Inson huquqlari bo‘yicha Ombudsman navbatdagi fuqarolar qabuliga Qoraqalpog‘istondan yetib keldi
Xabaringiz bor, hozirda Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) F.Eshmatova Qoraqalpog‘istonda bo‘lib o‘tgan voqealarni mustaqil ravishda o‘rganayotgan Komissiyaga rahbarlik qilmoqda. Komissiya o‘rganishlari avj pallasida bo‘lishiga qaramay, Ombudsman 2022 yilning 30 avgust kuni o‘tkazilishi kerak bo‘lgan fuqarolar qabuliga Qoraqalpog‘istondan yetib keldi.
50 nafardan ortiq fuqaro ishtirok etgan qabul davomida uy-joy, bandlik, ishdan noqonuniy bo‘shatish, ijtimoiy yordam, sud-huquq va boshqa masalalar yuzasidan murojaatlar kelib tushdi. Baʼzi murojaatlar bo‘yicha fuqarolarga tegishli huquqiy maslahat va tushuntirishlar berildi.
Qabul davomida olingan murojaatlarning barchasi Ombudsman nazoratiga olinib, ularni o‘rganish va inson huquqlarini taʼminlash bo‘yicha ishga kirishildi. Joyiga chiqib o‘rganish talab etiladigan murojaatlar Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakilining (ombudsmanning) hududlardagi mintaqaviy vakillariga yuboriladi.

During the reception, which was attended by more than 50 citizens, appeals were received on housing, employment, illegal dismissal from work, social assistance, judicial and legal and other issues. According to some appeals, citizens were given appropriate legal advice and explanations.
All appeals received during the reception were taken under the control of the Authorized Person for Human Rights, and work was begun to study them and ensure human rights. Appeals requiring an on-site study are sent to the Regional Representatives of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman).
It should be noted that citizens can directly contact the Regional Representatives of the Authorized Person for Human Rights in the regions. You can get information about their names, tasks, appointment dates, addresses and phone numbers through the website ombudsman.uz.