Ombudsmanga homiladorlik va tug‘ish taʼtili pullari to‘lab berilmayotgani bo‘yicha murojaat keldi
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ga fuqaro M.N. homiladorlik va tug‘ish taʼtili pullari to‘lab berilmayotgani bo‘yicha shikoyat qildi.
Aniqlanishicha fuqaro M.N. 2021 yildan buyon "Jizzax suv taʼminoti" MCHJning Forish filialining Murojaatlar bo‘limi, ijro intizomi mutaxassisi sifatida ishlab kelgani va 2023 yil sentyabr oyida homiladorlik va tug‘ruq taʼtiliga chiqqan. Ushbu masalada 2 oydan buyon bir necha bor jamiyatning Forish filiali bosh hisobchisiga murojaat qilganda, tushum rejasi bajarilmagani uchun kechikayotgani aytilgan.
Mazkur masala Ombudsman nazoratiga olinib, murojaatchining huquqlarini tiklash bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligiga murojaat qilindi. Natijada "Jizzax Suv taʼminoti" MCHJ tomonidan fuqaro M.N. plastik kartasiga homiladorlik va tug‘ish taʼtili nafaqasi to‘liq o‘tkazib berildi.
Maʼlumot uchun: O‘zbekiston Respublikasi Mehnat kodeksining 404-moddasiga ko‘ra, ayolga tug‘ruqqacha 70 kalendar kun hamda tug‘ruqdan keyin 56 kalendar kun (tug‘ish qiyin kechgan yoxud ikki yoki undan ortiq bola tug‘ilgan taqdirda yetmish kalendar kun) homiladorlik va tug‘ish taʼtili berilib, qonunchilikda belgilangan, lekin o‘rtacha oylik ish haqining yetmish besh foizidan kam bo‘lmagan miqdorda nafaqa to‘lanadi.
Homiladorlik va tug‘ish taʼtili ayolga jamlangan holda hisoblab chiqarilib, tug‘ruqqacha haqiqatda foydalanilgan kunlar sonidan qatʼi nazar, to‘liq beriladi.

It was found that citizen M.N. has been working in Forish branch of "Jizzah Suv Ta'minoti" Ltd. since 2021 and in September 2023 she went on maternity leave. On this occasion, during the last 2 months, the citizen has addressed the chief accountant several times, but due to the delay, the payment plan has not been fulfilled.
The matter was referred to the Ombudsman, and an appeal was filed with the Ministry of Employment and Poverty Reduction of the Republic of Uzbekistan. As a result, more than 8 million sums of maternity benefits were fully transferred to citizen M.N. on her plastic card.
For information: under article 233 of the Labor Code, women are entitled to maternity benefits for 70 calendar days before childbirth and 56 calendar days after childbirth (seventy calendar days in the case of difficult childbirth in the case of the birth or presence of two or more children), social insurance benefits are paid.
Maternity leave is calculated cumulatively and is granted to a woman in full, regardless of how many days of such leave are actually used before the birth.