Mazkur Qonun 8 ta bob, 57 ta moddadan iborat bo‘lib, u O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining farmoni va qarorlari, shuningdek yangilangan Konstitutsiya asosida ishlab chiqildi. Amaldagi qonun esa 22 modda va bir nechta prim moddalardan iborat edi.
Ushbu Qonun mamlakatimizda fuqarolarning huquq va erkinliklarini himoya qilishni yana-da to‘laqonli taʼminlash va kuchaytirishni nazarda tutuvchi bir qator o‘zgarishlarni o‘z ichiga olgan. Jumladan, qonunga muvofiq Ombudsmanga qonunchilik takliflarini qonunchilik tashabbusi tartibida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Qonunchilik palatasiga kiritish huquqi berilmoqda. Shuningdek, Ombudsman huzuridagi Qiynoq holatlarini aniqlash va ularning oldini olish bo‘yicha jamoatchilik guruhlarining huquqiy faoliyati hamda Ombudsmanning hududlardagi mintaqaviy vakillarning doimiy asosda ishlashi va monitoring tashriflaridagi ishtiroki va boshqa normalar ham belgilanmoqda.
Qonunda Ombudsmanning taʼsir choralarini aniq belgilash maqsadida ularning turlari (ogohlantirish, taqdimnoma, iltimosnoma va talabnoma) alohida bobda aks ettirilib, alohida moddalarda ifoda etildi.
Muhokama davomida senatorlar tomonidan Qonunning qabul qilinishi Inson huquqlari bo‘yicha vakil (ombudsman) institutining mustaqil milliy institut sifatidagi ahamiyatini yana-da oshirishi, Ombudsman faoliyatining institutsional asoslarini takomillashtirishi va uning inson huquq va erkinliklariga rioya etilishini taʼminlash borasidagi vakolatlarini kengayishiga hamda hududlardagi ishtirokini taʼminlashga xizmat qilishi taʼkidlandi.

На заседании сенатского комитета обсуждался закон в новой редакции, регулирующий деятельность Омбудсмана
8 октября текущего года на заседании комитета сената по судебно-правовым вопросам и противодействию коррупции был рассмотрен закон “Об Уполномоченном Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсмане)”.
Данный закон состоит из 8 глав, 57 статей и разработан на основе указов и постановлений Президента Республики Узбекистан, а также обновленной Конституции. Однако действующий закон состоял из 22 статей и нескольких статей прим.
Настоящий закон содержит ряд изменений, предусматривающих более полное обеспечение и усиление защиты прав и свобод граждан в нашей стране. В частности, в соответствии с законом Омбудсману предоставляется право вносить законодательные предложения в Законодательную палату Олий Мажлиса Республики Узбекистан в порядке законодательной инициативы. Также устанавливается правовая деятельность общественных групп при Омбудсмане по выявлению и предупреждению случаев пыток, а также участие региональных представителей Омбудсмана в работе и мониторинговых визитах в регионах на постоянной основе и другие нормы.
В законе в целях точного определения мер воздействия Омбудсмана их виды (предостережение, представление, ходатайство и требование) отражены в отдельной главе и выражены в отдельных статьях.
В ходе обсуждения сенаторами было отмечено, что принятие закона еще больше повысит значимость института Уполномоченного по правам человека (Омбудсмана) как независимого Национального института, улучшит институциональные основы деятельности Омбудсмана и послужит расширению его полномочий по обеспечению соблюдения прав и свобод человека, а также обеспечению его участия на территориях.