Murojaatchining yozishicha, uning onasi avtohalokatga uchrab, I.Irgashev nomli 4-son shahar klinik shifoxonasiga olib borilgan. Shifoxonada birinchi tibbiy yordam ko‘rsatilib Respublika neyroxirurgiya markaziga tibbiy tekshiruv o‘tqazilishi va muolajalar tayinlanishi uchun yuborilgan. Oradan 3 kun o‘tgach, nafaqada bo‘lgan bemorning ahvoli og‘irlashib, og‘riq kuchaygan. Bemorning yana o‘sha shifoxonaga olib borishganida uning ahvoli og‘ir bo‘lishiga qaramay qabul qilinmagan.
Bemor qizining maʼlum qilishicha, bemor travmatolog va xirurg orasida “meni kasalim emas” degan vaj bilan sarson qilingan, shifoxona hamshirasi esa ular bilan qo‘pol muomalada bo‘lib, bemorni tashqariga chiqarib yuborgan.
Murojaat Ombudsman nazoratiga olinib, holatni o‘rganish va tegishli choralar ko‘rilishi bo‘yicha Sog‘liqni saqlash vazirligiga murojaat yuborildi.
Vazirlikning javob xatida bayon etilishicha bemorga 4-son SHKSh tibbiyot xodimlari tomonidan ko‘rsatilgan tibbiy yordam amaldagi standartlar asosida ko‘rsatilgan, lekin rentgen tekshiruvida qovurg‘alardagi darz ketish jarohati mutaxassis tomonidan aniqlanmasdan xatolikka yo‘l qo‘yilgan. Hamshiraning qo‘pol muomalada bo‘lganligi ham o‘z isbotini topgan.
Shu munosabat bilan, xato va kamchiliklarga yo‘l qo‘ygan 4 nafar tibbiyot xodimlariga 4-son SHKSh maʼmuriyati tomonidan “Hayfsan” intizomiy jazo chorasi qo‘llanilgan.

According to the applicant, his mother had been in a car accident and was taken to the city clinical hospital No. 4. named after I. Irgasheva. The patient received first aid at the hospital and was referred to the Republican Neurosurgical Center for a medical examination and treatment. After 3 days, the condition of the pensioner worsened, the pain intensified. When the patient was taken to the same hospital for the second time, she was not provided with medical care despite her critical health condition.
According to the patient's daughter, the traumatologist and the surgeon did not provided with medical care saying “this is not my illness”, and the nurse behaved rudely with her and kicked her out.
The appeal was taken under the control of the Ombudsman and sent to the Ministry of Health to study the situation and take appropriate measures.
The response letter of the Ministry notes that the medical care provided to the patient by the medical staff of City Clinical Hospital No. 4 was provided on the basis of current standards, but an X-ray examination made an error due to which cracking of the patient's ribs was not detected. The fact of the nurse's rude attitude is proven.
In this regard, the administration of City Clinical Hospital No. 4 applied a disciplinary measure of punishment “Reprimand” to 4 medical workers who made mistakes and shortcomings.