“Ombudsman maktabi” loyihasi doirasida Navoiydagi fuqarolar murojaatlari o‘rganildi
2024-yilning 18 va 22 oktabr kunlari Navoiy viloyatining Karmana tumani va Navoiy shaxrida yashovchi aholi tomonidan ko‘tariladigan masalalarga bag‘ishlangan “Ombudsman maktabi” tadbiri o‘tkazildi. Unda “Hayot”, “Istiqlol”, “Guliston”, “Binokor”, “Yangiariq”, “Janubiy”, “Azamat”, “Durman”, “Qaxramon”, “Kumushkon”, “Buyuk ipak yo‘li” va “Do‘stlik” mahallalarida yashovchi fuqarolar qamrab olindi.
Uchrashuvda ishtirok etgan mas’ul idora vakillari ishtirokchilarni pensiya, ijtimoiy nafaqa va kompensatsiya to‘lovlarini tayinlash tartibi, ijtimoiy yordam olish, tibbiy xizmatdan foydalanish, sog‘liqni saqlash tizimida belgilangan imtiyozlar, nogironligi bo‘lgan shaxslarga ko‘rsatilayotgan xizmatlar, ularni ijtimoiy himoya qilish bo‘yicha qabul qilingan qonun-hujjatlarining mazmun-mohiyati bilan tanishtirishdi.
Fuqarolar bilan ochiq muloqot shaklida o‘tgan tadbirda ushbu hududdan Ombudsmanga yuborilgan murojaatlarda ko‘tarilgan masalalarga alohida e’tibor qaratildi. Aholi tomonidan berilgan barcha savollarga mas’ullar tomonidan batafsil javob berildi.

В рамках проекта “Школа Омбудсмана” были изучены обращения граждан в Навоийнском регионе
18 и 22 октября 2024 года было проведено мероприятие “Школа Омбудсмана”, посвященное вопросам, поднимаемым жителями Кармановского района и города Навои Навоийской области. В нем приняли участие граждане, проживающие в махаллях “Хаёт”, “Истиклол”, “Гулистан”, “Бинокор”, “Янгиарык”, “Жанубий”, “Азамат”, “Дурман”, “Кахраман”, “Кумушкон”, “Буюк ипак йули” и “Дустлик”.
На встрече представители ответственных ведомств ознакомили участников с порядком назначения пенсий, социальных пособий и компенсационных выплат, получением социальной помощи, использованием медицинских услуг, льготами, установленными в системе здравоохранения, услугами, предоставляемыми лицам с инвалидностью, а также с содержанием принятых нормативно-правовых актов по их социальной защите.
На мероприятии, прошедшем в форме открытого диалога с гражданами, особое внимание было уделено вопросам, поднятым в обращениях, направленных Омбудсману с региона.