Mazkur murojaat nazoratga olinib, uni joyiga chiqqan holda o‘rganish uchun Ombudsmanning Namangan viloyatidagi mintaqaviy vakiliga yo‘naltirildi.
Murojaat mintaqaviy vakil, O‘zbekiston Respublikasi Nogironlar assosiatsiyasi hamda “Inson” ijtimoiy xizmatlar markazining mas’ul vakillari bilan birgalikda joyiga chiqib o‘rganildi.
Natijada fuqaro M.N.ning 2-guruh nogironligi bo‘lgan opasi malakali shifokorlar tomonidan qayta tibbiy-mehnat ekspertizasidan o‘tkazilib, unga 1-guruh nogironligi belgilandi. Shuningdek, murojaatchining yashash joyida ta’mirlash ishlarini olib borish uchun homiylar biriktirildi.
Ma’lumot uchun: 2023-yilda Ombudsmanga nogironligi bo‘lgan shaxslarning huquq va erkinliklari bo‘yicha 133 ta murojaat kelib tushgan. Ularda nogironlik guruhini belgilash, uni qayta ko‘rib chiqish, moddiy yordam ko‘rsatish hamda ijtimoiy imtiyozlar tatbiq etish masalalari ko‘tarilgan.

Данное обращение было взято на контроль и направлено региональному представителю Омбудсмана в Наманганской области для изучения на месте.
Обращение было рассмотрено на месте совместно с региональным представителем, ответственными представителями Ассоциации инвалидов Республики Узбекистан и Центра социальных услуг “Инсон”.
В результате сестра гражданина М.Н., имеющая инвалидность 2 группы, прошла повторную медико-трудовую экспертизу квалифицированными врачами и ей была назначена инвалидность 1 группы. Также были прикреплены спонсоры для проведения ремонтных работ по месту жительства заявителя.
Для информации: в 2023 году Омбудсман получил 133 обращения о правах и свободах лиц с инвалидностью. В них поднимались вопросы определения группы инвалидности, ее пересмотра, оказания материальной помощи и введения социальных льгот.