Navbatdagi monitoring joriy yilning 19-mart kuni Ombudsman Kotibiyatining Qiynoqqa solish va boshqa shafqatsiz, g‘ayriinsoniy yoki qadr-qimmatni kamsituvchi muomala hamda jazo turlarini qo‘llashning oldini olish bo‘yicha faoliyatiga ko‘maklashuvchi sektor xodimlari tomonidan Toshkent viloyatida joylashgan 43 va 50-son manzil-koloniyalarga amalga oshirildi.
Ekspert guruhi aʼzolari manzil-koloniyalarda mahkumlar uchun yaratilgan shart-sharoitlar, jumladan, uzoq muddatli uchrashuv xonalari bilan tanishish jarayonida mahkumlarning uchrashuvga kelgan yaqin qarindoshlari bilan ham suhbatlar o‘tkazishdi.
Shu bilan bir qatorda, mahkumlarni bilim saviyasini oshirish va dunyoqarishini kengaytirish maqsadida koloniyalarda faoliyat yuritayotgan kutubxonalar va kutubxonalarda mavjud bo‘lgan adabiyotlar ham ko‘zdan kechirilib, adabiyotlardan foydalanishda mahkumlar uchun cheklovlar yo‘qligi o‘rganildi.
Shuningdek, monitoring tashrifi davomida koloniyalardagi mahkumlarga tibbiy xizmat ko‘rsatish holati, shifokor va hamshiralar soni va vakant o‘rinlar, kerakli dori-darmonlar va tibbiy mahsulotlar taʼminoti hamda karonavirus infeksiyasi bilan kasallangan bemorlar va virusning tarqalish xavfini oldini olish bo‘yicha belgilangan talablarning bajarilishi bo‘yicha holat teshirildi.
Ekspert guruhi aʼzolari mahkumlarni mehnatga jalb qilishda ularning hayoti va sog‘lig‘i ustuvorligidan kelib chiqib mahkumlarning maxsus kiyim-bosh, poyabzal hamda boshqa shaxsiy himoya va gigiyena vositalari bilan taʼminlanganligiga eʼtibor qaratishdi. O‘tkazilgan monitoring tashriflari davomida manzil koloniyalarida aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish yuzasidan zaruriy tavsiyalar berildi.

Были проведены очередные мониторинговые визиты в колонии Ташкентской области
Омбудсмен и Группа экспертов при Омбудсмене, состоящая из представителей общественности, продолжают осуществлять мониторинги следственных изоляторов и пенитенциарных учреждений в рамках Национального превентивного механизма по предупреждению пыток.
Очередной мониторинг был проведен 19 марта текущего года сотрудниками Секретариата Уполномоченного по правам человека, оказывающего содействие в предотвращении пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания в колониях № 43 и 50 Ташкентской области.
Члены экспертной группы также побеседовали с близкими родственниками осужденных, пришедшими на встречу, в ходе ознакомления с условиями, созданными для осужденных в колониях, в том числе с комнатами для длительных свиданий.
Кроме того, в целях повышения уровня знаний и расширения кругозора заключенных были проанализированы библиотеки, работающие в колониях, и литература, имеющаяся в библиотеках, и выяснилось, что ограничений на использование литературы для заключенных нет.
В ходе мониторингового визита также было изучено состояние медицинского обслуживания заключенных в колониях, количество врачей и медсестер и вакансий, обеспеченность необходимыми лекарствами и инструментами медицинского назначения, а также соблюдение установленных требований к пациентам с каронавирусной инфекцией и предотвращение ее распространения.
Члены экспертной группы отметили, что заключенным была предоставлена специальная одежда, обувь и другие средства индивидуальной защиты и гигиены, исходя из приоритета их жизни и здоровья при трудоустройстве заключенных. В ходе мониторинговых визитов были даны необходимые рекомендации по устранению выявленных недостатков в колониях.