Qayd etish joizki, yangi tahrirdagi O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 98-moddasiga asosan saylov huquqiga ega bo‘lgan, yuz ming nafardan kam bo‘lmagan fuqarolar, Oliy Majlis Senati, Markaziy saylov komissiyasi bilan bir qatorda Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) ham qonunchilik takliflarini qonunchilik tashabbusi tartibida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Qonunchilik palatasiga kiritishga haqli ekanligi mustahkamlangan.
Bosh Qomusimizda mustahkamlangan mamlakatimizning ijtimoiy davlat sifatidagi maqomi hamda fuqarolardan kelib tushayotgan murojaatlardan kelib chiqib, ilk bor Ombudsman tomonidan  fuqarolarni ijtimoiy-iqtisodiy jihatdan qo‘llab-quvvatlash hamda ularning va oila a’zolarining ta’lim olish huquqini ta’minlashga qaratilgan taklifi qonunchilik tashabbusi tartibida  Parlament quyi palatasiga kiritilgan edi.
2024-yilning 6-avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasining navbatdagi yalpi majlisi bo‘lib o‘tdi. Unda Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman)ning "O‘zbekiston Respublikasi Soliq kodeksiga qo‘shimcha kiritish to‘g‘risida"gi qonunchilik taklifi ko‘rib chiqildi va Qonunchilik palatasi qarori qabul qilindi.

Омбудсман впервые в соответствии с обновленной Конституцией внес законодательное предложение в Законодательную палату Олий Мажлиса в порядке законодательной инициативы
Следует отметить, что на основании статьи 98 новой редакции Конституции Республики Узбекистан, наряду с гражданами, обладающими избирательным правом и численностью не менее ста тысяч человек, Сенатом Олий Мажлиса и Центральной избирательной комиссией, Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсман), также наделен правом вносить законодательные предложения в Законодательную палату Олий Мажлиса Республики Узбекистан в порядке законодательной инициативы.
Исходя из закрепленного в нашей Конституции статуса нашего государства как социального, а также учитывая обращения граждан, Омбудсман впервые в порядке законодательной инициативы внес в нижнюю палату Парламента предложение, направленное на поддержку граждан в социально-экономическом плане и обеспечение права на образование для них и членов их семей.
6 августа 2024 года состоялось очередное пленарное заседание Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, на котором было рассмотрено законодательное предложение Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) "О внесении дополнений в Налоговый кодекс Республики Узбекистан", и было принято соответствующее решение Законодательной палаты.