Taʼkidlanishicha, hisobot yilida Ombudsman nomiga O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari, xorijiy davlatlar fuqarolari va ombudsmanlari, fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar, jamoat tashkilotlari va boshqa yuridik shaxslardan jami 18738 ta murojaat kelib tushdi.
Shaxsiy huquqlar va erkinliklarga oid murojaatlarni ko‘rib chiqish natijasida Ombudsman murojaatiga asosan masʼul idoralar tomonidan 15 ta jinoiy va 6 ta maʼmuriy, 9 ta intizomiy ish qo‘zg‘atildi, masʼul mansabdor shaxslarning harakatlariga huquqiy baho berish uchun 25 ta tekshiruv o‘tkazildi.10 nafar fuqaro ishga tiklandi
Ombudsman murojaatiga asosan sud qarorlariga nisbatan prokuratura organlari orqali 6 ta protest kiritildi.Murojaat qiluvchilar ustidan jinoyat ishi qo‘zg‘atishni rad etish to‘g‘risidagi 29 ta qaror bekor qilindi.
Hisobot yilida Ombudsman Qonunda belgilangan vakolatidan foydalanib hamda jismoniy shaxslarning mulk huquqlari kafolatlari masalasida ilk marotaba O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy sudiga ko‘rib chiqish uchun 1 ta masala kiritdi.
Yig‘ilishda Ombudsman tomonidan ayrim mansabdor shaxslarning qonun normalari va talablariga nisbatan eʼtiborsizlik bilan munosabatda bo‘lishi, fuqarolar murojaatlarini ko‘rib chiqishga yuzaki yondashishi, inson huquqlari borasidagi huquqiy asoslarni to‘liq bilmasligi hamon fuqarolar huquqlari buzilishining jiddiy sabablaridan biri bo‘lib qolayotgani qayd etildi.
2021 yilda Ombudsman hamda uning huzuridagi Qiynoqqa solish holatlarini aniqlash va ularning oldini olish bo‘yicha Jamoatchilik guruhlari tomonidan harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarda 177 marotaba monitoring tashriflari amalga oshirildi. Mazkur tashriflar 2020 yilda 76 marotabani tashkil etgan.
Harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarga 2021 yil davomida amalga oshirilgan monitoring tashriflari yakunlari yuzasidan muammo va takliflardan iborat 16 ta tahliliy maʼlumotnomalar, 2 ta tahliliy axborot hamda 1 ta taqdimnoma tayyorlangan.
Ichki ishlar vazirligi va Bosh prokuratura tomonidan taqdim etilgan maʼlumotnomalarga ko‘ra, monitoring tashriflari davomida aniqlangan kamchiliklarga yo‘l qo‘ygan 3 nafar xodim intizomiy jazolangan, 1 nafar xodim egallab turgan lavozimidan ozod etilgan, 3 nafar xodim Intizomiy kengashlarda muhokama qilingan va 1 nafar xodim ogohlantirilgan. Shuningdek, Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan kamchiliklarga yo‘l qo‘ygan 4 nafar xodim intizomiy jazolangan hamda autsorsing xizmatini ko‘rsatuvchi tadbirkorlik subyektining 2 nafar masʼul xodimi egallab turgan lavozimidan ozod etilgan va ushbu kamchiliklarni bartaraf etish yuzasidan tegishli choralar belgilangan.
Shuningdek, majlisda senatorlar tomonidan Ombudsmanga takroriy murojaatlar sonini kamaytirishga, vazirlik, davlat idoralari hamda nodavlat tashkilotlari bilan birgalikda mahallalarda fuqarolarni huquqiy madaniyati va bilimlarini oshirishga qaratilgan tadbirlarni amalga oshirish hamda murojaatlarda qayd etilgan muammolarni joyida hal etish borasida tegishli tavsiyalar berildi.
Muhokamalar yakunida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ning 2021 yildagi faoliyati to‘g‘risidagi hisoboti senatorlar tomonidan maʼqullandi

Отчет о деятельности Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) за 2021 год был одобрен сенаторами
На 24-м пленарном заседании Сената был заслушан отчет Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмана) о его деятельности в 2021 году. По данному вопросу выступила Омбудсман Феруза Эшматова.
Было отмечено, что в отчетном году на имя Омбудсмана поступило в общей сложности 18 738 обращений от граждан Республики Узбекистан, граждан и Омбудсменов зарубежных государств, лиц без гражданства, общественных организаций и иных юридических лиц.
По результатам рассмотрения обращений о личных правах и свободах на основании обращения Омбудсмана ответственными органами возбуждено 15 уголовных, 6 административных и 9 дисциплинарных дел, проведено 25 проверок по правовой оценке действий ответственных должностных лиц. 10 граждан были восстановлены в должности.
На основании обращения Омбудсмана через органы прокуратуры подано 6 протестов на судебные решения, отменены 29 решений об отказе в возбуждении уголовного дела в отношении заявителей.
В отчетном году Омбудсман, используя свои полномочия, установленные законодательством, впервые внес в Конституционный суд Республики Узбекистан вопрос для обсужения, касательно гарантий имущественных прав физических лиц.
На заседании Омбудсманом было отмечено, что пренебрежительное отношение некоторых должностных лиц к нормам и требованиям закона, их поверхностный подход к рассмотрению обращений граждан, неполная осведомленность о правовой базе прав человека по-прежнему являются серьезными причинами нарушений гражданских прав.
В 2021 году Омбудсманом и Общественными группами по выявлению и предупреждению случаев пыток при нем было проведено 177 мониторинговых посещений мест содержания лиц с ограниченной свободой передвижения . В 2020 году эти визиты были организованы 76 раз.
По результатам мониторинговых посещений мест содержания лиц с ограниченной свободой передвижения в 2021 году подготовлено 16 аналитических справок, 2 аналитической информации и 1 представление, с освещением проблем и предложений по их устранению.
По информации, предоставленной МВД и Генеральной прокуратурой, за недостатки, выявленные в ходе контрольных посещений 3 сотрудника привлечены к дисциплинарной ответственности, 1 сотрудник освобожден от занимаемой должности, дела 3 сотрудников обсуждены на Дисциплинарных советах и 1 сотрудник был предупрежден.
Кроме того, Министерством здравоохранения привлечены к дисциплинарной ответственности 4 работника, допустившие недостатки, освобождены от занимаемой должности 2 ответственных лица субъекта предпринимательской деятельности, оказывающего услуги аутсорсинга, и приняты соответствующие меры по устранению этих недостатков.
Также, на заседании сенаторами даны соответствующие рекомендации Омбудсману по сокращению количества повторных обращений, по реализации мероприятий во взаимодействии с министерствами, государственными органами и общественными организациями, направленных на повышение правовой культуры и знаний граждан в махаллях, а также по решению на местах вопросов, поднятых в обращениях.
По итогам обсуждений отчет о деятельности Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) за 2021 год был одобрен сенаторами