Samarqanddagi 37-son manzil-koloniyasidagi mahkumlar tibbiy ko‘rikdan o‘tkazildi
2022 yilning 14 aprel kuni Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakilining (Ombudsmanning) Samarqand viloyatidagi mintaqaviy vakili Diyor Husanov, viloyat hokimining o‘rinbosari – oila va xotin-qizlar boshqarmasi, viloyat IIB,  Bandlik Bosh boshqarmasi va Sog‘liqni saqlash boshqarma masʼul xodimlari bilan Samarqand viloyati Pastdarg‘om tumanidagi 37-sonli Manzil-koloniyasida sayyor qabul tashkil etildi. Sayyor qabulni tashkil etishdan maqsad - ushbu muassasada saqlanayotgan 702 nafar mahkum va mahkumalarni tibbiy ko‘rikdan o‘tkazish, ularning huquqiy savodxonligini oshirish bilan birga murojaatlarni qabul qilishdan iborat edi.
Tadbirning 1-bosqichida Viloyat Sog‘liqni saqlash boshqarmasi tomonidan maxsus uskunalar bilan jihozlangan  2 ta avtobus va 6 xil turdagi ko‘chma tibbiy uskunalar jazoni ijro etish manzil-koloniyasiga olib kelindi. 16 nafar tajribali tibbiy xodimlar soat 09:00 dan boshlab 218 nafar mahkum va mahkumalarni 14 xil turdagi tibbiy ko‘rikdan o‘tkazishdi.
Bundan tashqari, tadbirning 2-bosqichda Ombudsmanning Samarqand viloyatidagi mintaqaviy vakili, viloyat hokimining o‘rinbosari – oila va xotin-qizlar boshqarmasi, 37-sonli jazoni ijro etish manzil-koloniyasi rahbari, viloyat IIB,  viloyati Bandlik Bosh boshqarmasi va viloyat Sog‘liqni saqlash boshqarmasi ishtirokida 120 nafar mahkum va mahkumalar bilan jamoaviy uchrashuvlar o‘tkazildi. Unda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 26 iyundagi “Qiynoqqa solish holatlarini aniqlash va ularning oldini olish tizimini takomillashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori, 2021 yil 10 sentyabrdagi “O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) faoliyatini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi va 2022 yil 1 martdagi “Oila va xotin-qizlar bilan ishlash, mahalla va nuroniylarni qo‘llab-quvvatlash tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmonlarining mazmun-mohiyati haqida tushuntirish berildi.
Tadbirning so‘nggi bosqichi sifatida Ombudsmanning Samarqand viloyatidagi mintaqaviy vakili hamda viloyat hokimining o‘rinbosari – oila va xotin-qizlar boshqarmasi boshlig‘i birgalikda mahkum va mahkumalarning  murojaatlarini qabul qilishdi. Sayyor qabulda 24 nafar shaxslarning murojaatlari olingan bo‘lsa, ularning 10 nafariga joyida huquqiy tushuntirish berildi, qolgan 14 ta murojaat o‘rganish va chora ko‘rish uchun olib ketildi.
Ombudsmanning mintaqaviy vakili 37-sonli Manzil-koloniyasida  rahbariyatiga hududda ayollarni ko‘pligini hisobga olib “Onalar bog‘i” tashkil etish bo‘yicha tavsiya berdi.

Convicts in the colony-settlement No. 37 of the city of Samarkand underwent a medical examination
On April 14, 2022, the Regional Representative of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) in the Samarkand region, Diyor Khusanov, with the deputy khakim of the region - the department of family and women, and employees of the Department of Internal Affairs, the Main Department of Employment and the Department of Health of the Samarkand region organized an on-site reception of citizens in the colony - settlement No. 37 in the Pastdargom district of the Samarkand region. The purpose of the organization of the visiting reception was to conduct a medical examination of 702 prisoners held in the institution, to improve their legal literacy, as well as to receive appeals.
At the first stage of the event, the regional health department delivered 2 buses equipped with special equipment and 6 types of portable medical equipment to the colony. From 9:00 am, 16 experienced medical workers examined 218 prisoners and convicts in 14 areas of examination.
In addition, 120 people took part in the second stage of the event, including the Regional Representative of the Authorized Person for Human Rights in the Samarkand region, the deputy khakim - the head of the department for family and women affairs, the head of the colony-settlement No. 37 of the Ministry of Internal Affairs, representatives of the Main Department of Employment and the regional health department. During this stage of the event, collective meetings were held with prisoners and convicts. In these meetings, representatives of the competent authorities spoke about the essence and importance of a number of legal acts, including the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated June 26, 2021 “On additional measures to improve the system for detecting and preventing cases of torture”, the Decree of the President “On measures to improve activities of the Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman)" dated September 10, 2021 and the Decree of the President dated March 1, 2022 "On measures to improve the system of working with families and women, supporting the mahalla and the older generation."
At the final stage of the event, the Regional Representative of the Authorized Person for Human Rights in the Samarkand region and the deputy khakim of the region - the head of the Department for Family and Women's Affairs jointly accepted the appeals of the convicts. During the reception, 24 applications were received, 10 applicants were given legal explanations on the spot, the remaining 14 applications were accepted for consideration.
The regional representative of the Ombudsman, taking into account the large number of women in the institution, recommended the leadership of the colony-settlement No. 37 to create a “Garden of Mothers”.