Ayollar koloniyasidagi mahkumalar chuqurlashtirilgan tibbiy ko‘rikdan o‘tkazildi
2025-yilning 25-fevral kuni Toshkent viloyati Zangiota tumanida joylashgan 21-son Jazoni ijro etish koloniyasida O‘zbekiston Respublikasi IIV huzuridagi Jazoni ijro etish departamenti, O‘zbekiston Respublikasi Sog‘likni saqlash vazirligi, Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) hamda Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi bilan hamkorlikda jazo muddatini o‘tayotgan mahkuma ayollar uchun chuqurlashtirilgan tibbiy ko‘rik tashkil etildi.
300 nafarga yaqin mahkumalar qamrab olingan tibbiy ko‘rik malakali va ixtisoslashgan tibbiy yordam ko‘rsatish, kasalliklarni ilk bosqichlarida aniqlash hamda profilaktik tadbirlar samaradorligini oshirishga qaratildi.
Unga akusher-ginekolog, onkoginekolog, mammolog, kardiolog, endokrinolog, pediatr, psixiatr kabi 10 nafarga yaqin tor doiradagi shifokorlar guruhi jalb etildi.
Shuningdek, tibbiy ko‘rik davomida mammogrif, UZD va qon tahlillarini o‘tkazish uchun tibbiy jihozlar bilan taʼminlangan maxsus avtobuslar olib kelindi.
Tashrif doirasida mazkur koloniyada saqlanayotgan shaxslar uchun yaratilgan sharoitlar ham ko‘zdan kechirilib, mahkumalar bilan jamoaviy suhbatlar o‘tkazildi.

Female Inmates in the Penal Colony Undergo Comprehensive Medical Examination
On February 25, 2025, a comprehensive medical examination was conducted for female inmates serving sentences at Penal Colony No. 21, located in Zangiata district of Tashkent region. The initiative was organized by the Department for the Execution of Punishments, in cooperation with the Ministry of Health of the Republic of Uzbekistan, the Commissioner of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman), and the Committee on Family and Women's Affairs.
Approximately 300 inmates underwent qualified medical check-ups and specialized healthcare services aimed at early detection of diseases and improving preventive measures.
The medical examination involved around 10 specialized doctors, including obstetrician-gynecologists, oncogynecologists, mammologists, cardiologists, endocrinologists, pediatricians, and psychiatrists.
Additionally, mobile medical units equipped with mammography devices, ultrasound diagnostics (USD), and blood analysis equipment were utilized during the medical check-ups.
As part of the visit, the living conditions of the inmates were assessed, and collective discussions were conducted with them.