2025-yilning 25-fevral kuni Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Feruza Eshmatova navbatdagi fuqarolar qabulini o‘tkazdi. Qabulda fuqarolar sog‘liqni saqlash, ijtimoiy yordam, pensiya, nogironligi bo‘lgan shaxslar huquqlarini ta’minlash, firibgarlik, sud-huquq va tergov jarayonlariga oid hamda oilaviy va mulkiy masalalarda murojaatlarini qoldirishdi.
Ushbu murojaatlar nazoratga olinib, ularni o‘rganishga kirishildi. Fuqarolar muammolarini har tomonlama o‘rganish zarur bo‘lgan hollarda mutaxassislar va tegishli tashkilotlar vakillari ham jalb qilinishi mumkin.
Eslatib o‘tamiz, fuqarolar Vakilga ombudsman.uz sayti hamda ombudsman.uz mobil ilovasi orqali elektron hamda to‘g‘ridan-to‘g‘ri Ombudsmanning hududlardagi mintaqaviy vakillariga ham murojaat qilishlari mumkin.

Какие вопросы поднимали граждане на приеме у Омбудсмана?
25 февраля 2025 года Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман) Феруза Эшматова провела очередной личный прием граждан.
В ходе приема граждане обратились по вопросам здравоохранения, социальной помощи, пенсий, защиты прав лиц с инвалидностью, мошенничества, судебно-правовых и следственных процессов, а также по семейным и имущественным вопросам.
Данные обращения были взяты на контроль, и начато их изучение. В случае необходимости для всестороннего рассмотрения проблем граждан к процессу могут быть привлечены специалисты и представители соответствующих организаций.
Напоминаем, что граждане могут обратиться к Уполномоченному через веб-сайт ombudsman.uz, мобильное приложение ombudsman.uz, а также непосредственно к региональным представителям Омбудсмана в соответствующих областях.