Ombudsmanga homiladorlik va tug‘ish taʼtili pullari to‘lab berilmayotgani bo‘yicha murojaat keldi
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ga fuqaro M.N. homiladorlik va tug‘ish taʼtili pullari to‘lab berilmayotgani bo‘yicha shikoyat qildi.
Aniqlanishicha fuqaro M.N. 2021 yildan buyon "Jizzax suv taʼminoti" MCHJning Forish filialining Murojaatlar bo‘limi, ijro intizomi mutaxassisi sifatida ishlab kelgani va 2023 yil sentyabr oyida homiladorlik va tug‘ruq taʼtiliga chiqqan. Ushbu masalada 2 oydan buyon bir necha bor jamiyatning Forish filiali bosh hisobchisiga murojaat qilganda, tushum rejasi bajarilmagani uchun kechikayotgani aytilgan.
Mazkur masala Ombudsman nazoratiga olinib, murojaatchining huquqlarini tiklash bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligiga murojaat qilindi. Natijada "Jizzax Suv taʼminoti" MCHJ tomonidan fuqaro M.N. plastik kartasiga homiladorlik va tug‘ish taʼtili nafaqasi to‘liq o‘tkazib berildi.
Maʼlumot uchun: O‘zbekiston Respublikasi Mehnat kodeksining 404-moddasiga ko‘ra, ayolga tug‘ruqqacha 70 kalendar kun hamda tug‘ruqdan keyin 56 kalendar kun (tug‘ish qiyin kechgan yoxud ikki yoki undan ortiq bola tug‘ilgan taqdirda yetmish kalendar kun) homiladorlik va tug‘ish taʼtili berilib, qonunchilikda belgilangan, lekin o‘rtacha oylik ish haqining yetmish besh foizidan kam bo‘lmagan miqdorda nafaqa to‘lanadi.
Homiladorlik va tug‘ish taʼtili ayolga jamlangan holda hisoblab chiqarilib, tug‘ruqqacha haqiqatda foydalanilgan kunlar sonidan qatʼi nazar, to‘liq beriladi.

Установлено, что гражданка М.Н. С 2021 года работает в Форишском филиале ООО "Жиззах сув таъминоти” и вышла в декретный отпуск в сентябре 2023 года. По этому поводу, за последние 2 месяца гражданка несколько раз обращалась к главному бухгалтеру, однако из-за задержания план выплат не выполнен.
Этот вопрос был взят на контроль Омбудсмена, а в Министерство занятости и сокращения бедности Республики Узбекистан было подано обращение о восстановлении прав заявителя. В результате гражданке М.Н. на ее пластиковую карту полностью переведено более 8 миллионов сумов пособия по беременности и родам.
Для справки: согласно статье 233 Трудового кодекса Республики Узбекистан женщинам предоставляется пособия по беременности и родам продолжительностью 70 календарных дней до родов и 56 календарных дней после родов (семьдесят календарных дней в случае затруднений с родами или при рождении или наличии двух и более детей) выплачиваются пособия по социальному страхованию.
Отпуск по беременности и родам исчисляется совокупно и предоставляется женщине полностью независимо от того, сколько дней такого отпуска фактически использовано до родов.