Ombudsman Buxoro viloyatida bo‘lib, inson huquqlarining taʼminlanish holatini o‘rgandi
Davlat rahbarining Oliy Majlisga murojaatnomasida Ombudsman zimmasiga yuklatilgan vazifalar ijrosini taʼminlash, qolaversa hududlardagi inson huquqlarini taʼminlanishi holatini o‘rganish maqsadida Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)  boshchiligidagi ekspert guruhi joriy yilning 25-27 mart kunlari Buxoro viloyatiga tashrif buyurdi. Qayd etish lozimki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “2017 - 2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasini “Yoshlarni qo‘llab-quvvatlash va aholi salomatligini mustahkamlash yili”da amalga oshirishga oid davlat dasturi to‘g‘risida”gi farmoni bilan tasdiqlangan Davlat dasturida Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) huzurida qiynoq holatlarini aniqlash va ularning oldini olish bo‘yicha jamoatchilik guruhlarini tashkil etish, ushbu guruhlar faoliyatini ommaviy axborot vositalari orqali keng va muntazam yoritish vazifasi yuklatilgan.
Shu munosabat bilan, joriy yilning 25-27 mart kunlari Ombudsman huzurida milliy preventiv mexanizm doirasida faoliyat yurituvchi jamoatchilik vakillaridan iborat bo‘lgan ekspert guruhi tomonidan qiynoq holatlarini aniqlash va ularning oldini olish maqsadida Buxoro viloyatidagi 1, 17, 20-sonli jazoni ijro etish koloniyasi, 4-son tergov hibsxonasi, Buxoro viloyati IIB Aniq yashash joyiga ega bo‘lmagan shaxslarni reabilitatsiya etish markazi, Voyaga yetmagan shaxslarga ijtimoiy huquqiy yordam ko‘rsatish markazi, Buxoro shahar IIOFMB vaqtincha saqlash hibsxonalariga monitoring tashrifi amalga oshirildi.
Monitoringning Ekspert guruhi tarkibida Ombusdman, senator, Ombudsmanning Buxoro viloyati bo‘yicha mintaqaviy vakili, Ombudsman Kotibiyati vakillari, Ombudsman huzuridagi komissiya aʼzolari, davlat idoralari va hokimiyati, nodavlat notijorat tashkilotlar hamda OAV vakillari ishtirok etishdi.
Monitoring davomida muassalardagi oshxona va mahkumlarga ovqat tayyorlash jarayoni bilan tanishildi. Taomnoma menyusi hamda oziq-ovqat mahsulotlarini saqlash joylari ko‘zdan kechirilganda oziq-ovqat taʼminoti meʼyorlariga amal qilinayotganligi maʼlum bo‘ldi.
Shuningdek, mahkum va mahbuslarga ko‘rsatiladigan tibbiy yordam masalasi yuzasidan yopiq muassasalardagi tibbiyot bo‘limlari o‘rganilganda dori-darmon, uskunalardan kamchilik va muammolar yo‘qligi, sharoitlar qoniqarli darajada ekanligi lekin, kadrlar masalasida tibbiyot xodimlarining oylik maoshlari pastligi sabab vakant o‘rinlar borligi aniqlandi.
Ekspert guruhi aʼzolari koloniyalardagi qisqa muddatli va uzoq muddatli uchrashuv xonalari hamda telefon so‘zlashuv xonalarida yaratilgan shart-sharoitlar bilan ham tanishishdi. Obyektlarni o‘rganish davomida mahkumlarni yaqin qarindoshlari uchrashuvga kelganlarida, ular uchun koloniya tashqarasida kutish joylari qilinmagani, savdo do‘konlaridagi mahsulotlar narxi qimmat ekani, qolaversa, muassasada joylashgan ishlab chiqarish  sexlarining ayrim buyurtmachilari tomonidan kelishilgan shartnoma talablari bajarilmaganligi sababli mahkumlarning oyliklari kechikayotgani aniqlandi.
Monitoring davomida jamoatchilik vakillaridan iborat bo‘lgan Ekspert guruhi aʼzolari muassasalarda saqlanayotgan shaxslar bilan jamoaviy va yakka tartibdagi uchrashuvlar o‘tkazildi.
Jamoaviy uchrashuvlar davomida mahkumlarga ularning huquq va majburiyatlari batafsil to‘xtalib o‘tilib, ularning shaʼni va qadr-qimmatini kamsitish holatlari yuzaga kelgan taqdirda Ombudsmanga murojaat qilishlari kerakligi tushuntirildi. Mahkumlar bilan o‘tkazilgan yakka tartibdagi qabullarda esa muassasada ularga qanday munosabatda bo‘layotganliklari, qiynoqqa solish va boshqa shafqatsiz, g‘ayriinsoniy yoki qadr-qimmatni kamsituvchi muomala hamda jazo turlarini qo‘llash bilan bog‘liq holatlar bor yoki yo‘qligi, mahkumlar uchun yaratilayotgan shart-sharoitlar yuzasidan fikrlar o‘rganildi. Mahkumlardan kelib tushgan murojaatlar asosan sud-tergov jarayoni bilan bog‘liq va yashash joylariga yaqin hududga ko‘chirish bo‘yicha bo‘ldi.
Buxoroga tashrif doirasida viloyat IIB Aniq yashash joyiga ega bo‘lmagan shaxslarni reabilitatsiya etish markazi, Voyaga yetmagan shaxslarga ijtimoiy huquqiy yordam ko‘rsatish markazi, Buxoro shahar IIOFMB vaqtincha saqlash hibsxonalariga ham  monitoring tashrifi amalga oshirildi shuningdek, joylarda Ombudsmanning sayyor qabullari tashkil etildi.
Ombudsman huzurida milliy preventiv mexanizm doirasida faoliyat yurituvchi ekspert guruhi tomonidan respublika bo‘ylab jazoni ijro etish muassasalari va tergov hibsxonalariga monitoringlar davom ettiriladi.

В связи с этим 25-27 марта т.г. группа экспертов из общественности, работающая в рамках Национального превентивного механизма при Уполномоченном по правам человека в целях выявления и предотвращения случаев пыток в исправительной колонии № 1, 17, 20, СИЗО № 4 - были осуществлены мониторинговые визиты в Бухарское областное управление внутренних дел, Центр реабилитации бездомных, Центр социально-правовой помощи несовершеннолетним, Бухарское областное управление внутренних дел.
В экспертную группу по мониторингу вошли Омбудсмен, сенатор, региональный представитель Омбудсмена по Бухарской области, представители секретариата Омбудсмена, члены комиссии Омбудсмена, представители государственных органов, НПО и СМИ.
В ходе мониторинга, они ознакомились с процессом приготовления пищи на кухнях колоний. Обзор меню и зон хранения продуктов показал, что стандарты безопасности пищевых продуктов соблюдаются.
Кроме того, исследование медицинского обслуживания в тюрьмах показало, что не было недостатка или проблем с лекарствами и оборудованием, и что условия были удовлетворительными, но были вакансии из-за низкой заработной платы.
Члены экспертной группы также ознакомились с условиями, созданными в комнатах краткосрочных и долгосрочных переговоров и телефонных комнатах в колониях. При осмотре объектов было установлено, что при встрече родственников осужденных залов ожидания за пределами колонии не было, цены на продукты в магазинах были высокими, а зарплаты осужденным задерживались из-за невыполнения договорных требований со стороны некоторых клиентов.
В ходе мониторинга члены Экспертной группы, состоящей из представителей общественности, провели коллективные и индивидуальные встречи с задержанными.
Во время групповых встреч осужденным подробно разъясняли их права и обязанности и объясняли, что они должны обращаться к Уполномоченному по правам человека в случае дискриминации в отношении них. Во время индивидуальных приемов с осужденными их спрашивали об обращении с ними в учреждении, были ли случаи пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания, а также об условиях, созданных для осужденных. Жалобы осужденных касались в основном судебного процесса и переселения в районы, близкие к местам их проживания.
В ходе визита в Бухару была осуществлена мониторинговая поездка в Областной центр реабилитации бездомных, Центр социальной и правовой помощи несовершеннолетним, Бухарский ИВСМБ, а также передвижные приемные Уполномоченного по правам человека.
Группа экспертов, работающих в рамках Национального превентивного механизма при Омбудсмене, продолжит наблюдение за пенитенциарными учреждениями и следственными изоляторами по всей стране.