Feruza Eshmatova MDH miqyosda birinchilardan bo‘lib O‘zbekistonda joriy qilingan ushbu institut hozirda nufuzli xalqaro tashkilotlarning to‘laqonli aʼzosi ekanligiga urg‘u berdi. Keyingi yillarda mamlakatimizda inson huquqlari va erkinliklari oliy qadriyat sifatida eʼtirof etilib, sohada izchil islohotlar amalga oshirilayotgani, yangilangan Konstitutsiyamizda Ombudsman institutining vakolatlari yana-da kengaygani taʼkidlandi. Tub o‘zgarishlar natijasida institut fuqarolar huquqlarini kafolatlashda davlat va jamiyat o‘rtasida o‘ziga xos ko‘prikka aylangani qayd etildi.
Davra suhbatida Ombudsman va uning mintaqaviy vakillari tomonidan aholi murojaatlari bilan ishlash borasidagi ishlar haqida maʼlumot berildi. Jamiyatda inson qadrini ulug‘lashga qaratilgan islohotlar barcha sohalar qatori, ichki ishlar organlari xodimlaridan faoliyatni xalqchil mexanizmlar asosida tashkil qilishni taqozo etayotgani aytib o‘tildi. Bu borada yechimini kutayotgan ayrim masalalar, tizim rahbarlari oldida turgan ustuvor talab va vazifalar yuzasidan tavsiyalar bildirildi.
Shu kuni Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili akademiya rahbari Rustam Xatamov bilan muloqot qildi. Uchrashuvda o‘zaro hamkorlikni yana-da mustahkamlash masalalari yuzasidan fikr almashildi. Ichki ishlar organlari tizimida aholi bilan yaqin hamkorlikda ishlashga yo‘naltirilgan yangi tizim amaliyotga tatbiq qilingani, tizimning quyi bo‘g‘inlari faoliyatini yana-da takomillashtirish muhim ahamiyat kasb etayotgani taʼkidlandi. Tomonlar Ombudsman instituti bilan hamkorlikda taʼlim oluvchilar va amaliyot xodimlari uchun dolzarb yo‘nalishlarda o‘quv kurslari tashkil etishga kelishib oldilar.
Uchrashuv so‘nggida Feruza Eshmatova zamonaviy taʼlim jarayonlari, soha uchun boshqaruv kadrlarini tayyorlashning o‘ziga xos yondashuvlari bilan tanishdi.

Феруза Эшматова подчеркнула, что этот институт, одним из первых внедренный в Узбекистане в масштабах СНГ, в настоящее время является полноправным членом авторитетных международных организаций. Было отмечено, что в последующие годы в нашей стране права и свободы человека были признаны высшей ценностью, в этой области проводятся последовательные реформы, в обновленной Конституции расширяются полномочия института Омбудсмана. Было отмечено, что в результате коренных изменений институт стал своеобразным мостом между государством и обществом, направленный в защиту прав граждан.
В ходе проведения круглого стола была представлена информация о деятельности Омбудсмана и его региональных представителей по работе с обращениями населения. Было отмечено, что реформы, направленные на прославление человеческой ценности в обществе, требуют от сотрудников органов внутренних дел, среди всех сфер, организации деятельности на основе народнических механизмов. Были даны рекомендации по отдельным вопросам, ожидающим решения, приоритетным требованиям и задачам, стоящим перед руководителями системы.
В этот же день Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека провела беседу с руководителем Академии МВД Рустамом Хатамовым. На встрече состоялся обмен мнениями по вопросам дальнейшего укрепления сотрудничества. Было отмечено, что в системе органов внутренних дел внедрена новая система, направленная на работу в тесном взаимодействии с населением, приобретает важное значение дальнейшее совершенствование деятельности нижестоящих звеньев системы. Стороны договорились о сотрудничестве с институтом Омбудсмана по организации учебных курсов по актуальным направлениям для обучающихся и практикующих специалистов.
В завершение встречи Феруза Эшматова ознакомилась с современными образовательными процессами, специфическими подходами к подготовке управленческих кадров.