Samarqandda “Ombudsman bog‘i” barpo etildi
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman) instituti tashkil etilganiga 30 yilligi munosabati bilan o‘tkazilgan “Toza va qulay atrof-muhit – inson huquqlarini ta’minlash kafolati” mavzusidagi xalqaro konferensiya doirasida Samarqand viloyatiga tashrif buyurildi.
Xalqaro hamkorlik ramzi sifatida, 15 dan ortiq xorijiy davlatlar Ombudsmanlari ishtirokida Samarqandda “Ombudsman bog‘i” tashkil etildi. Bog‘ga 20 dan ortiq mevali daraxt ko‘chatlari ekildi, bu esa inson huquqlari va barqaror taraqqiyot o‘rtasidagi chambarchas bog‘liqlikni ifodalaydi.
Bog‘ning ramziy ma’nosi
“Ombudsman bog‘i” inson huquqlarini himoya qilish va ekologik barqarorlik g‘oyalarining uyg‘unligini namoyon etuvchi timsol sifatida yaratildi. Daraxt ekish tashabbusi tabiatni muhofaza qilish va har bir inson uchun toza, yashil va qulay atrof-muhitni ta’minlash muhim ekanligini targ‘ib qiladi. Shu bilan birga, bu bog‘ xalqaro hamkorlik, inson huquqlari himoyasi va kelajak avlod uchun barqaror muhit yaratishga qaratilgan sa’y-harakatlarning ramzi hisoblanadi.
Xalqaro hamkorlik doirasidagi uchrashuvlar
Samarqanddagi tashrif davomida Turkiya, Ozarbayjon, Turkmaniston, Qatar, Moldova, Rossiya, Qirg‘iz Respublikasi, Finlyandiya, Shveysariya, Italiya va Marokash davlatlarining Ombudsmanlari va inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlar vakillaridan iborat delegatsiya a’zolari O‘zbekiston Parlamenti Ombudsmanining Samarqanddagi mintaqaviy vakili ofisi hamda Xalq qabulxonalari faoliyati bilan tanishdilar.

В Самарканде создан «Парк Омбудсмана»
В рамках международной конференции «Чистая и комфортная окружающая среда – гарантия обеспечения прав человека», приуроченной к 30-летию института Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмана), состоялся визит в Самаркандскую область.
Как символ международного сотрудничества более 15 Омбудсманов иностранных государств приняли участие в создании «Парка Омбудсмана» в Самарканде. В парке было высажено более 20 плодовых деревьев, что отражает неразрывную связь между правами человека и устойчивым развитием.
Символическое значение парка
«Парк Омбудсмана» создан как символ согласованности идей защиты прав человека и экологической устойчивости. Инициатива по посадке деревьев пропагандирует важность охраны природы и обеспечения чистой, зеленой и комфортной окружающей среды для каждого человека. В то же время парк олицетворяет международное сотрудничество, защиту прав человека и усилия по созданию устойчивой среды для будущих поколений.
Встречи в рамках международного сотрудничества
В ходе визита в Самарканд делегация, состоящая из Омбудсманов и представителей национальных институтов по правам человека Турции, Азербайджана, Туркменистана, Катара, Молдовы, России, Кыргызской Республики, Финляндии, Швейцарии, Италии и Марокко, ознакомилась с деятельностью регионального представителя Парламентского Омбудсмана Узбекистана в Самарканде, а также с работой Народных приемных.