Mahkum va mahbuslar Ombudsmanga qanday masalalarda murojaat qilmoqda?
Toshkent viloyatidagi 13-sonli jazoni ijro etish koloniyasida jazo muddatini o‘tayotgan bir mahkum yolg‘iz va boquvchisiz qolgan onasining og‘ir ahvolidan xabar topgach, Ombudsmanga murojaat qildi.
Ushbu murojaat Ombudsmanning Qoraqalpog‘iston Respublikasidagi mintaqaviy vakili tomonidan Ijtimoiy himoya milliy agentligi Qoraqalpog‘iston Respublikasi boshqarmasi va mahalla mas’ul xodimlari bilan birgalikda joyiga chiqqan holda o‘rganildi. Natijada ta’mirtalab, isitish tizimi eskirgan uyda yolg‘iz yashayotgan mahkumning onasiga "Sahovat va ko‘mak" jamg‘armasi hisobidan 7 million so‘m ajratildi va hozirda uyda ta’mirlash ishlari olib borilmoqda.
Qoraqalpog‘istondagi 2-sonli tergov hibsxonasida saqlanayotgan ikki nafar mahbus oilasining uchrashuvga kelishga sharoiti yo‘qligini bildirib, telefon orqali muloqot qilish uchun yordam so‘radi. Ombudsman tegishli sud organlariga iltimosnoma kiritishi natijasida mahbuslar murojaatlari ijobiy hal etildi.
Toshkent viloyatidagi 21-sonli jazoni ijro etish koloniyasida jazo muddatini  o‘tayotgan mahkuma "Ombudsman qutisi" orqali murojaat qilib, nogironligi bo‘lgan farzandini parvarish qilayotgan turmush o‘rtog‘i uchun parvarish nafaqasi belgilanishida amaliy yordam so‘radi. Mazkur murojaat Ijtimoiy himoya milliy agentligining Toshkent viloyati boshqarmasi bilan o‘rganilib, mahkumaning turmush o‘rtog‘iga nafaqa rasmiylashtirildi.

По каким вопросам осужденные и заключенные обращаются к Омбудсману?
К Омбудсману обратился осужденный, отбывающий наказание в колонии исполнении наказания № 13 Ташкентской области после того, как узнал, что мать находится в тяжелом состоянии, осталась одна и без опекуна.
Данное обращение было изучено с выездом на место региональным представителем Омбудсмана по Республике Каракалпакстан совместно с ответственными сотрудниками управления Национального агентства социальной защиты Республики Каракалпакстан и махалли. В результате матери осужденного, проживающей одна в нуждающемся ремонте доме с устаревшимся системой отопления, выделено 7 миллионов сумов из фонда "Саҳоват ва кўмак" и в настоящее время в доме проводится ремонт.
Двое заключенных, содержащиеся в следственном изоляторе №2 Каракалпакстана, обратились помочь им в разговоре по телефону с семьей в связи с тем, что у них нет возможности приехать на свидание. В результате внесения Омбудсманом ходатайства в соответствующие судебные органы, обращения заключенных решены положительно.
Осужденная, отбывающая наказание в колонии исполнения наказания № 21 Ташкентской области, обратилась через «Ящик омбудсмана» об оказании содействия в назначении детского пособия супругу, ухаживающий за ребенком с инвалидностью. Данное обращение было изучено совместно с управлением Национального агентства социальной защиты Ташкентской области, супругу осужденной оформлено пособие.