Ushbu qonun loyihasida quyidagilar nazarda tutilmoqda:
-davlat organlari, shu jumladan huquqni muhofaza qiluvchi va nazorat qiluvchi organlar tomonidan inson huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarini himoya qilishga oid qonun hujjatlariga rioya etilishi holati to‘g‘risida Ombudsman tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti va O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalariga tizimli ravishda axborot taqdim etish tartibi;
-Ombudsmanning O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalari va Vazirlar Mahkamasiga inson huquqlari, erkinliklarini va qonuniy manfaatlarini himoya qilishning ayrim yo‘nalishlari bo‘yicha huquqiy, tashkiliy, ijtimoiy-iqtisodiy va boshqa chora-tadbirlar ko‘rishga qaratilgan maxsus maʼruzalar taqdim qilish huquqi;
-Ombudsman tomonidan har yili 15 martga qadar O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalariga qiynoqqa solish holatlarining oldini olish bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar yuzasidan maʼruza taqdim etish;
-Ombudsmanning qonunchilik takliflarini qonunchilik tashabbusi tartibida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Qonunchilik palatasiga kiritish huquqi;
-Ombudsmanning doimiy asosda ishlovchi mintaqaviy vakillari maqomi;
-Ombudsman tomonidan inson huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlariga rioya qilish bo‘yicha qonun hujjatlarining buzilishiga yo‘l qo‘ymaslik to‘g‘risida davlat organlari va boshqa tashkilotlarning mansabdor shaxslarini yozma ravishda ogohlantirish;
-Ombudsman tomonidan davlat organlari va tashkilotlar rahbarlariga aniqlangan qonunbuzilishlar bo‘yicha ularni sodir etishga imkon yaratgan sabab va shart-sharoitlarni bartaraf etish to‘g‘risida taqdimnoma kiritish;
-davlat organlari va tashkilotlarining inson huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish masalalarini ko‘rib chiqish bilan bog‘liq yig‘ilishlarida, shu jumladan Oliy sud Plenumi majlislarida Ombudsmanning ishtirok etish huquqi;

Проект закона включает следующие положения:
-порядок предоставления Омбудсманом на системной основе Президенту Республики Узбекистан и палатам Олий Мажлиса Республики Узбекистан о соблюдении государственными органами, включая правоохранительные и контролирующие органы, законодательства в области защиты прав, свобод и законных интересов человека;
-право Омбудсмана представлять Президенту Республики Узбекистан, палатам Олий Мажлиса и Кабинету Министров Республики Узбекистан по отдельным аспектам правовых, организационных, социально-экономических и иных мер по защите прав, свобод и законных интересов человека;
-обязанность Омбудсмана ежегодно до 15 марта предоставлять в палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан доклад о проделанной работе по предупреждению случаев пыток;
-право Омбудсмана вносить законодательные предложения в Законодательную палату Олий Мажлиса Республики Узбекистан в порядке законодательной инициативы;
-установление статуса региональных представителей Омбудсмана, работающих на постоянной основе;
-вносить письменные предупреждения должностным лицам государственных органов и иных организаций о недопустимости нарушения законодательства о соблюдении прав, свобод и законных интересов человека;
-право Омбудсмана вносить представления руководителям государственных органов и организаций об устранении причин и условий, способствовавших выявленным нарушениям;
-право Омбудсмана участвовать в заседаниях государственных органов и организаций, связанных с рассмотрением вопросов защиты прав, свобод и законных интересов человека, включая заседания Пленума Верховного Суда;
-введение правовых механизмов для размещения "ящика Омбудсмана" в колониях исполнения наказания, а также порядок подачи обращений осужденными лицами.