“Ombudsman maktabi” loyihasi doirasida Navoiydagi fuqarolar murojaatlari o‘rganildi
2024-yilning 18 va 22 oktabr kunlari Navoiy viloyatining Karmana tumani va Navoiy shaxrida yashovchi aholi tomonidan ko‘tariladigan masalalarga bag‘ishlangan “Ombudsman maktabi” tadbiri o‘tkazildi. Unda “Hayot”, “Istiqlol”, “Guliston”, “Binokor”, “Yangiariq”, “Janubiy”, “Azamat”, “Durman”, “Qaxramon”, “Kumushkon”, “Buyuk ipak yo‘li” va “Do‘stlik” mahallalarida yashovchi fuqarolar qamrab olindi.
Uchrashuvda ishtirok etgan mas’ul idora vakillari ishtirokchilarni pensiya, ijtimoiy nafaqa va kompensatsiya to‘lovlarini tayinlash tartibi, ijtimoiy yordam olish, tibbiy xizmatdan foydalanish, sog‘liqni saqlash tizimida belgilangan imtiyozlar, nogironligi bo‘lgan shaxslarga ko‘rsatilayotgan xizmatlar, ularni ijtimoiy himoya qilish bo‘yicha qabul qilingan qonun-hujjatlarining mazmun-mohiyati bilan tanishtirishdi.
Fuqarolar bilan ochiq muloqot shaklida o‘tgan tadbirda ushbu hududdan Ombudsmanga yuborilgan murojaatlarda ko‘tarilgan masalalarga alohida e’tibor qaratildi. Aholi tomonidan berilgan barcha savollarga mas’ullar tomonidan batafsil javob berildi.

As part of the "Ombudsman School" project, citizens' appeals in Navoi region were studied
On October 18 and 22, 2024, "Ombudsman School" events were held, addressing issues raised by residents of Karmana district and Navoi city in Navoi region. The event was attended by citizens from the "Hayot," "Istiklol," "Gulistan," "Binokor," "Yangiariq," "Janubiy," "A'zamat," "Durman," "Qahramon," "Qumushkon," "Buyuk Ipak Yo'li," and "Dustlik" mahallas.
During the meeting, representatives of responsible authorities informed participants about the procedures for pension assignments, social benefits, compensation payments, access to social assistance, use of medical services, healthcare benefits, services provided to people with disabilities, and the content of legal acts related to their social protection.
The event, conducted in an open dialogue format, focused on the issues raised in appeals sent to the Ombudsman from the region.