Асоссиз равишда интизомий чоралар қўлланилиб, ишдан бўшатилган ходим ишга тикланди
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)нинг Фарғона вилоятидаги минтақавий вакилига фуқаро М.Б. ноҳақ ишдан бўшатилгани бўйича мурожаат қилган эди.
Мурожаатда кўрсатилишича, фуқаро М.Б. Фарғона тумани Касб-ҳунарга ўқитиш марказида 0,5 ставка юрисконсульт, 0,5 ставка иш юритувчи лавозимида ишлаб келган. Лекин, марказ директорининг буйруқлари билан ноқонуний равишда интизомий жавобгарликка тортилиб, ишдан бўшатишгача чоралар кўрилган.
Мазкур ҳолат Омбудсманнинг минтақавий вакили томонидан вилоят бандлик Бош бошқармаси мутахассислари жалб қилинган холда ўрганилди. Аниқланишича, мурожаатчига Марказ директорининг буйруғи билан 2 та “ҳайфсан” ва 1 маротаба ойлик иш хақининг 30 фоизи миқдорида жарима интизомий чоралари қўлланилгани ва Ўзбекистон Республикаси Меҳнат кодексининг 100-моддаси 2-қисми 3,4-бандларига асосан Меҳнат шартномаси бекор қилинган.
Ўрганиш жараёнида меҳнат қонунчилигига зид ҳолатлар аниқлангани сабабли, Давлат Меҳнат инспекцияси томонидан фуқаролик ишлари бўйича Фарғона туманлараро судига юқорида кўрсатилган қонунга зид буйруқларни бекор қилиш ва М.Бни ишга тиклаш, мажбурий прогул даври учун иш хақи ундириш ҳақида даъво аризаси киритилди.
Фуқаролик ишлари бўйича Фарғона туманлараро судининг тегишли ҳал қилув қарори билан даъво талаблари қаноатлантирилди ва фуқаро М.Б. ўз лавозимига тикланди. Мажбурий прогул кунлари учун 3 млн сўм иш хақи ундирилди.

According to the application, the citizen worked in the Ferghana Regional Vocational Education Center as a lawyer for 0.5 rates and a clerk for 0.5 rates.
However, by order of the director of the center, unreasonable disciplinary measures were applied to him, including dismissal.
This situation was studied by the Regional Representative of the Ombudsman with the involvement of specialists from the regional Main Employment Department.
It was established that by order of the director of the Center, 2 reprimands and 1 fine in the amount of 30% of the monthly salary were applied to the applicant, and the employment contract was terminated in accordance with Paragraph 3, 4 of Part 2 of Article 100 of the Labor Code of the Republic of Uzbekistan.
Due to the fact that during the study cases were identified that contradicted labor legislation, the State Labor Inspectorate applied to the Ferghana Interdistrict Court for Civil Cases with a claim to cancel the above illegal orders and restore citizen M.B. in the position.
By the relevant decision of the Ferghana Interdistrict Court for Civil Cases, the claims were satisfied, and citizen M.B. was reinstated. For the days of forced absenteeism, 3 million soums were recovered.