Ombudsman Buxoro viloyatida bo‘lib, inson huquqlarining taʼminlanish holatini o‘rgandi
Davlat rahbarining Oliy Majlisga murojaatnomasida Ombudsman zimmasiga yuklatilgan vazifalar ijrosini taʼminlash, qolaversa hududlardagi inson huquqlarini taʼminlanishi holatini o‘rganish maqsadida Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)  boshchiligidagi ekspert guruhi joriy yilning 25-27 mart kunlari Buxoro viloyatiga tashrif buyurdi. Qayd etish lozimki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “2017 - 2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasini “Yoshlarni qo‘llab-quvvatlash va aholi salomatligini mustahkamlash yili”da amalga oshirishga oid davlat dasturi to‘g‘risida”gi farmoni bilan tasdiqlangan Davlat dasturida Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) huzurida qiynoq holatlarini aniqlash va ularning oldini olish bo‘yicha jamoatchilik guruhlarini tashkil etish, ushbu guruhlar faoliyatini ommaviy axborot vositalari orqali keng va muntazam yoritish vazifasi yuklatilgan.
Shu munosabat bilan, joriy yilning 25-27 mart kunlari Ombudsman huzurida milliy preventiv mexanizm doirasida faoliyat yurituvchi jamoatchilik vakillaridan iborat bo‘lgan ekspert guruhi tomonidan qiynoq holatlarini aniqlash va ularning oldini olish maqsadida Buxoro viloyatidagi 1, 17, 20-sonli jazoni ijro etish koloniyasi, 4-son tergov hibsxonasi, Buxoro viloyati IIB Aniq yashash joyiga ega bo‘lmagan shaxslarni reabilitatsiya etish markazi, Voyaga yetmagan shaxslarga ijtimoiy huquqiy yordam ko‘rsatish markazi, Buxoro shahar IIOFMB vaqtincha saqlash hibsxonalariga monitoring tashrifi amalga oshirildi.
Monitoringning Ekspert guruhi tarkibida Ombusdman, senator, Ombudsmanning Buxoro viloyati bo‘yicha mintaqaviy vakili, Ombudsman Kotibiyati vakillari, Ombudsman huzuridagi komissiya aʼzolari, davlat idoralari va hokimiyati, nodavlat notijorat tashkilotlar hamda OAV vakillari ishtirok etishdi.
Monitoring davomida muassalardagi oshxona va mahkumlarga ovqat tayyorlash jarayoni bilan tanishildi. Taomnoma menyusi hamda oziq-ovqat mahsulotlarini saqlash joylari ko‘zdan kechirilganda oziq-ovqat taʼminoti meʼyorlariga amal qilinayotganligi maʼlum bo‘ldi.
Shuningdek, mahkum va mahbuslarga ko‘rsatiladigan tibbiy yordam masalasi yuzasidan yopiq muassasalardagi tibbiyot bo‘limlari o‘rganilganda dori-darmon, uskunalardan kamchilik va muammolar yo‘qligi, sharoitlar qoniqarli darajada ekanligi lekin, kadrlar masalasida tibbiyot xodimlarining oylik maoshlari pastligi sabab vakant o‘rinlar borligi aniqlandi.
Ekspert guruhi aʼzolari koloniyalardagi qisqa muddatli va uzoq muddatli uchrashuv xonalari hamda telefon so‘zlashuv xonalarida yaratilgan shart-sharoitlar bilan ham tanishishdi. Obyektlarni o‘rganish davomida mahkumlarni yaqin qarindoshlari uchrashuvga kelganlarida, ular uchun koloniya tashqarasida kutish joylari qilinmagani, savdo do‘konlaridagi mahsulotlar narxi qimmat ekani, qolaversa, muassasada joylashgan ishlab chiqarish  sexlarining ayrim buyurtmachilari tomonidan kelishilgan shartnoma talablari bajarilmaganligi sababli mahkumlarning oyliklari kechikayotgani aniqlandi.
Monitoring davomida jamoatchilik vakillaridan iborat bo‘lgan Ekspert guruhi aʼzolari muassasalarda saqlanayotgan shaxslar bilan jamoaviy va yakka tartibdagi uchrashuvlar o‘tkazildi.
Jamoaviy uchrashuvlar davomida mahkumlarga ularning huquq va majburiyatlari batafsil to‘xtalib o‘tilib, ularning shaʼni va qadr-qimmatini kamsitish holatlari yuzaga kelgan taqdirda Ombudsmanga murojaat qilishlari kerakligi tushuntirildi. Mahkumlar bilan o‘tkazilgan yakka tartibdagi qabullarda esa muassasada ularga qanday munosabatda bo‘layotganliklari, qiynoqqa solish va boshqa shafqatsiz, g‘ayriinsoniy yoki qadr-qimmatni kamsituvchi muomala hamda jazo turlarini qo‘llash bilan bog‘liq holatlar bor yoki yo‘qligi, mahkumlar uchun yaratilayotgan shart-sharoitlar yuzasidan fikrlar o‘rganildi. Mahkumlardan kelib tushgan murojaatlar asosan sud-tergov jarayoni bilan bog‘liq va yashash joylariga yaqin hududga ko‘chirish bo‘yicha bo‘ldi.
Buxoroga tashrif doirasida viloyat IIB Aniq yashash joyiga ega bo‘lmagan shaxslarni reabilitatsiya etish markazi, Voyaga yetmagan shaxslarga ijtimoiy huquqiy yordam ko‘rsatish markazi, Buxoro shahar IIOFMB vaqtincha saqlash hibsxonalariga ham  monitoring tashrifi amalga oshirildi shuningdek, joylarda Ombudsmanning sayyor qabullari tashkil etildi.
Ombudsman huzurida milliy preventiv mexanizm doirasida faoliyat yurituvchi ekspert guruhi tomonidan respublika bo‘ylab jazoni ijro etish muassasalari va tergov hibsxonalariga monitoringlar davom ettiriladi.

Ombudsman visited the Bukhara region to study the state of human rights
An expert group headed by the Authorized Person for Human Rights of the Oliy Majlis (Ombudsman) visited the Bukhara region on March 25-27 this year to study the implementation of the tasks assigned to the Authorized Person for Human Rights in the President's Address to the Oliy Majlis, as well as to study the state of human rights in the regions. It should be noted that according to the State Program of the Oliy Majlis on Human Rights, approved by the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan "On the State Program for the Implementation of the Strategy of Action in Five Priority Areas of Development of the Republic of Uzbekistan", in 2017-2021. “The task is to create public groups under the auspices of the Ombudsman to identify and prevent cases of torture, as well as broad and regular coverage of the activities of these groups through the media.
In this regard, on March 25-27 this year monitoring visits were carried out to the Bukhara Regional Department of Internal Affairs, the Rehabilitation Center homeless, Center for Social and Legal Assistance to Minors, Bukhara Regional Department of Internal Affairs by a group of experts from the public working within the framework of the National Preventive Mechanism under the Ombudsman in order to identify and prevent cases of torture in correctional colony No. 1, 17, 20, Pre-trial detention center No. 4.
The expert group on monitoring included Ombudsman, the Senator, the regional representative of the Ombudsman for the Bukhara region, representatives of the Ombudsman's secretariat, members of the Ombudsman's commission, representatives of government agencies, NGOs and the media.
During the monitoring, they got acquainted with the process of cooking in the kitchens of the colonies. A review of menus and food storage areas showed that food safety standards are being met.
In addition, a study of medical services in prisons showed that there was no shortage or problems with medicines and equipment, and that conditions were satisfactory, but there were vacancies due to low wages.
The members of the expert group also got acquainted with the conditions created in the rooms for short-term and long-term meetings and telephone rooms in the colonies. During the inspection of the facilities, it was found that when the relatives of the convicts met, there were no waiting rooms outside the colony, the prices for food in the stores were high, and the salaries of the convicts were delayed due to non-fulfillment of contractual requirements on the part of some clients.
During the monitoring, members of the Expert Group, consisting of representatives of the public, held collective and individual meetings with the detainees.
During group meetings, the convicts were explained in detail their rights and obligations and explained that they should turn to the Ombudsman in case of discrimination against them. During individual receptions with convicts, they were asked about their treatment in the institution, whether there were cases of torture and other cruel, inhuman or degrading treatment or punishment, as well as about the conditions created for the convicts. The convicts' complaints mainly concerned the trial and resettlement to areas close to their places of residence.
During the visit to Bukhara, a monitoring trip was carried out to the Regional Center for the Rehabilitation of the Homeless, the Center for Social and Legal Assistance to Minors, as well as the mobile offices of the Ombudsman.
A group of experts working under the National Preventive Mechanism under the Ombudsman will continue to monitor prisons and pre-trial detention centers throughout the country.