlariga jalb qilingan mahkumlar uchun yaqin qarindoshlari bilan uchrashuv xonalari qurildi.
Buxorodagi 17-son Jazoni ijro etish koloniyasining 12-binosida qurilish-taʼmirlash ishlari amalga oshirildi va mahkumlar saqlanadigan kameralardagi sharoitlar yaxshilandi.
Respublika kuzatuv kuchaytirilgan ruhiy kasalliklar shifoxonasini zamonaviy asbob-uskunalar bilan taʼminlanmagani, bemorlarga kiyim-kechak va boshqa kerakli jihozlar ajratilmagani va boshqa aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish bo‘yicha Ombudsman tavsiyasiga asosan reja ishlab chiqilib, ijrosi taʼminlanmoqda.
Monitoring tashriflarida aniqlangan kamchiliklarni bo‘yicha harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan yopiq muassasalarda ishlovchi 56 nafar xodimga hayfsan berildi, 2 nafar xodim jarimaga tortildi, 3 nafar xodim bilan mehnat shartnomasi bekor qilindi.
Qolaversa, Ombudsmanning mintaqaviy vakillari tomonidan harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarga amalga oshirilgan monitoring tashriflari davomida joylardagi mutasaddi organlar va tashkilotlarning vakillari bilan hamkorlikda tibbiy ko‘rik,  sayyor qabullar hamda boshqa maʼrifiy tadbirlar amalga oshirilmoqda. Jumladan, hisobot davrida Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Navoiy, Buxoro, Sirdaryo, Surxondaryo, Xorazm va Samarqand viloyatlarida hududlardagi sog‘liqni saqlash boshqarmalari bilan hamkorlikda tor doiradagi oliy toifali shifokorlar jalb qilinib, 6000 ming nafarga yaqin mahkum va mahbuslar tibbiy ko‘rikdan o‘tkazildi.
Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ning Namangan viloyatidagi mintaqaviy vakili va “Hunarmand” uyushmasining Namangan viloyati boshqarmasi bilan birgalikda viloyatdagi jazoni ijro etish muassasalarida saqlanayotgan mahkumlar kasb-hunarga o‘rgatilmoqda. 2024-yilning 10 oyligida 180 nafardan ortiq mahkumlar kasbga o‘rgatilib, ularga sertifikatlar berildi.
Endi mahkum va mahbuslar murojaatlarini ko‘rib chiqish natijalariga to‘xtalamiz. Hisobot davrida Ombudsmanga harakatlanish erkinligi cheklangan yopiq muassasalarda saqlanayotgan shaxslar hamda ularning yaqin qarindoshlari va himoyachilari (advokatlari) tomonidan 2232 ta murojaat kelib tushdi. Ularning 858 tasi pochta aloqa xizmati, 335 tasi “Ombudsman qutisi”, 403 tasi “pm.gov.uz” sayti, 309 tasi Ombudsman xodimlari qabuli, 216 tasi “Ombudsman.uz” sayti va mobil ilovasi, 44 tasi sayyor qabullar, 30 tasi Ombudsman qabuli, 24 tasi Prezident qabulxonasi va 13 tasi “Ishonch telefoni” orqali kelib tushgan.
Murojaatlarning tegishli idora va tashkilotlar bilan hamkorlikda ko‘rib chiqilishi natijasida 32 nafar jazo muddatini o‘tayotgan shaxslar maxsus tibbiy ko‘rikdan o‘tkazilib, ularning 18 nafari davolanish uchun kasalxonalarga joylashtirildi.
7 nafar mahkumga jazo muddatining o‘talmay qolgan qismini yengilrog‘iga almashtirishida yoki muddatidan ilgari shartli ozod etilishida, 8 nafariga amaldagi intizomiy taʼsir chorasini muddatidan avval rag‘batlantirish tariqasida yechilishida amaliy yordam ko‘rsatildi.
4 nafar mahkum yashash joyiga yaqin bo‘lgan jazoni ijro etish muassasalariga o‘tkazilgan.
Manzil-koloniyalarda jazo muddatini o‘tayotgan mahkumlarning 12 nafar voyaga yetmagan farzandlariga bola nafaqasi puli olishda va 5 nafar mahkumning oila aʼzolariga joylardagi mahalliy hokimliklar ko‘magida moddiy yordam ajratilishiga ko‘maklashildi.
Ombudsman nomiga 2024 yil 10 oyida huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlari tomonidan harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarda saqlanayotgan shaxslarga nisbatan ruhiy, psixologik, jismoniy yoki boshqacha tarzda bosim o‘tkazilganligi yuzasidan 158 ta shikoyat kelib tushdi.
Shikoyatlarning 14 tasi yuzasidan jinoyat ishi qo‘zg‘atishni rad qilish haqida qabul qilingan qarorlar Ombudsmanning murojaatiga asosan yuqori turuvchi prokurorlar tomonidan bekor qilinib, qo‘shimcha tergovga qadar tekshiruv harakatlari o‘tkazilishi belgilangan. 52 tasi esa o‘tkazilgan xizmat tekshiruvlari hamda prokuratura organlari tomonidan olib borilgan tergovga qadar tekshiruv yakunlariga ko‘ra o‘z tasdig‘ini topmadi.
62 ta shikoyat yuzasidan tergovga qadar tekshiruv harakatlari davom etmoqda.
Shuningdek, shikoyatlarni ko‘rib chiqish natijasida 10 nafar xodimga nisbatan intizomiy taʼsir chorasi qo‘llanilgan. ta holatda xodimlarga nisbatan Jinoyat kodeksining tegishli moddalari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Alohida taʼkidlash joizki, ruhiy, psixologik, jismoniy yoki boshqacha tarzda bosim o‘tkazilganligi to‘g‘risida ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan 15 ta xabarlar o‘rganilib, bu bo‘yicha 14 ta munosabat bildirilgan. Mutasaddi vazirlik va idoralarga Ombudsmanning 12 ta talabnomasi kiritilgan.

Briefing on the Activities of the Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman) on the Detection and Prevention of Torture for the Period of 10 Months of 2024
Over the 10 months of 2024, the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) and Public Groups conducted 774 monitoring visits to places of detention and facilities restricting freedom of movement for the same period in 2023 this figure amounted to 468.
Monitoring visits were conducted to 181 correctional colonies 122 pre-trial detention centers 128 temporary detention facilities 59 special reception centers 39 rehabilitation centers 56 branches of narcological scientific-practical medical centers 52 psychiatric hospitals 46 “Sakhovat” and “Muruvvat” homes 91 medical points for persons under the influence of alcohol
During the monitoring visits over 9500 group discussions and 4321 individual meetings were held with detainees and inmates
During the visits living conditions nutrition labor medical assistance the quality of cultural and educational activities compliance with sanitary and hygienic requirements and other aspects were studied
As a result of the monitoring visits the Authorized Person and Public Groups submitted 16 demands 10 representations 13 conclusions and 3 analytical notes to the relevant ministries and agencies
Additionally, 6 analytical notes were presented to the chambers of the Oliy Majlis.
At the recommendation of the Ombudsman a women’s ward with 50 beds was opened at Specialized Hospital No 23 Previously only male patients were treated in this hospital. The hospital is equipped with 2 laboratories and 20 departments including therapy neurology surgery dentistry diagnostics tuberculosis and others and complex surgical operations are conducted
As a result of the measures taken upon the Ombudsman’s submission the narcological dispensary in Tahiatash District of the Republic of Karakalpakstan which was previously in unsanitary conditions was relocated to a vacant building in the Nukus District and appropriate conditions for patients were created The dining facility of the Surkhandarya branch of the specialized narcological scientific-practical center was fully renovated
Moreover, the building and premises of the Republican Psychiatric Dispensary No 2 in the Ellikkala District of the Republic of Karakalpakstan were renovated rooms for short-term visits with relatives and special rooms for psychotherapy were created and conditions for patients' meals were ensured
At the recommendation of the Ombudsman ventilation systems were installed in the temporary detention facility of the Yangiyer Police Department cell conditions were improved and shower rooms were created Additionally in the temporary detention facility of the Bustonlik District Police Department of Tashkent Region search rooms for detainees, shower rooms walking areas were created and the cells were equipped with the necessary facilities
Alongside, this the temporary detention facilities in Jizzakh City and Dustlik District were completely renovated and the pre-trial detention facilities in Samarkand Region were repaired. In pre-trial detention center No 4 in Bukhara rooms for visits with close relatives of inmates engaged in household activities were built
Construction works were carried out in Block No 12 of Correctional Colony No 17 in Bukhara and cell conditions for inmates were improved
Due to the lack of modern equipment insufficient provision of clothing and other essential items for patients as well as the elimination of other identified shortcomings in the Republican Psychiatric Hospital for Intensive Observation a plan was developed based on the Ombudsman’s recommendation and its implementation is being ensured
As a result of the monitoring visits 56 warnings were issued to employees of facilities housing individuals with restricted freedom of movement 2 employees were fined and employment contracts with 3 employees were terminated
In addition during monitoring visits to places of detention regional representatives of the Ombudsman together with representatives of the relevant regional bodies and agencies, conducted on-side medical examinations, held receptions and conducted other educational activities Notably in cooperation with the health departments of the Republic of Karakalpakstan Navoi Bukhara Syrdarya Surkhandarya Khorezm and Samarkand regions highly qualified doctors were involved and approximately, 6000 detainees underwent medical examinations
The regional representative of the Ombudsman in Namangan Region in cooperation with the Namangan Regional “Hunarmand” Union conducted vocational training for inmates in correctional colonies During the 10 months of 2024 more than 180 inmates received vocational education and were issued certificates
Now, let us focus on the results of complaints considered from inmates and detainees During the reporting period 2232 appeals were received from persons in detention facilities their close relatives and defenders (lawyers) Of these 858 were received through postal service 335 through the “Ombudsman’s Boxes” 403 through the website “pm.gov.uz” 309 during receptions conducted by Ombudsman staff 216 through the website and mobile application “Ombudsman.uz” 44 during on-site receptions 30 during personal receptions with the Ombudsman 24 through the Presidential Reception 13 through the hotline
As a result of considering the complaints together with the relevant bodies and agencies 32 persons serving sentences underwent medical examinations of which 18 were admitted to hospitals for treatment
Assistance was provided to 7 convicts for replacing the unserved part of their sentences with lighter punishments or for conditional early release disciplinary penalties were lifted early for 8 persons as a form of encouragement
4 convicts were transferred to correctional facilities closer to their places of residence
For families of 12 inmates serving sentences in settlement colonies assistance was provided in obtaining child benefits for their minor children and with the support of local authorities, material assistance was allocated to families of 5 inmates
During the 10 months of 2024 the Ombudsman received 158 complaints of physical psychological or other forms of pressure from law enforcement officers in detention facilities.
In 14 complaints decisions to refuse criminal investigations were overturned by higher-level prosecutors, and additional pre-investigation checks were ordered
In 52 cases, investigations revealed no violations.
Investigations into 62 complaints are ongoing.
As a result of considering the complaints 10 staff members were subjected to disciplinary measures and in 3 cases criminal cases were initiated under the relevant articles of the Criminal Code.
It is worth noting that 15 messages about psychological physical or other pressure published on social networks were reviewed 14 statements were issued and in 12 cases demands were sent to the relevant ministries and agencies by the Ombudsman.