Dunyodagi ko‘plab davlatlarining Ombudsmanlarini jamlagan mazkur konferensiya inson huquqlari va erkinliklarini himoya qilishdagi hamkorlikni mustahkamlash va o‘zaro tajriba almashishga qaratilgani bilan ahamiyatlidir. Unda Ombudsmanlarning fuqarolarning huquq va erkinliklarini himoya qilishda davlat idoralari bilan hamkorligi, inson huquqlarini himoya qilishda raqamlashtirish mexanizmlari, global inqirozlarda inson huquqlarining taʼminlanishi, malakali tibbiy yordam olish huquqi kabi masalalar bo‘yicha tajribalari o‘rganiladi.
Tadbirda so‘zga chiqqan, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) mamlakatimizda inson huquqlarini taʼminlash yo‘nalishida amalga oshirilgan keng qamrovli islohotlarga to‘xtalar ekan, bu jarayonda Ombudsman instituti oldida turgan vazifalarga urg‘u berdi. Ayniqsa, murojaatlar bilan ishlash orqali buzilgan huquqlarni tiklash, penitensiar muassasalarga o‘tkaziladigan monitoring tashriflarining ahamiyatiga alohida eʼtibor qaratdi.
BMT TDning O‘zbekistondagi vakolatxonasining "O‘zbekistonda qonun ustuvorligi va inson huquqlarini himoya qilishni mustahkamlash" loyihasi ko‘magida Italiyaga amalga oshirilgan tashrif doirasida qator ikki tomonlama uchrashuvlar o‘tkazish ham nazarda tutilgan.

Данная конференция, собравшая омбудсменов многих стран мира, значима тем, что она направлена на укрепление сотрудничества в области защиты прав и свобод человека и обмен взаимным опытом. В рамках мероприятия рассматривается опыт омбудсменов в сотрудничестве с государственными органами в сфере защиты прав и свобод граждан, использование механизмов цифровизации в защите прав человека, обеспечение прав человека в условиях глобальных кризисов и права на квалифицированную медицинскую помощь.
Выступая на мероприятии, Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман) рассказала о широкомасштабных реформах, реализуемых в направлении обеспечения прав человека в нашей стране, и отметила задачи, стоящие перед институтом Омбудсмена в этом процессе. В частности, ею подчеркнута важность восстановление нарушенных прав посредством рассмотрения обращений и мониторинговых посещений пенитенциарных учреждений.
При поддержке проекта «Укрепление верховенства закона и защита прав человека в Узбекистане» представительства ПРООН в Узбекистане запланированы ряд двусторонних встреч в рамках данного визита в Италию.