Noqonuniy ishdan bo‘shatilgan 4 nafar murojaatchi ishga tiklandi va ular foydasiga 83 mln so‘m undirildi - Ombudsman
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ga 4 nafar fuqaro Kadastr agentligining Jizzax viloyat boshqarmasidan asossiz ishdan bo‘shatilganliklari sababli ishga tiklashda  yordam so‘rab murojaat qilishdi.
Ushbu murojaat Ombudsman nazoratiga olinib, holatni joyiga chiqib o‘rganish  uchun Ombudsmanning Jizzax viloyatidagi mintaqaviy vakili O‘tkir Jo‘rayevga yuborildi. Holat Jizzax viloyat kambag‘allikni qisqartirish va Bandlik bosh boshqarmasi Davlat mehnat nazorat inspeksiyasi xodimlari bilan o‘rganilganda aniqlanishicha, 4 nafar murojaatchi ish joyida shtatlar qisqartirilganligi vaji bilan ishdan bo‘shatilgan, lekin, bu jarayon mehnat qonunchiligiga muvofiq amalga oshirilmagan.
Shundan so‘ng, murojaatchilarni ishga tiklash va oylik maoshi hamda maʼnaviy zararlarni undirish bo‘yicha fuqarolar manfaatida sudga daʼvo ariza kiritildi.
Fuqarolik ishlari bo‘yicha Jizzax tumnalararo sudining tegishli hal qiluv qarori bilan daʼvo qanoatlantirildi. 4 nafar murojaatchi oldingi egallab turgan lavozimlari uchun bo‘sh shtatlar mavjud emasligi sababli, ularga tenglashtirilgan va yuqori bo‘lgan vazifalarga tiklandi. Shuningdek, ularning har biriga o‘rtacha 15 mln so‘mga yaqin oylik ish haqlari hamda 6 mln so‘mdan maʼnaviy zarar, jami  83 mln so‘mga yaqin summa undirildi.

4 незаконно уволенных заявителя восстановлены на рабочих местах и в их пользу взыскано 83 млн сумов – Омбудсман
4 гражданина обратились к Уполномоченному Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсману) с просьбой о помощи в восстановление в должности в связи с их необоснованным увольнением из Джизакского областного управления Агентства по кадастру.
Данное обращение было взято под контроль Омбудсмана и направлено Региональному представителю Омбудсмана в Джизакской области Уткиру Джураеву для выяснения ситуации на месте. При расследовании ситуации с сотрудниками Государственной инспекции по контролю труда Главного управления занятости и сокращения бедности Джизакской области было установлено, что 4 заявителя были уволены в связи с сокращением штата на рабочем месте, однако данный процесс не был осуществлен в соответствии с трудовым законодательством.
После этого в суд был подан иск в пользу граждан о восстановлении заявителей на рабочем месте и взыскании их месячной заработной платы и морального вреда.
Иск удовлетворен соответствующим решением Джизакского межрайонного суда по гражданским делам. В связи с отсутствием штата на прежних должностях, 4 заявителя восстановлены на приравненных и вышестоящих должностях. Также, каждый из них получил выплату среднемесячной зарплаты около 15 млн сумов и морального ущерба в размере 6 млн сумов, в общей сложности выплачено около 83 млн сумов.