Qoraqalpog‘istonda bo‘lgan voqealarni yoritishda inson huquqlari buzilganmi
23 avgust kuni Komissiya Shtabiga kelgan fuqarolar sonining ko‘pligi sababli, Komissiya aʼzolari ish rejasiga o‘zgartirish kiritildi. Dastlab shtabga kelgan barcha fuqarolarning murojaatlari qabul qilindi. Baʼzi masalalarda huquqiy tushuntirish berish bilan kifoyalangan bo‘linsa, baʼzi murojaatlar nazoratga olindi.
Maʼlumki, xorijiy va mahalliy OAVlari Qoraqalpog‘istonda bo‘lib o‘tgan voqealarga eʼtibor qaratayotganligi tabiiy hol bo‘lib, inson huquqlarini himoya qiluvchi tashkilotlar va huquq himoyachilari voqealar yuzasidan uzluksiz axborot berib bormoqda.
Tashrif buyurgan murojaatchilarimiz orasida ko‘plab fuqarolar xorijiy huquqni himoya qilish tashkilotlarining eʼtibor markaziga tushganligi va baʼzi yolg‘on xabarlarda nomlari keltirilganligi holatlari haqida maʼlum qilishdi.
Taʼkidlash joizki, Qoraqalpog‘istonda bo‘lib o‘tgan voqealarda ishtirok etganlikda gumon qilinib, olib ketilgan shaxslarning oila aʼzolari bilan suhbat davomida ulardan ayrimlari ijtimoiy yordamga muhtoj ekanliklarini bildirishdi. Murojaatlar joyiga chiqib o‘rganilib, tegishli mutasaddi tashkilotlarga yozma murojaatlar yo‘llandi. Natijada Komissiyasi tavsiyasiga ko‘ra, Mahalla va nuroniylarni qo‘llab-quvvatlash vazirligiga tomonidan ushbu ehtiyojmand oilalarga birlamchi oziq-ovqat mahsulotlari yetkazib berildi.
Kunning ikkinchi qismida QRdagi mahalla faollari hamda Oliy taʼlim muassasalari masʼul xodimlari va pedagoglari bilan uchrashuvlar o‘tkazilib, aholi kayfiyati o‘rganildi. Shuningdek, Qoraqalpog‘istonda bo‘lib o‘tgan voqea va hodisalar yuzasidan anonim so‘rov o‘tkazildi.
Mazkur so‘rovnomada Qoraqalpog‘istondagi namoyishlarni kelib chiqish sabablari, unga nisbatan huquqni muhofaza qiluvchi organlar tomonidan ko‘rilgan choralar, yaralanganlarga nisbatan ko‘rsatilgan tibbiy xizmat sifati, qiynoq va zo‘ravonlik hamda boshqa jihatlar qamrab olingan.
Maʼlumot uchun hozirda Qoraqalpog‘iston Respublikasida iyul oyida bo‘lib o‘tgan voqealarni o‘rganish maqsadida tuzilgan Mustaqil Komissiyasiga @Independentuzb_bot orqali onlayn murojaat qilish imkoniyati ham yaratilgan.

Были ли нарушены права человека при освещении событий в Каракалпакстане?
В связи с большим количеством граждан, прибывших 23 августа в штаб Комиссии, в план работы членов Комиссии внесены изменения. Изначально принимались заявления всех пришедших в штаб граждан. В некоторых случаях достаточно было дать юридическое объяснение, а некоторые обращения были взяты на контроль.
Известно, что зарубежные и местные СМИ уделяют особое внимание событиям в Каракалпакстане, а правозащитные организации и правозащитники предоставляют постоянную информацию о событиях.
Среди посетивших штаб Комиссии заявителей многие граждане сообщали о том, что они находятся в центре внимания зарубежных правоохранительных организаций и что их имена упоминаются в ложных новостях.
Стоит отметить, что в ходе опроса членов семей лиц, подозреваемых в причастности к событиям, произошедшим в Каракалпакстане, некоторые из них заявили, что нуждаются в социальной помощи. Эти обращения были изучены на месте и направлялись письменные обращения в компетентные учреждения. В результате, по рекомендации Комиссии, этим нуждающимся семьям Министерство по поддержки махалли и старшего поколения доставило продукты первой необходимости.
Во второй половине дня были проведены встречи с активными гражданами махалли в КР и ответственными работниками и педагогами высших учебных заведений, изучены настроения населения. Также был проведен анонимный опрос относительно инцидентов и событий, произошедших в Каракалпакстане.
В этот опросник включены вопросы касательно причин демонстраций в Каракалпакстане, меры, принимаемые правоохранительными органами, качество медицинской помощи пострадавшим, пытки и насилие и другие аспекты.