Mazkur Qonun 8 ta bob, 57 ta moddadan iborat bo‘lib, u O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining farmoni va qarorlari, shuningdek yangilangan Konstitutsiya asosida ishlab chiqildi. Amaldagi qonun esa 22 modda va bir nechta prim moddalardan iborat edi.
Ushbu Qonun mamlakatimizda fuqarolarning huquq va erkinliklarini himoya qilishni yana-da to‘laqonli taʼminlash va kuchaytirishni nazarda tutuvchi bir qator o‘zgarishlarni o‘z ichiga olgan. Jumladan, qonunga muvofiq Ombudsmanga qonunchilik takliflarini qonunchilik tashabbusi tartibida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Qonunchilik palatasiga kiritish huquqi berilmoqda. Shuningdek, Ombudsman huzuridagi Qiynoq holatlarini aniqlash va ularning oldini olish bo‘yicha jamoatchilik guruhlarining huquqiy faoliyati hamda Ombudsmanning hududlardagi mintaqaviy vakillarning doimiy asosda ishlashi va monitoring tashriflaridagi ishtiroki va boshqa normalar ham belgilanmoqda.
Qonunda Ombudsmanning taʼsir choralarini aniq belgilash maqsadida ularning turlari (ogohlantirish, taqdimnoma, iltimosnoma va talabnoma) alohida bobda aks ettirilib, alohida moddalarda ifoda etildi.
Muhokama davomida senatorlar tomonidan Qonunning qabul qilinishi Inson huquqlari bo‘yicha vakil (ombudsman) institutining mustaqil milliy institut sifatidagi ahamiyatini yana-da oshirishi, Ombudsman faoliyatining institutsional asoslarini takomillashtirishi va uning inson huquq va erkinliklariga rioya etilishini taʼminlash borasidagi vakolatlarini kengayishiga hamda hududlardagi ishtirokini taʼminlashga xizmat qilishi taʼkidlandi.

Senate Committee discussed a new version of the law regulating the Ombudsman’s activities
On October 8 of this year, the Senate Committee on Judicial and Legal Affairs and Anti-Corruption reviewed the law "On the Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman)." The new law consists of 8 chapters and 57 articles and is developed based on presidential decrees and resolutions, as well as the updated Constitution. In contrast, the previous law contained 22 articles and several additional clauses.
The new law includes several changes aimed at more comprehensive protection and strengthening of citizens' rights and freedoms in our country. Specifically, it grants the Ombudsman the right to propose legislative initiatives to the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan. It also establishes the legal framework for public groups under the Ombudsman to detect and prevent cases of torture, ensures the ongoing participation of the Ombudsman’s regional representatives in activities and monitoring visits in the regions, and includes other provisions.
To clearly define the Ombudsman’s measures, the types of actions (warning, presentation, petition, and demand) are set out in a separate chapter with distinct articles. During the discussion, senators noted that the adoption of this law would enhance the significance of the Ombudsman institution as an independent National Institution, improve the institutional framework of the Ombudsman’s activities, and expand its powers in ensuring human rights and freedoms, as well as its involvement in regional matters.