Bir guruh fuqarolarning tibbiy xizmatdan foydalanish huquqlari taʼminlandi - Ombudsman
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ning Farg‘ona viloyatidagi mintaqaviy vakili Alisher Kamilovga Viloyatning Quvasoy shahar, “Qalacha” MFY fuqarolari mahallada qishloq vrachlik punkti bo‘lmaganligi sababli, tibbiy xizmatdan foydalanish uchun uzoq masofa bosib o‘tishga majbur bo‘layotganliklaridan shikoyat qilishdi.
Murojaatchilar  mahalla fuqarolar yig‘inining foydalanilmayotgan eski binolarini taʼmirlagan xolda QVP ochilishini so‘rab, ko‘p marotaba tegishli idoralarga murojaat qilishgani va hech qanday natija bo‘lmaganidan so‘ng, Ombudsman institutiga kelishganligini maʼlum qilishgan. Mahallaga yaqin joyda QVP bo‘lmagani yoshi kattalarga va homilador va yosh bolalari bo‘lgan ayollarga noqulaylik tug‘dirayotganligini bildirishdi.
Mazkur murojaat Ombudsman mintaqaviy  vakili tomonidan nazoratga olinib, fuqarolarga tibbiy xizmatdan foydalanishlari uchun sharoit yaratilishini so‘rab Quvasoy shahar hokimligi va Viloyat sog‘liqni saqlash boshqarmasiga murojaat qilindi.

Обеспечены права группы граждан на получение медицинской помощи-омбудсман
Региональному представителю Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмена) в Ферганской области Алишеру Камилову обратились жители города Кувасай, МФЦ «Калача» в связи с отсутствием в махалле сельского врачебного пункта из за чего они вынуждены передвигаться на большие расстояния для получения медицинской помощи.
Заявители сообщили, что неоднократно обращались в соответствующие органы с просьбой открыть СВП, отремонтировав неиспользуемые старые здания районного собрания граждан, и, не получив результатов, они обратились в институт омбудсмана. Сообщалось, что отсутствие СВП вблизи махалли причиняет неудобства пожилым и беременным женщинам, а также женщинам с маленькими детьми.
Данное обращение было взято под контроль регионального представителя омбудсмана и направлено в хакимият города Кувасай и областное управление здравоохранения с просьбой создать условия для получения гражданами медицинских услуг.
В результате данного обращения было отремонтировано одно из старых неиспользуемых зданий махалли «Калача» и создан Калачинский СВП.