Ayollar koloniyasidagi mahkumalar chuqurlashtirilgan tibbiy ko‘rikdan o‘tkazildi
2025-yilning 25-fevral kuni Toshkent viloyati Zangiota tumanida joylashgan 21-son Jazoni ijro etish koloniyasida O‘zbekiston Respublikasi IIV huzuridagi Jazoni ijro etish departamenti, O‘zbekiston Respublikasi Sog‘likni saqlash vazirligi, Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) hamda Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi bilan hamkorlikda jazo muddatini o‘tayotgan mahkuma ayollar uchun chuqurlashtirilgan tibbiy ko‘rik tashkil etildi.
300 nafarga yaqin mahkumalar qamrab olingan tibbiy ko‘rik malakali va ixtisoslashgan tibbiy yordam ko‘rsatish, kasalliklarni ilk bosqichlarida aniqlash hamda profilaktik tadbirlar samaradorligini oshirishga qaratildi.
Unga akusher-ginekolog, onkoginekolog, mammolog, kardiolog, endokrinolog, pediatr, psixiatr kabi 10 nafarga yaqin tor doiradagi shifokorlar guruhi jalb etildi.
Shuningdek, tibbiy ko‘rik davomida mammogrif, UZD va qon tahlillarini o‘tkazish uchun tibbiy jihozlar bilan taʼminlangan maxsus avtobuslar olib kelindi.
Tashrif doirasida mazkur koloniyada saqlanayotgan shaxslar uchun yaratilgan sharoitlar ham ko‘zdan kechirilib, mahkumalar bilan jamoaviy suhbatlar o‘tkazildi.

Осужденные в женской колонии прошли расширенное медицинское обследование
25 февраля 2025 года в Колонии исполнения наказания №21, расположенное в Зангиатинском районе Ташкентской области, Департаментом исполнения наказания совместно с Министерством здравоохранения Республики Узбекистан, Уполномоченным по правам человека (омбудсманом) и Комитетом по делам семьи и женщин организован углубленный медицинский осмотр женщин-осужденных, отбывающих наказание.
Охваченные около 300 осужденных были направлены на квалифицированный медицинский осмотр и специализированное оказание медицинской помощи, выявление заболеваний на ранних стадиях и повышение эффективности их профилактики.
В нем были привлечены около 10 таких врачей узкого профиля, как акушер-гинеколог, онкогинеколог, маммолог, кардиолог, эндокринолог, педиатр, психиатр.
Также, в ходе медицинского обследования были задействованы специализированные автобусы, оснащенные маммогрифом, УЗД и медицинским оборудованием для проведения анализа крови.
В рамках визита были осмотрены созданные условия для содержащихся лиц в колонии и осуществлены коллективные беседы с осужденными.