Murojaat Ombudsman nazoratiga olinib, o‘rganish uchun Namangan viloyatidagi mintaqaviy vakil Jahongir Valiyevga yuborildi.
Jahongir Valiyev mazkur murojaatni joyiga chiqib o‘rgandi. O‘rganish jarayonidada “Yuksalish” umummilliy harakatining Namangan viloyat hududiy bo‘linmasi rahbari, Chust tuman mahalla va oilani qo‘llab quvvatlash bo‘limi xodimi, Buloqboshi MFY raisi hamda tadbirkorlikni rivojlantirish, aholi bandligini taʼminlash va kambag‘allikni qisqartirish masalalari bo‘yicha Chust tuman hokimining yordamchisi ham ishtirok etdi.
Aniqlanishicha, murojaatchi ayolning haqiqatdan ham oilaviy sharoiti og‘ir va ishsiz bo‘lgani uchun doimiy daromadga muhtoj.
O‘rganish natijalariga ko‘ra, fuqaro M.N.ga Buloqboshi MFY tomonidan bir martalik 500 ming so‘m naqd pul ko‘rinishida moddiy yordam ajratildi va murojaatchi ayollar daftariga kiritildi.
Murojaatchining oylik daromadga ega bo‘lishi uchun hokim yordamchisi tomonidan “Har bir oila tadbirkor” dasturiga asosan imtiyozli kredit ajratildi. Mazkur mablag‘lar hisobiga fuqaroning chorvachilik bilan shug‘ullanishi uchun jami 32 mln so‘mlik 12 dona qo‘y uning xonadoniga yetkazib berildi.

Обращение было взято на контроль Омбудсманом и направлено для изучения региональному представителю в Наманганской области Джахонгиру Валиеву.
Жахонгир Валиев провел изучение данного обращения на месте. В изучении обращения также приняли участие руководитель Наманганского областного отделения общенационального движения «Юксалиш», сотрудник Чустского районного отдела поддержки махалли и семьи, председатель Булокбашинского МСГ, а также помощник хакима Чустского района по вопросам развития предпринимательства, обеспечения занятости населения и сокращения бедности.
Как было установлено, заявительница нуждалась в стабильном доходе, поскольку ее семейное положение действительно было тяжелым, и она была безработной.
По результатам изучения гражданке М.Н. была оказана единовременная материальная помощь в размере 500 тысяч сумов наличными средствами со стороны МСГ Булокбоши и она была внесена в женскую тетрадь.
Для того, чтобы заявительница могла получать ежемесячный доход помощником хакима был выделен льготный кредит на основе программы «Каждая семья – предприниматель».
За счет этих средств в дом гражданки для животноводства было доставлено 12 овец на сумму 32 млн сумов.