Komissiya aʼzolarining Dauletmurat Tajimuratov bilan uchrashuvida nimalar ochiqlandi?
Mustaqil Komissiya aʼzolari Xorazm viloyatining Urganch shahridagi 11-son Tergov hibsxonasiga tashrif buyurib, u yerda saqlanayotgan shaxslarning yashash, ovqatlanish, tibbiy xizmatdan foydalanish hamda advokatlar va yaqin qarindoshlari bilan qisqa muddatli uchrashuv xonalardagi sharoitlar o‘rganishdi.
Shuningdek, Tergov hibsxonasida ushlab turilgan shaxslar bilan suhbatlashildi. Xususan, bo‘lib o‘tgan holatlar va voqealarda gumondor sifatida hibsga olingan Dauletmurat Tajimuratov bilan ham uchrashdi.
Uchrashuv davomida D.Tajimuratov advokat bilan taʼminlanganini va advokatining u bilan uchrashishida hech qanday qarshiliklar yo‘qligini, oila aʼzolari bilan ham qisqa muddatli uchrashuv o‘tkazilganligini  hamda posilka va yo‘qlovlar olayotganini maʼlum qildi.
D.Tajimuratovning so‘zlariga ko‘ra, unga nisbatan tergov harakatlari davomida va tergov hibsxonasida hech qanday qiynoq, bosim yoki tazyiqlar bo‘lmagan. Ovqatlarning sifati va hibsxonadagi boshqa sharoitlarga hech qanday eʼtirozi yo‘qligini bildirdi.
Komissiya aʼzolari tashrif davomida gumon qilinuvchilarning Tergov hibsxonasida saqlanayotgan paytida va tergov jarayonlarida hech qanday huquqlari buzilmagani hamda ruhiy va jismoniy qiynoq holatlariga yo‘l qo‘yilmaganiga guvoh bo‘ldi.

Что выяснилось на встрече членов комиссии с Даулетмуратом Таджимуратовым?
Члены независимой комиссии посетили следственный изолятор № 11 в Ургенче Хорезмской области, где были изучены условия проживания, питания, доступа к медицинскому обслуживанию и помещения для краткосрочных встреч с адвокатами и близкими родственниками задержанных.
Также были опрошены лица, содержащиеся под стражей в следственном изоляторе. В частности, члены Комиссии встретились с Даулетмуратом Тажимуратовым, арестованным в качестве подозреваемого в произошедших событиях и происшествиях. В ходе встречи Д.Тажимуратов сообщил, что обеспечен адвокатом, что ему не препятствовали при встрече с адвокатом, также у него была кратковременная встреча с членами семьи и получает посылки и передачи.
По словам Д.Таджимуратова, в ходе следственных действий и в следственном изоляторе в отношении него пыток, давления или притеснений не было. Он заявил, что не возражает против качества питания и других условий содержания в изоляторе.
В ходе визита члены комиссии засвидетельствовали, что права подозреваемых не нарушались во время их содержания в следственном изоляторе и в ходе следствия, не допущены случаи применения психических и физических пыток.