Komissiya aʼzolarining Dauletmurat Tajimuratov bilan uchrashuvida nimalar ochiqlandi?
Mustaqil Komissiya aʼzolari Xorazm viloyatining Urganch shahridagi 11-son Tergov hibsxonasiga tashrif buyurib, u yerda saqlanayotgan shaxslarning yashash, ovqatlanish, tibbiy xizmatdan foydalanish hamda advokatlar va yaqin qarindoshlari bilan qisqa muddatli uchrashuv xonalardagi sharoitlar o‘rganishdi.
Shuningdek, Tergov hibsxonasida ushlab turilgan shaxslar bilan suhbatlashildi. Xususan, bo‘lib o‘tgan holatlar va voqealarda gumondor sifatida hibsga olingan Dauletmurat Tajimuratov bilan ham uchrashdi.
Uchrashuv davomida D.Tajimuratov advokat bilan taʼminlanganini va advokatining u bilan uchrashishida hech qanday qarshiliklar yo‘qligini, oila aʼzolari bilan ham qisqa muddatli uchrashuv o‘tkazilganligini  hamda posilka va yo‘qlovlar olayotganini maʼlum qildi.
D.Tajimuratovning so‘zlariga ko‘ra, unga nisbatan tergov harakatlari davomida va tergov hibsxonasida hech qanday qiynoq, bosim yoki tazyiqlar bo‘lmagan. Ovqatlarning sifati va hibsxonadagi boshqa sharoitlarga hech qanday eʼtirozi yo‘qligini bildirdi.
Komissiya aʼzolari tashrif davomida gumon qilinuvchilarning Tergov hibsxonasida saqlanayotgan paytida va tergov jarayonlarida hech qanday huquqlari buzilmagani hamda ruhiy va jismoniy qiynoq holatlariga yo‘l qo‘yilmaganiga guvoh bo‘ldi.

What was revealed at the meeting of the members of the commission with Dauletmurat Tajimuratov?
Members of the Independent Commission visited Detention Facility No. 11 in Urgench, Khorezm Region, where they examined living conditions, food, access to medical care, and facilities for short-term meetings with lawyers and close relatives of the detainees.
Persons held in custody in the pre-trial detention center were also interviewed. In particular, members of the Commission met with Dauletmurat Tajimuratov, who was arrested as a suspect in the events and incidents that had taken place. During the meeting, D. Tajimuratov said that he was provided with a lawyer, that he was not prevented from meeting with a lawyer, he also had a short meeting with family members and received parcels.
According to D. Tajimuratov, during the investigative actions and in the pre-trial detention center, there were no tortures, pressure or harassment against him. He stated that he did not object to the quality of food and other conditions of detention in the isolation ward.
During the visit, members of the Commission testified that the rights of the suspects were not violated during their detention in the pre-trial detention center and during the investigation, and cases of mental and physical torture were not allowed.