Bir guruh fuqarolarning tibbiy xizmatdan foydalanish huquqlari taʼminlandi - Ombudsman
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ning Farg‘ona viloyatidagi mintaqaviy vakili Alisher Kamilovga Viloyatning Quvasoy shahar, “Qalacha” MFY fuqarolari mahallada qishloq vrachlik punkti bo‘lmaganligi sababli, tibbiy xizmatdan foydalanish uchun uzoq masofa bosib o‘tishga majbur bo‘layotganliklaridan shikoyat qilishdi.
Murojaatchilar  mahalla fuqarolar yig‘inining foydalanilmayotgan eski binolarini taʼmirlagan xolda QVP ochilishini so‘rab, ko‘p marotaba tegishli idoralarga murojaat qilishgani va hech qanday natija bo‘lmaganidan so‘ng, Ombudsman institutiga kelishganligini maʼlum qilishgan. Mahallaga yaqin joyda QVP bo‘lmagani yoshi kattalarga va homilador va yosh bolalari bo‘lgan ayollarga noqulaylik tug‘dirayotganligini bildirishdi.
Mazkur murojaat Ombudsman mintaqaviy  vakili tomonidan nazoratga olinib, fuqarolarga tibbiy xizmatdan foydalanishlari uchun sharoit yaratilishini so‘rab Quvasoy shahar hokimligi va Viloyat sog‘liqni saqlash boshqarmasiga murojaat qilindi.

The applicants reported that they repeatedly applied to the relevant authorities with a request to open a SVP by repairing the unused old buildings of the district assembly of citizens, and, having received no results, they applied to the ombudsman institution. It was reported that the absence of medical center near the mahalla causes inconvenience to elderly and pregnant women, as well as women with small children.
This appeal was taken under the control of the regional representative of the Ombudsman and sent to the khokimiyat of the city of Kuvasay and the regional health department with a request to create conditions for citizens to receive medical services.
As a result of this appeal, one of the old unused buildings of the "Kalacha" mahalla was repaired and the Kalachinsky medical center was created.