Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ning 2022 yilning 8 oyi davomida murojaatlar bilan ishlash bo‘yicha faoliyat natijalariga bag‘ishlangan brifing
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) hamda uning mintaqaviy vakillari tomonidan jismoniy va yuridik shaxslardan kelib tushgan murojaatlarni Qonunda belgilangan tartibda ko‘rib chiqilishi taʼminlanmoqda.
2022 yilning 8-oyi davomida Vakil nomiga O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari, xorijiy davlatlar fuqarolari va ombudsmanlari, fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar, jamoat tashkilotlari va boshqa yuridik shaxslardan jami 9 166 ta murojaat kelib tushgan. Bu ko‘rsatkich 2021 yilning 8 oyida jami 8 742 tani tashkil etgan.
Joriy yilning 8 oyi davomida yuborilgan jami murojaatlarning 862 tasi shaxsiy qabulda, 41 tasi sayyor qabullarda, 3 314 tasi pochta va telegraf aloqasi orqali, 63 tasi “Ishonch telefoni” orqali, 504 tasi Ombudsmanning info_ombudsman.uzb@umail.uz elektron pochta manzili orqali, 175 tasi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Virtual qabulxonasi orqali va 3 712 tasi www.pm.gov.uz internet portali orqali qabul qilingan.
Jami murojaatlarning 5,4% yaʼni 495  tasi Ombudsmanning hududlardagi mintaqaviy vakillariga yuborilgan.
Takroriy kelgan murojaatlar 2 448 tani tashkil etdi, murojaatlarning 70 tasi belgilangan tartibda anonim deb topildi.
Murojaatlarning 14,2% fuqarolarning shaxsiy huquq va erkinliklariga oid, 33% ijtimoiy huquqlariga oid, 25,8% iqtisodiy huquqlariga oid, 15% siyosiy huquqlariga oid va 1% ekologik huquqlarga tegishlidir.
Murojaatlarning 53 tasi yaʼni 0.6% xorijdan kelib tushgan bo‘lib, shulardan 16 tasi xorijiy davlatlarning inson huquqlari bo‘yicha Ombudsmanlaridan kelib tushgan.
Yuqorida tasnif etilganlardan tashqari, fuqarolarning davlat ijro hokimiyati, davlat boshqaruvi organlari xodimlarining murojaatchilarga nisbatan muomala madaniyatiga amal qilinmaganligi yuzasidan 822 (10.4%) murojaatlar kelib tushgan.
Ombudsmanning o‘ziga yuborilgan 8 671 ta murojaatdan 2 532 tasi parlament nazorati subyekti sifatida nazoratga olingan. 979 ta murojaat bo‘yicha murojaatchiga batafsil huquqiy maslahat va tavsiyalar berilgan. Qolgan 5 160 ta murojaatlar tegishliligi bo‘yicha vakolatli tashkilotlarga mazmunan ko‘rib chiqish uchun yuborilgan. 70 tasi esa belgilangan tartibda anonim deb topilgan.
Jami kelib tushgan murojaatlarning 1 753 tasi yaʼni 26%,  nazoratga olingan murojaatlarning esa 88,4 % ijobiy hal etilgan.
Murojaatlar hududlar kesimida tahlil qilinganidan, eng ko‘p murojaatlar Qashqadaryo viloyatidan (1 650 ta), Toshkent shahridan (1 510 ta), Surxondaryo viloyatidan (1184 ta), Toshkent viloyatidan (696 ta), Samarqand viloyatidan (668 ta) bo‘lgan. Eng kam murojaatlar Sirdaryo viloyatidan (216 ta) va Qoraqalpog‘iston Respublikasidan (212 ta) kelib tushgan.
Ombudsman tomonidan 2022 yil 8 oy davomida fuqarolarning manfaatlarida tashkilotlarga 52 ta taʼsir choralari  qo‘llanildi. Bu ko‘rsatkich 2021 yil 8-oyligida 38 tani tashkil etgan. Bu yilgi 52 ta taʼsir choralari sifatida davlat organlari va tashkilotlariga 9 ta taqdimnoma va 27 ta Vakil xulosasi hamda sudlarga 26 ta daʼvo ariza va arizalari kiritildi. Ombudsman Kotibiyati xodimlari tomonidan sud majlislarida 32 marotaba kuzatuvchi sifatida ishtirok etildi. Shulardan jinoyat ishlari bo‘yicha sud majlislarida 8 marotaba va fuqarolik ishlari bo‘yicha sud majlislarida 24 marotaba ishtirok etildi. .
Fuqarolarning manfaatlari va majburiyatlardan, jumladan,  qarzdorligi,  sog‘lig‘iga yetkazilgan zararlar, moddiy va maʼnaviy zararlar va boshqa majburiy to‘lovlar oqibatida yuzaga kelgan huquqiy munosabatlar bilan bog‘liq murojaatlar o‘rganilishi natijasida jami 143 mln so‘mdan ortiq mablag‘lar fuqarolar foydasiga undirilgan.
Bundan tashqari 31 mln so‘mdan ortiq aliment to‘lovlari undirilishi taʼminlangan.
Fuqarolarning ish haqi va mehnat munosabatlari bilan bog‘liq to‘lovlar bo‘yicha undirilgan jami summa – 163 mln 450 ming so‘mni tashkil etadi. Shuningdek, 4 nafar fuqaro ishga tiklangan, 2 nafar fuqaro ish bilan taʼminlangan.
Ombudsmanning fuqarolar manfaatlarida yo‘llagan so‘roviga asosan tashkilotlar tomonidan sudlarga 7 ta daʼvo arizalar kiritildi.
Fuqarolarning murojaatlarini o‘rganilishi va tegishli tashkilotlarga yuborilgan murojaatlarga muvofiq fuqarolarga jami – 15 mln so‘mga yaqin moddiy yordam, tadbirkorlik bilan shug‘ullanish uchun subsidiya va boshqa turdagi moliyaviy qo‘llab-quvvatlash uchun moliyaviy yordam ajratildi. Shuningdek, 5 nafar xotin-qizlar “Ayollar daftari”ga, 2 nafar fuqaro “Temir daftar”ga kiritildi. 1 nafar fuqaroga uy-joy ajratilishi taʼminlandi.
Fuqarolarning davlat organlari va tashkilotlar mansabdor shaxslari xatti-harakatlaridan norozi bo‘lib yozgan murojaatlarini o‘rganish natijasida huquqni muhofaza qiluvchi organlarning 3 nafar masʼul xodimlari o‘z vazifasini lozim darajada bajarmaganligi uchun intizomiy javobgarlikka tortilgan, 1 nafariga qattiq ogohlantirish berilgan.
Ombudsman so‘roviga asosan, vakolatli davlat organlari tomonidan masʼul mansabdor shaxslarning harakatlarida qonunbuzilish holatlari mavjudligi aniqlanib, 1 nafar mansabdor shaxs egallab turgan lavozimidan ozod etilgan, 3 nafar masʼulga “hayfsan” intizomiy jazosi qo‘llanilgan, 4 nafar masʼulga o‘rtacha oylik ish haqining 30% miqdorida “jarima” intizomiy jazosi qo‘llanilgan, 2 nafar masʼul ishiga sovuqqonlik bilan yondashgani uchun maʼmuriy javobgarlikka tortilgan.

За 8 месяцев 2022 года на имя Уполномоченного поступило всего 9 166 обращений от граждан Республики Узбекистан, граждан и Омбудсманов зарубежных государств, лиц без гражданства, общественных организаций и иных юридических лиц. За 8 месяцев 2021 года этот показатель составил 8 742.
Из общего количества обращений, направленных за 8 месяцев т.г., 862 было принято на личном приеме, 41 во время выездных приемов, 3314 отправлено по почте и телеграфной связи, 63 по «Телефону доверия», 504 через электронную почту, 175 принято через Виртуальную приемную Президента Республики Узбекистан и 3712 через интернет-портал www.pm.gov.uz
5,4% от общего числа обращений, т.е. 495, было направлено региональным представителям Омбудсмана.
Число повторных обращений составило 2448, 70 из которых были признаны анонимными.
14,2% обращений связаны с личными правами и свободами граждан, 33% - с социальными правами, 25,8% - с экономическими правами, 15% - с политическими правами и 1% - с экологическими правами.
53 обращений, т.е. 0,6%, поступили из-за рубежа, из них 16 поступили от Омбудсманов зарубежных стран.
Помимо классифицированных выше, 822 (10,4%) обращений граждан поступило по поводу несоблюдения культуры обращения сотрудников органов государственной исполнительной власти, органов государственного управления по отношению к заявителям.
Из 8 671 обращений, направленных непосредственно Омбудсману, 2 532 были взяты на контроль в качестве субъекта парламентского контроля. Подробные юридические консультации и рекомендации были предоставлены заявителям по 979 обращениям. Остальные 5160 обращений направлены в компетентные организации для рассмотрения по существу. 70 из них объявлены анонимными в установленном порядке.
Из общего числа поступивших обращений 1753, т.е. 26%, и 88,4 % взятых на контроль обращений были рассмотрены положительно.
При анализе обращений по регионам выяснилось, что наибольшее количество поступило из Кашкадарьинской области (1650), города Ташкента (1510), Сурхандарьинской области (1184), Ташкентской области (696) и Самаркандской области (668). Меньше всего обращений поступило из Сырдарьинской области (216) и Республики Каракалпакстан (212).
За 8 месяцев 2022 года Омбудсман применил 52 меры воздействия в отношении организаций в интересах граждан (38 за 8 месяцев 2021 года).
Из них подано 9 представлений в государственные органы и организации и 27 заключений Уполномоченного, а также 26 исковых заявлений в суды. Сотрудники Секретариата Омбудсмана участвовали в судебных заседаниях в качестве наблюдателей 32 раза. Из них 8 раз участвовали в судебных заседаниях по уголовным делам и 24 раза в судебных заседаниях по гражданским делам.
Всего в пользу граждан взыскано более 143 млн сумов по результатам рассмотрения обращений, связанных с интересами и обязанностями граждан, в том числе с долгами, причинением вреда здоровью, материальным и моральным вредом и иными правоотношениями, возникшими в результате обязательных платежей.
Кроме того, обеспечено взыскание более 31 миллиона сумов алиментных платежей.
Общая сумма, взысканная по результатам изучения обращений граждан, связанных с заработной платой и выплатами в рамках трудовых отношений, составляет 163 миллиона 450 тысяч сумов. Также восстановлены на работу 4 гражданина, обеспечены работой 2 гражданина.
На основании запроса, направленного Омбудсманом в интересах граждан, от организаций в суды направлено 7 исковых заявлений.
В соответствии с изучением обращений граждан и обращений, направленных в соответствующие организации, гражданам была выделена материальная помощь в размере 15 млн сумов, субсидии на ведение бизнеса и другие виды финансовой поддержки. Также 5 женщин внесены в «Женскую тетрадь», 2 гражданина включены в «Железную тетрадь». 1 гражданин обеспечен жильем.
По результатам изучения обращений, написанных гражданами, недовольными действиями должностных лиц государственных органов и организаций, 3 ответственных работника правоохранительных органов привлечены к дисциплинарной ответственности за неисполнение своих обязанностей в установленном порядке, а 1 человек получил серьезное предупреждение.
На основании запроса Омбудсмана компетентными государственными органами установлено, что в действиях ответственных должностных лиц имелись факты нарушения законодательства, 1 должностное лицо освобождено от занимаемой должности, 3 должностных лица привлечены к дисциплинарной ответственности «выговор», 4 должностных лица оштрафованы на сумму 30% от среднемесячной заработной платы, 2 должностных лица привлечены к административной ответственности за халатное отношение к своей работе.