Mazkur Qonun 8 ta bob, 57 ta moddadan iborat bo‘lib, O‘zbekiston Respublikasining yangilangan Konstitutsiyasiga muvofiqlashtirilgan. Amaldagi qonun esa 22 modda va bir nechta prim moddalardan iborat edi.
Mazkur Qonun mamlakatimizda fuqarolarning huquq va erkinliklarini himoya qilishni to‘laqonli taʼminlash va kuchaytirishni nazarda tutuvchi bir qator o‘zgarishlarni o‘z ichiga olgan. Xususan, Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili O‘zbekiston Respublikasi Prezidentiga, Oliy Majlis palatalariga va Vazirlar Mahkamasiga inson huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish yuzasidan huquqiy, tashkiliy, ijtimoiy-iqtisodiy va boshqa chora-tadbirlar ko‘rishga qaratilgan maxsus maʼruzalar taqdim etishi belgilanmoqda.
Qonun bilan Ombudsmanning qonunchilik takliflarini qonunchilik tashabbusi tartibida Oliy Majlis Qonunchilik palatasiga kiritish huquqi joriy etilmoqda.
Shuningdek, Qonunda Ombudsman huzuridagi Qiynoq holatlarini aniqlash va ularning oldini olish bo‘yicha jamoatchilik guruhlarining huquqiy faoliyati hamda Ombudsmanning hududlardagi mintaqaviy vakillarning doimiy asosda ishlashi, monitoring tashriflaridagi ishtiroki, mahkum va mahbuslarning “Ombudsman qutisi” orqali murojaat qilishining huquqiy mexanizmi ham mustahkamlanmoqda.
Qonunda Ombudsmanning taʼsir choralarini aniq belgilash maqsadida ularning turlari (ogohlantirish, taqdimnoma, iltimosnoma va talabnoma) alohida bobda aks ettirilib, alohida moddalarda ifoda etildi.
Ushbu Qonunning qabul qilinishi Ombudsman institutining inson huquqlari bo‘yicha milliy institut sifatidagi ahamiyatini yana-da oshirib, inson huquqlari sohasidagi islohotlarni amalga oshirishga qaratilgan qonun hujjatlarini to‘ldiradi hamda Ombudsman faoliyatining huquqiy asoslarini mustahkamlaydi.
Uning inson huquq va erkinliklariga rioya etilishini taʼminlash borasidagi vakolatlari kengayishiga va hududiy vakilliklari faoliyati samaradorligini oshirishga xizmat qiladi.

Закон Об Омбудсмане одобрен сенаторами
23 октября 2024 года на пятьдесят девятом пленарном заседании Сената Олий Мажлиса был рассмотрен закон “Об Уполномоченном Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсмане)”.
Настоящий закон состоит из 8 глав, 57 статей и приведен в соответствие с обновленной Конституцией Республики Узбекистан. Однако действующий закон состоял из 22 статей и нескольких статей прим.
Настоящий закон содержит ряд изменений, предусматривающих полное обеспечение и усиление защиты прав и свобод граждан в нашей стране. В частности, отмечается, что Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека представляет президенту Республики Узбекистан, палатам Олий Мажлиса и Кабинету министров специальные доклады, направленные на принятие правовых, организационных, социально-экономических и иных мер по защите прав, свобод и законных интересов человека.
Законом вводится право Омбудсмана вносить законодательные предложения в Законодательную палату Олий Мажлиса в порядке законодательной инициативы.
Закон также закрепляет правовую деятельность общественных групп при Омбудсмане по выявлению и пресечению случаев пыток, а также работу региональных представителей Омбудсмана в регионах на постоянной основе, участие в мониторинговых визитах, правовой механизм обращения осужденных и заключенных через “Ящик Омбудсмана”.
В целях точного определения мер воздействия Омбудсмана в законе их виды (предостережение, представление, ходатайство и требование) отражены в отдельной главе и выражены в отдельных статьях.
Принятие данного закона еще больше повысит значение института Омбудсмана как национального института по правам человека, дополнит законодательные акты, направленные на осуществление реформ в области прав человека, а также укрепит правовые основы деятельности Омбудсмана.
Расширению его полномочий по обеспечению соблюдения прав и свобод человека и повышению эффективности деятельности его территориальных представительств.