Samarqandda “Ombudsman bog‘i” barpo etildi
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman) instituti tashkil etilganiga 30 yilligi munosabati bilan o‘tkazilgan “Toza va qulay atrof-muhit – inson huquqlarini ta’minlash kafolati” mavzusidagi xalqaro konferensiya doirasida Samarqand viloyatiga tashrif buyurildi.
Xalqaro hamkorlik ramzi sifatida, 15 dan ortiq xorijiy davlatlar Ombudsmanlari ishtirokida Samarqandda “Ombudsman bog‘i” tashkil etildi. Bog‘ga 20 dan ortiq mevali daraxt ko‘chatlari ekildi, bu esa inson huquqlari va barqaror taraqqiyot o‘rtasidagi chambarchas bog‘liqlikni ifodalaydi.
Bog‘ning ramziy ma’nosi
“Ombudsman bog‘i” inson huquqlarini himoya qilish va ekologik barqarorlik g‘oyalarining uyg‘unligini namoyon etuvchi timsol sifatida yaratildi. Daraxt ekish tashabbusi tabiatni muhofaza qilish va har bir inson uchun toza, yashil va qulay atrof-muhitni ta’minlash muhim ekanligini targ‘ib qiladi. Shu bilan birga, bu bog‘ xalqaro hamkorlik, inson huquqlari himoyasi va kelajak avlod uchun barqaror muhit yaratishga qaratilgan sa’y-harakatlarning ramzi hisoblanadi.
Xalqaro hamkorlik doirasidagi uchrashuvlar
Samarqanddagi tashrif davomida Turkiya, Ozarbayjon, Turkmaniston, Qatar, Moldova, Rossiya, Qirg‘iz Respublikasi, Finlyandiya, Shveysariya, Italiya va Marokash davlatlarining Ombudsmanlari va inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlar vakillaridan iborat delegatsiya a’zolari O‘zbekiston Parlamenti Ombudsmanining Samarqanddagi mintaqaviy vakili ofisi hamda Xalq qabulxonalari faoliyati bilan tanishdilar.

As a symbol of international cooperation, more than 15 foreign Ombudsmen participated in the establishment of "Ombudsman Park" in Samarkand. Over 20 fruit trees were planted in the park, representing the inseparable connection between human rights and sustainable development.
The Symbolic Meaning of the Park
"Ombudsman Park" was created as a symbol of the harmony between human rights protection and environmental sustainability. The tree-planting initiative promotes the importance of environmental conservation and ensuring a clean, green, and comfortable environment for everyone. At the same time, this park serves as a symbol of international cooperation, human rights protection, and efforts to create a sustainable environment for future generations.
Meetings Within the Framework of International Cooperation
During the visit to Samarkand, a delegation consisting of Ombudsmen and representatives of national human rights institutions from Turkey, Azerbaijan, Turkmenistan, Qatar, Moldova, Russia, the Kyrgyz Republic, Finland, Switzerland, Italy, and Morocco familiarized themselves with the activities of the regional representative of the Parliamentary Ombudsman of Uzbekistan in Samarkand, as well as with the work of People’s Reception Offices.