Konferensiya dunyo Ombudsmanlari uchun iqlim o‘zgarishi va inson huquqlarini himoya qilishdagi hamkorlikni mutahkamlashda va innovatsion yondashuvlar uchun samarali platforma vazifasini bajardi. Unda Ombudsmanning fuqarolarning huquq va erkinliklarini himoya qilishda davlat idoralari bilan hamkorligi, iqlim o‘zgarishi va uning oqibatlari to‘g‘risida jamoatchilikning axborot olishiga imkon yaratish, iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashishda ko‘p tomonlama hamkorlik masalalarini ko‘rib chiqilishi borasidagi xalqaro tajriba o‘rganildi.
Mazkur Forumda Ozarbayjon Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari, Ozarbayjon Respublikasi Ekologiya va tabiy resurslar vaziri, Ozarbayjon Respublikasi Prezidentining yordamchisi, xorijiy mamlakatlarning bir qator inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlari, xalqaro tashkilot vakillari ishtirok etishdi.
Shu kuni xorijiy davlatlar Ombudsmanlari Ozarbayjon xalqining umummilliy yetakchisi Haydar Aliyev qabriga gul qo‘yishib, hotirasiga hurmat bajo keltirishdi.

The conference served as an effective platform for the world's ombudsmen to strengthen cooperation on climate change and human rights protection, as well as innovative approaches. It explored international experience of cooperation between the Ombudsman and state authorities in protecting the rights and freedoms of citizens, ensuring public access to information on climate change and its consequences, and considered issues of multilateral cooperation in combating climate change.
The forum was attended by the Deputy Prime Minister of the Republic of Azerbaijan, the Minister of Ecology and Natural Resources of the Republic of Azerbaijan, the Assistant of the President of the Republic of Azerbaijan, representatives of a number of national human rights institutions of foreign countries and international organizations.
On this day Ombudsmen of foreign countries laid flowers at the tomb of national leader of Azerbaijani people Haidar Aliyev and honored his memory.