Murojaat o‘rganilishi natijasida, murojaatchi “Mirzaobod chiroyi” dehqon bozori MCHJda ishlagani va 2021-2022 yillarda ishlagan davri uchun ish haqini olmagani maʼlum bo‘ldi.
Shuningdek, u bilan mehnat shartnomasi bekor qilinayotganda 2014-2022 yillardagi mehnat faoliyati bo‘yicha yakuniy hisob-kitob qilinmagani maʼlum bo‘ldi.
Fuqaro murojaati qonun talablari asosida o‘rganilib, tegishli hujjatlar to‘planib, Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) tomonidan murojaatchi manfaatida sudga daʼvo arizasi kiritildi.
Fuqarolik ishlari bo‘yicha Guliston tumanlararo sudi tomonidan fuqaro S.X.ga 33 mln so‘mdan ortiq qarzdorlik undirib berilishi belgilandi.
Murojaatchining Ombudsmanga xabar berishicha, unga to‘lanishi kerak bo‘lgan qarzdorlik summasi to‘liq undirib berilgan.

A lawsuit was filed in court in the interests of a citizen working without wages
Shukhrat Alimov, Regional Representative of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) in Syrdarya, was approached by a resident of the Mirzaabad district S.Kh. with an application for non-payment of wages by the employer.
As a result of studying the appeal, it turned out that the applicant worked at Mirzaobod Chiroyi LLC Dekhkan Market, and did not receive a salary for the period of work in 2021-2022.
It also became known that upon termination of the employment contract with him, the final calculation of labor activity for 2014-2022 was not made.
The citizen's appeal was studied in accordance with the requirements of the law, the relevant documents were collected and the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) filed a claim with the court in the interests of the applicant.
The Gulistan Interdistrict Court for Civil Cases decided to recover more than 33 million soums of debt to citizen S.Kh.