Fuqaro S.Z., t.Q., Sh.A. va R.M.lar O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakiliga (ombudsmanga) shikoyat bilan murojaat qilib, fuqarolar shikoyatlarida Jizzax shahar bo‘limi pensiya va nafaqalarni tayinlash komissiyasi qarorlarini bekor qilinishi, ular tomonidan ish stajini qayta hisoblab chiqilishida yordam so‘ragan.
Mazkur murojaatlar qonunchilikda belgilangan tartibda har tomonlama o‘rganilishi maqsadida, ular Ombudsmanning mintaqaviy vakili O‘tkir Jo‘rayev tomonidan fuqarolarning bevosita ishtirokida barcha zaruriy hujjatlar bilan o‘rganilgan.
Aniqlanishicha, fuqaro S.Z., t.Q., Sh.A. va R.M.larning mehnat faoliyati davomida maʼlum bir ishlash davridagi ish haqi to‘g‘risidagi maʼlumotlar arxivda saqlab qolinmaganligi sababli, pensiya tayinlanishida ish stajiga qo‘shib hisoblanishi rad etilgan.
Ombudsman tomonidan fuqaro S.Z., t.Q., Sh.A. va R.M.larning shikoyatlari asosida maʼmuriy ishlar bo‘yicha Jizzax tumanlararo sudiga daʼvo arizalari kiritildi.
Maʼmuriy ishlari bo‘yicha Jizzax tumanlararo sudining 2022 yil 23 iyundagi hal qiluv qarorlari bilan arizalar qanoatlantirilib, S.Z., t.Q., Sh.A. va R.M.larning pensiyasi hisoblab chiqilishida maʼlum davrdagi ish stajlari qo‘shib chiqilishi majburiyati Jizzax shahar pensiya bo‘linmasiga yuklatilgan.
Sud tomonidan huquqni tiklanishi natijasida fuqarolar S.Z., T.Q., Sh.A. va R.M.larning pensiya miqdorining oshishi kafolatlandi.
Eslatib o‘tish joizki, arizalar Ombudsman tomonidan kiritilganligi uchun fuqarolar davlat boji to‘lashdan ozod etilgan.

В целях всестороннего изучения данных обращений в установленном законодательством порядке, они изучены региональным представителем Омбудсмана Уткиром Жураевым со всеми необходимыми документами при непосредственном участии граждан.
Установлено, что гражданам С.З., Т.К., Ш.А. и Р.М. отказано в зачислении их стажа работы за определенный период при назначении пенсии из-за отсутствия в архиве данных о заработной плате за этот период.
Омбудсман на основании жалоб граждан С.З., Т.К., Ш.А. и Р.А.направил исковые заявления в Джизакский межрайонный суд по административным делам.
Согласно решениям Джизакского межрайонного суда по административным делам от 23 июня 2022 года исковые заявления удовлетворены, и суд обязал Джизакское городское пенсионное управление пересмотреть пенсии С.З., Т.К., Ш.А., Р.М. и прибавить стаж рабооты граждан за вышеотмеченный период.
В результате восстановления прав граждан С.З., Т.К., Ш.А. и Р.А было обеспечено повышение размера их пенсий.
Стоит отметить, что при подачи искового заявления Омбудсманом граждане освобождаются от уплаты государственной пошлины.