Fuqaro S.Z., t.Q., Sh.A. va R.M.lar O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakiliga (ombudsmanga) shikoyat bilan murojaat qilib, fuqarolar shikoyatlarida Jizzax shahar bo‘limi pensiya va nafaqalarni tayinlash komissiyasi qarorlarini bekor qilinishi, ular tomonidan ish stajini qayta hisoblab chiqilishida yordam so‘ragan.
Mazkur murojaatlar qonunchilikda belgilangan tartibda har tomonlama o‘rganilishi maqsadida, ular Ombudsmanning mintaqaviy vakili O‘tkir Jo‘rayev tomonidan fuqarolarning bevosita ishtirokida barcha zaruriy hujjatlar bilan o‘rganilgan.
Aniqlanishicha, fuqaro S.Z., t.Q., Sh.A. va R.M.larning mehnat faoliyati davomida maʼlum bir ishlash davridagi ish haqi to‘g‘risidagi maʼlumotlar arxivda saqlab qolinmaganligi sababli, pensiya tayinlanishida ish stajiga qo‘shib hisoblanishi rad etilgan.
Ombudsman tomonidan fuqaro S.Z., t.Q., Sh.A. va R.M.larning shikoyatlari asosida maʼmuriy ishlar bo‘yicha Jizzax tumanlararo sudiga daʼvo arizalari kiritildi.
Maʼmuriy ishlari bo‘yicha Jizzax tumanlararo sudining 2022 yil 23 iyundagi hal qiluv qarorlari bilan arizalar qanoatlantirilib, S.Z., t.Q., Sh.A. va R.M.larning pensiyasi hisoblab chiqilishida maʼlum davrdagi ish stajlari qo‘shib chiqilishi majburiyati Jizzax shahar pensiya bo‘linmasiga yuklatilgan.
Sud tomonidan huquqni tiklanishi natijasida fuqarolar S.Z., T.Q., Sh.A. va R.M.larning pensiya miqdorining oshishi kafolatlandi.
Eslatib o‘tish joizki, arizalar Ombudsman tomonidan kiritilganligi uchun fuqarolar davlat boji to‘lashdan ozod etilgan.

The Ombudsman filed statements of claim to the courts in the interests of citizens whose seniority was not taken into account
Citizens S.Z., T.K., Sh.A. and R.M. appealed to the Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman) with a request to assist in canceling the decisions of the commission for the appointment of pensions and benefits, recalculating the work experience of citizens.
In order to comprehensively study these appeals in the manner prescribed by law, they were studied by the regional representative of the Ombudsman Utkir Juraev with all the necessary documents with the participation of citizens.
It was established that citizens S.Z., T.K., Sh.A. and R.M. denied enrollment of their work experience for a certain period when assigning a pension due to the lack of data on wages for this period in the archive.
The Ombudsman, on the basis of complaints from citizens S.Z., T.K., Sh.A. and R.A. sent statements of claim to the Jizzakh Interdistrict Court for Administrative Cases.
According to the decisions of the Jizzakh Interdistrict Court for Administrative Cases dated June 23, 2022, the claims were satisfied, and the court ordered the Jizzakh city pension department to review the pensions of S.Z., T.K., Sh.A., R.M. and add the work experience of citizens for the above period.
As a result of the restoration of the rights of citizens S.Z., T.K., Sh.A. and R.A. were provided with an increase in their pensions.
It should be noted that when filing a claim by the Ombudsman, citizens are exempted from paying the state fee.