Ushbu qonun loyihasida quyidagilar nazarda tutilmoqda:
-davlat organlari, shu jumladan huquqni muhofaza qiluvchi va nazorat qiluvchi organlar tomonidan inson huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarini himoya qilishga oid qonun hujjatlariga rioya etilishi holati to‘g‘risida Ombudsman tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti va O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalariga tizimli ravishda axborot taqdim etish tartibi;
-Ombudsmanning O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalari va Vazirlar Mahkamasiga inson huquqlari, erkinliklarini va qonuniy manfaatlarini himoya qilishning ayrim yo‘nalishlari bo‘yicha huquqiy, tashkiliy, ijtimoiy-iqtisodiy va boshqa chora-tadbirlar ko‘rishga qaratilgan maxsus maʼruzalar taqdim qilish huquqi;
-Ombudsman tomonidan har yili 15 martga qadar O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalariga qiynoqqa solish holatlarining oldini olish bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar yuzasidan maʼruza taqdim etish;
-Ombudsmanning qonunchilik takliflarini qonunchilik tashabbusi tartibida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Qonunchilik palatasiga kiritish huquqi;
-Ombudsmanning doimiy asosda ishlovchi mintaqaviy vakillari maqomi;
-Ombudsman tomonidan inson huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlariga rioya qilish bo‘yicha qonun hujjatlarining buzilishiga yo‘l qo‘ymaslik to‘g‘risida davlat organlari va boshqa tashkilotlarning mansabdor shaxslarini yozma ravishda ogohlantirish;
-Ombudsman tomonidan davlat organlari va tashkilotlar rahbarlariga aniqlangan qonunbuzilishlar bo‘yicha ularni sodir etishga imkon yaratgan sabab va shart-sharoitlarni bartaraf etish to‘g‘risida taqdimnoma kiritish;
-davlat organlari va tashkilotlarining inson huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish masalalarini ko‘rib chiqish bilan bog‘liq yig‘ilishlarida, shu jumladan Oliy sud Plenumi majlislarida Ombudsmanning ishtirok etish huquqi;

The Draft Act includes the following provisions:
The procedure for the provision by the Ombudsman of systematic information to the President of Uzbekistan and the chambers of the Oliy Majlis on compliance by Government bodies, including law enforcement and monitoring bodies, with legislation on the protection of human rights, freedoms and legitimate interests.
The right of the Ombudsman to submit special reports to the President of Uzbekistan, the chambers of the Oliy Majlis and the Cabinet of Ministers with proposals for the adoption of legal, organizational, socio-economic and other measures to protect human rights, freedoms and legitimate interests.
It is the duty of the Ombudsman to submit a report on the work done to prevent cases of torture to the chambers of the Oliy Majlis every year by March 15.
The right of the Ombudsman to submit legislative proposals to the Legislative Chamber of the Oliy Majlis by way of legislative initiative.
Establishment of the status of permanent regional representatives of the Ombudsman.
The ability of the Ombudsman to issue written warnings to officials of State bodies and other organizations about the inadmissibility of violating legislation on the observance of human rights, freedoms and legitimate interests.
The right of the Ombudsman to make representations to the heads of government bodies and organizations on the elimination of the causes and conditions that contributed to the identified violations.
The right of the Ombudsman to participate in meetings of government bodies and organizations related to the consideration of issues related to the protection of human rights, freedoms and legitimate interests, including meetings of the Plenum of the Supreme Court.
Introduction of legal mechanisms for placing the “Ombudsman's box” in penitentiary institutions and pre-trial detention centers, as well as the procedure for submitting appeals by convicted persons.